27.9 C
19 Ιουλίου 2024

Ο… εφιάλτης των πρώτων λεπτών τον έστειλε ουραγό (φωτο)

Για ακόμη ένα ματς , ο ΠΑΣ Γιάννινα αδυνατεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στα πρώτα λεπτά και το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Κατώτεροι των περιστάσεων, οι κυανόλευκοι, με μεγάλη πληγή την αμυντική λειτουργία, ηττήθηκαν με 4-2 από την Κηφισιά, και πλέον ως ουραγοί της κατηγορίας, δείχνουν να μπαίνουν για τα καλά σε περιπέτειες.

Το κακό σερί χωρίς νίκη, καλά κρατεί, σπάζοντας το ρεκόρ των 12 παιχνιδιών, και όλα δείχνουν… Έβερεστ!

Ο αγώνας με τον Παναιτωλικό την προσεχή Πέμπτη είναι με την πλάτη στον τοίχο! Ο ΠΑΣ καλείται να βγάλει αντίδραση αλλιώς θα πετάξει λευκή πετσέτα.

Άμυνα… παιδική χαρά!

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αναγκασμένος να κυνηγάει το σκορ, με την αμυντική λειτουργία του να είναι κάκιστη και να προσφέρει εύκολα γκολ.

Η  Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 6ο με κεφαλιά του Οζέγκοβιτς από σέντρα του Ματέους Σάντος.

Άμεση ήταν η αντίδραση των κυανόλευκων. Ο Ροσέρο στο 10ο, από κάθετη του Καραχάλιου, βρέθηκε σε τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Όμως οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ δεν πρόλαβαν καλά-καλά να πανηγυρίσουν, και ήρθε το 2-1 από τον Ματέους Σάντος, ο οποίος από κάθετη του Κωνσταντακόπουλου, απέφυγε τον Παντελάκη, και με σουτ από το ημικύκλιο «έγραψε» το 2-1 στο 11ο.

Στο 19ο από γύρισμα του Ροσέρο, η μπάλα κόντραρε στον Λαντρ, πήρε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.

Όμως στο 23ο ο Παντελάκης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Τσαούση, έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (2-2).

Στο 32ο ο Ροσέρο κυνήγησε την μπάλα, ο Αναγνωστόπουλος τον πρόλαβε, η μπάλα «στρώθηκε» στο Λεό ο οποίος πήγε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς ο οποίος όμως απέκρουσε με το σώμα.

Στο 35ο η Κηφισιά σκόραρε για το 3-2 με τον Λαντρ ο οποίος σκόραρε με προβολή ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπιφούμα.

Ο Βαφέας στο 42ο είχε δυνατό μονοκόμματο σουτ το οποίο απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Αδύναμος

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ δεν είχε το καθαρό μυαλό για να αντιδράσει και δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Ο Γκάρο στο 53ο είχε σουτ από το ημικύκλιο, ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Οζέγκοβιτς πήγε να «κρεμάσει» τον Κλέιμαν ο οποίος μπλόκαρε.

Κεφαλιές άουτ είχαν ο Ματέους Σάντος και ο Γκάρο στο 55ο και το 56ο.

Στο 65ο σουτ του Κόντε μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τσαούσης σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Γκάρο αντίκρισε την 2η κίτρινη στο 77ο και άφησε την ομάδα του με 10, μετά από ένα σκληρό απρόσεκτο μαρκάρισμα.

Με το αριθμητικό μειονέκτημα ο ΠΑΣ προσπάθησε και κυνήγησε το τρίτο γκολ, αλλά η Κηφισιά ήταν αυτή που έφτασε στο 4-2 με τον Οζέγκοβιτς ο οποίος πλάσαρε και σκόραρε. Η φάση αρχικά είχε υποδειχτεί οφσάιντ αλλά μέσω VAR το γκολ μέτρησε.

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Γεώργιος Στεφανής (Καρδίτσας) – Αχιλλέας Νίκζας (Λάρισας)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης (Δράμας)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Δημήτριος Βεργέτης (Αργολίδας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Παπασάββας, Παρράς (46’ Γκρόμπελιτς), Βαφέας, Λαντρ, Ιπαλίμπο (83’ Μποτία), Κωνσταντακόπουλος (94’ Ίλιεφ), Μπιφούμα (66’ Αντερέγκεν), Ματέους Σάντος (66’ Τεττέη), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (46’ Γκάρο), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίνο, Λεό (64’ Κόντε).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ματέους Σάντος, Παρράς, Καραχάλιος, Παντελάκης, Γκάρο, Παπασάββας, Τσαούσης