15.9 C
21 Μαΐου 2024

Ο Κόντε… μίλησε! Γλυκό… εξάποντο διπλό! (φωτο)

Δια πυρός και σιδήρου ή Σιδηρόπουλου, ήρθε το πρώτο διπλό του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, έφτασε σε τρίποντο-εξάποντο με νίκη 2-1 στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου!

Κόντρα σε θεούς και δαίμονες, ο ΠΑΣ πήρε την πολύτιμη νίκη, αλλά είδε να τραυματίζονται ο Εραμούσπε και ο Νάγκι, από τα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα της ομάδας της Μαγνησίας.

Σε όλα αυτά ήρθε να προστεθεί και η ανεκδίηγητη διαιτησία του κατά τα άλλα διεθνή Σιδηρόπουλου, ο οποίος αποδεικνύει ότι είναι ένας επικίνδυνος για το ποδόσφαιρο διαιτητής!

Διαβασμένος ο ΠΑΣ, έκανε το παιχνίδι του. Όλοι οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν και μάλιστα δεν πτοήθηκαν από τη γρήγορη ισοφαριση του Βόλου.

Η νίκη, δίνει οξυγόνο στους Ηπειρώτες που θέλουν ένα καλό τελείωμα πριν τα play out.

Κόντε ο εκτελεστής!

Σε καίριο σημείο του αγώνα κατάφερε ο ΠΑΣ να σκοράρει με τον Κόντε και να ανοίξει το σκορ.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ανέβασε μετά το πρώτο δεκάλεπτο την απόδοση του, και κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία στην αρχή αλλά στη συνέχεια φάνηκαν μπλοκαρισμένοι.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 4ο. Ο Νάγκι απέκρουσε με τα πόδια πλασέ του Γκαρσία, και στην εξέλιξη ο Ασεχνούν σούταρε πάνω στα σώματα αμυντικών.

Στο 10ο από γέμισμα του Άλχο, ο Κόμπα σούταρε εν κινήσει, ελάχιστα άουτ.

Ο Κόντε στο 14ο βγήκε από τα πλάγια, γέμισε στον Τζίνο ο οποίος σούταρε πάνω σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά του Εραμούσπε και ο Κόβατς απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22ο ο Κιάκος, με φάουλ, γέμισε την περιοχή, ο Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά στην αγκαλιά του Κόβατς.

Στο 23ο ο Γκαρσία, από κόρνερ του Ντε Καμπς, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 30ο ο Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά, ο Κόβατς απέκρουσε, ο Κόντε στο ριμπάουντ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ! Ο Σιδηρόπουλος αρχικά είχε υποδείξει οφσάντ, αλλά μέσω VAR, το γκολ μέτρησε!

Στο 43ο ο Παμλίδης με ωραία ατομική ενέργεια, συνεργάστηκε με τον Κόντε, το γέμισμα του Ισπανού και κεφαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Κόβατς.

Γρήγορη ισοφάριση αλλά και πάλι… Κόντε!

Με γκολ ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Στο 47ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ασεχνούν, ο Βόλος ισοφάρισε!

Όμως η συνέχεια είχε τον ΠΑΣ να βρίσκει χαρακτήρα. Οι λύσεις του Γρηγορίου από τον πάγκο βοήθησαν σημαντικά.

Στο 51ο από εκτέλεση φάουλ του Ριένστρα και κεφαλιά του Παντελάκη, ο Κόντε πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο 56ο ο Τρουγιέ είχε διαγώνιο σουτ άουτ.

Αντιαθλητικό χτύπημα του Άσεχνούν στον Νάγκι στο 60ο που είχε αποκρούσει την μπάλα. Ο Ούγγρος τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Στο 66ο ο Παντελάκης το μακρινό σουτ, ο Κόβατς απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 72’ ο Ντεμίρ μπήκε στην περιοχή την πάσα, το πλασέ στην κίνηση του Κόντε και 1-2!

Στο 76ο ο Ροσέρο πλάσαρε άουτ από διαγώνια θέση.

Στο 78ο ο Ολιβέιρα σούταρε αλλά ο Σούλης σε ετοιμότητα μπλόκαρε.

Στο 82ο ο Ντεμίρ συνδυάστηκε με τον Κόντε, η κεφαλιά του Ισπανού, στγην πλάτη του Κίτσιου και κόρνερ.

Στο 83ο ο Παντελάκης με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, από το κόρνερ του Ριένστρα.

Στο 84ο Ασεχνούν σούταρε άουτ.

Στο 95ο ο Σούλης είπε “όχι” σε σουτ του Μωραΐτη.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)

Τέταρτος διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Διαιτητής VAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο (46’ Κίτσος), Καλογερόπουλος, Ράσιτς, Μύγας, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Κόμπα (46’ Τρουιγέ), Ασεχνούν, Ποπέσκου (62’ Ολιβέιρα), Γκαρσία,

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι (61’ λ.τρ. Σούλης), Τούτου, Κιάκος, Εραμούσπε (46’ Παντελάκης), Μπακαδήμας, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο (70’ Καραχάλιος), Ροσέρο (88’ Σόρια), Παμλίδης (70’ Ντεμιρ), Κόντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροσέρο, Γκλάβτσιτς, Ασεχνούν, Τούτου, Ντε Καμπς, Γκαρσία, Σούλης

• Αφιερωμένη στη μάχη κατά του παιδικού καρκίνου αφιερωμένη η 23η αγωνιστική.
  • Ενός λεπτού σιγη στη μνήμη του αστυνομικού Γιώργου Λυγγερίδη ο οποίος έχασε τη ζωή του στα επεισόδια στο Ρέντη.
  • Πρόβλημα στον ώμο αντιμετώπισε ο Εραμούσπε, και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.