31.9 C
25 Ιουνίου 2022

Τον “λύγισε” στο 98′ – Μπορούσε το διπλό (photos)

Ένας ανεκδιήγητος διαιτητής και ένα buzzer beatter του Λόπες, λύγισαν τον εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”! Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2, με τους Ηπειρώτες να γυρίζουν το ματς από το 2-0 σε 2-2, ενώ μπορούσε και διπλό!

Ο Καραντώνης είχε… άγχος να νικήσουν οι Πειραιώτες και έκανε ότι μπορούσε! Μάλιστα κράτησε καθυστερήσεις περισσότερες από έξι λεπτά με το γκολ να έρχεται στο 8ο λεπτό και ήταν και αμφισβητούμενο καθώς υπήρχε περίπτωση επιθετικού φάουλ στον Πίρσμαν!

Όπως και να έχει ο ΠΑΣ αξίζει κάτι καλύτερο από την 6η θέση.

Πήγε να το “καθαρίσει” νωρίς ο Ολυμπιακός, αλλά ο Περέα είχε άλλα σχέδια…

Από τα πρώτα λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ ο ΠΑΣ. Το γρήγορο γκολ του Ελ Αραμπί μόλις στο 6ο με κεφαλιά ήταν αυτό που έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός ζητούσε το γρήγορο γκολ και το κατάφερε. Στη συνέχεια άσκησε πίεση στα καρέ του Λοντίγκιν αλλά δεν είχε τα τελειώματα.

Στο 43ο οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος στο χώρο του κέντρου και ο Μασούρας έβγαλε σε θέση βολής τον Ροντρίγκες που δεν αστόχησε για το 2-0.

Όμως το καλύτερο το άφησε ο ΠΑΣ στο φινάλε του α΄ημιχρόνου. Ο Πίρσμαν και ο Γκαρντάβσκι «έκρυψαν» τη μπάλα και ο Γερμανός έβγαλε σε θέση βολής τον Περέα ο οποίος σκόραρε και μείωσε σε 2-1.

Από 2-0… 2-2, μπορούσε 2-3, αλλά τελικά 3-2!

Περισσότερες συγκινήσεις είχε η επανάληψη.Ο ΠΑΣ πατούσε καλύτερα και έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά μπήκαν με όρεξη και ήταν απειλητικοί. Ο Γκαρντάβσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 63ο με χαμένο τετ-α-τετ.

Στο 80ο ο Στάνκο έκανε τη διαγώνια σέντρα, ο Σνάιντερ στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε σε 2-2!

Και κάπου εκεί ο διαιτητής άρχισε τα δικά του! Φάουλ δεν μπορούσαν να κερδίσουν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ ούτε με αίτηση στο… gov.gr! Αντίθετα τα ερυθρόλευκα φάουλ έρχονταν με ρυθμό… καλάσνικοφ!

Τα έξι λεπτά καθυστέρησης λόγω VAR φάνηκαν λίγα στον Καραντώνη ο οποίος άφησε δύο ακόμη λεπτά για να σκοράρει με buzzer beatter και δυνατό διαγώνιο σουτ στο 98!

Διαιτησία: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) – Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

Τέταρτος διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Διαιτητής VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής)

Παρατηρητής: Αντωνία Κοκκότου (Αργολίδας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Βάτσλικ, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Καρβάλιο (83’ Τικίνιο), Μπουχαλάκης (56’ Μαντί Καμαρά), Εμβιλά (83’ Κούντε), Μασούρας (73’ Λόπες), Ελ Αραμπί, Ροντρίγκες (83’ Βαλμπουενά).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Λιάσος (38’ Σάλιακας), Στάνκο, Καραχάλιος, Σνάιντερ (85’ Οικονομόπουλος), Γκαρντάβσκι, Ντομίνγκεθ (62’ Λώλης), Περέα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάλιακας, Πίρσμαν, Στάνκο, Μπουχαλάκης, Οικονομόπουλος, Παπασταθόπουλος, Λόπες

6’ Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Μπα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

6’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ελ Αραμπί μπήκε στην πορεία της μπάλας σε σουτ του Ροντρίγκες, και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

12’ Κεφαλιά του Μασούρα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

13’ Ο Λοντίγκιν πρόλαβε και απέκρουσε την μπάλα πριν μπει στη φάση ο Ροντρίγκες.

14’ Διαγώνιο σουτ του Καρβάλιο άουτ.

17’ Σουτ του Μπουχαλάκη στην περιοχή, άουτ.

21’ Παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν, μπλόκαρε ο Βάτσλικ.

23’ Διαγώνιο σουτ του Ελ Αραμπί, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

25’ Ο Ελ Αραμπί, από σέντρα του Ροντρίγκες, δεν έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

28’ Σουτ στην κίνηση του Μασούρα, άουτ.

33’ Φάουλ από διαγώνια θέση του Ροντρίγκες, κεφαλιά του Μπα, άουτ.

35’ Σουτ του Καρβάλιο από το ημικύκλιο, πάνω από τα δοκάρια.

40’ Κακό τελείωμα του Ροντρίγκες, άουτ.

43’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Ροντρίγκες με πλασέ σκόραρε βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας από μπαλιά του Μασούρα!

45’+3’ ΓΚΟΛ! Ωραίος συνδυασμός των παικτών του ΠΑΣ, ο Γκαρντάβσκι βρήκε τον Περέα που με ωραίο τελείωμα στο «παραθυράκι» του Βάτσλικ μείωσε σε 2-1!

52’ Σουτ του Ροντρίγκες έξω από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

53’ Ο Γκαρντάβσκι τη σέντρα, ο Μπα με προβολή το κόρνερ προ του Περέα.

53’ Κεφαλιά του Ντομίγκέθ πάνω από τα δοκάρια.

54’ Ο Εραμούσπε πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Ελ Αραμπί.

57’ Πρόλαβε τη μπάλα πριν βγει ο Ρέαμπτσιουκ, παράλληλη σέντρα, προβολή του Ελ Αραμπί άουτ.

61’ Ο Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Λοντίγκιν και σκόραρε! Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ακυρώθηκε το γκολ καθώς ο Ελ Αραμπί ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

63’ Ο Γκαρντάβσκι βγήκε σε τετ-α-τετ απέναντι στον Βάτσλικ αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

68’ Σουτ του Μασούρα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

73’ Ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε και ανέκοψε τον Περέα στην περιοχή.

74’ Σουτ του Εμβιλά ελάχιστα άουτ.

80’ Γέμισμα του Σάλιακα έδιωξε ο Παπασταθόπουλος.

80’ ΓΚΟΛ! 2-2! Ο Σνάιντερ με πλασέ στην κίνηση, στο δεύτερο δοκάρι, σκόραρε από διαγώνια σέντρα του Στάνκο!

84’ Κεφαλιά του Μπα, άουτ.

88’ Μακρινό σουτ του Παπασταθόπουλου, αρκετά μέτρα άουτ.

90’’+3’ Σέντρα του Βρουσάι, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+5’ Σέντρα σουτ του Κούντε, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+6’ Διαγώνιο σουτ του Λόπες, σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

90’+6’ Κεφαλιά του Τικίνιο μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90+8’ ΓΚΟΛ! 3-2! Ο Λόπες με διαγώνιο σουτ σκόραρε! Στη φάση υπήρχε χτύπημα στον Πίρσμαν.