2.7 C
30 Ιανουαρίου 2023

Ο νόμος… του Εραμούσπε και στο Αγρίνιο (photos)

Ο Εραμούσπε ήταν και πάλι εκεί! Στα δύσκολα! Όσο τον έχει ο ΠΑΣ Γιάννινα, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!

Ο Αργεντινός δήλωσε και πάλι παρών δίνοντας έναν βαθμό-χρυσάφι στο Αγρίνιο σκοράροντας το 1-1 με τον Παναιτωλικό!

Με λατινοαμερικάνικο πάθος ήταν εκεί όταν στράβωσε στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση, και έκλεψε το τρίποντο που έμοιαζε να είχαν σίγουρο οι γηπεδούχοι.

Η ομάδα του Θανάση Στάικου κατάφερε να μείνει όρθια στον αγώνα της 19ης αγωνιστικής και να δείχνει ότι είναι στον σωστό δρόμο.

Αν μπορέσει να κρατάει και το μηδέν στην άμυνα, όλα θα γίνουν πιο εύκολα!

Πρόσεξε τα μετόπισθεν

Το βάρος στην αμυντική λειτουργία έδωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο.

Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να γίνουν περισσότερο απειλητικοί.

Από την πλευρά του όμως και ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να έχει καλύτερα τελειώματα και έτσι οι φάσεις ήταν μετρημένες στο α’ ημίχρονο.

Και πάλι γκολ… αλλά όσο έχει Εραμούσπε…

Στο ίδιο μοτίβο κυλούσε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, με τον ΠΑΣ να συνεχίζει να δείχνει δυνατός στην άμυνα.

Όμως οι μεγάλες φάσεις έλειψαν μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ντουάρτε με την είσοδο του στον αγώνα, συνόδεψε την επιστροφή του μετά από 75 μέρες, με γκολ.

Σκόραρε στο 82ο στη μοναδική φάση που δεν κατάφεραν να βγάλουν οι αμυντικοί του ΠΑΣ.

Όμως παρά την ψυχρολουσία του 1-0, ο ΠΑΣ έδειξε και πάλι χαρακτήρα.

Ο Εραμούσπε νίκησε στον αέρα τον Λάρσον, μετά από ασίστ του Σόρια, και ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας έναν βαθμό που είναι πολύτιμος!

Διαιτητής: Ο Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Νικόλαος Σάββας (Σερρών) Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)

Διαιτητής VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Γεώργιος Στεφανής (Καρδίτσας)

Παρατηρητής: Δημήτριος Κύρκος (Θεσπρωτίας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης, Μλάντεν (46’ Μάρτενσον), Ντιας, Κολοβός (72’ Μπουζούκης), Μόρσεϊ (81’ Ντουάρτε), Σενγκέλια (88’ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (81’ Πέδρο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Παμλίδης, Εραμούσπε, Ριένστρα (71’ Νίνης), Τζίνο, Τζίμας (87’ Λώλης), Μπαλάν (81’ λ.τρ. Σταματελόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μλάντεν, Τζίνο, Εραμούσπε

2’ Διαγώνιο σουτ του Σενγκέλια, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

4’ Συρτό σουτ του Μόρσεϊ, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

13’ Ο Πήλιος τροφοδότησε τον Τζίμα ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά έχασε το κοντρόλ και ανακόπηκε.

15’ Ο Σόρια από τα πλάγια την πάσα, ο Τζίνο το σουτ στην κίνηση στην περιοχή, άουτ.

17’ Σουτ του Χουχούμη έξω από την περιοχή, άουτ.

25’ Κόρνερ του Σόρια, με διπλή επέμβαση μπλόκαρε ο Ανέστης.

28’ Ο Σόρια τη διαγώνια πάσα πέρασε ανεκμετάλλευτη.

33’ Σουτ του Καρέλη πάνω στον Παντελάκη, στην εξέλιξη της φάσης ο Σενγκέλια στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

44’ Ο Τζίμας κυνήγησε και απέσπασε τη μπάλα στην περιοχή, τροφοδότησε στον Ριένστρα ο οποίος από διαγώνια θέση σούταρε άουτ.

56’ Σουτ του Ριένστρα, πάνω στα σώματα, στην εξέλιξη της φάσης, μακρινό σουτ του Καραχάλιου, ασθενής απόκρουση του Ανέστη και απομάκρυνε η άμυνα.

61’ Διαγώνιο σουτ του Καρέλη, άουτ.

62’ Σουτ του Καρέλη στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

67’ Διαγώνια σέντρα του Πήλιου πέρασε ανεκμετάλλευτη.

67’ Σέντρα του Τζίνο, πήδηξε για κεφαλιά ο Τζίμας αλλά έχασε τη μονομαχία.

73’ Ο Πήλιος πρόλαβε και ανέκοψε σέντρα για τον Σενγκέλια.

76’ Από φάουλ του Νίνη, η μπάλα έφτασε στον Μπαλάν αλλά τον πρόλαβε με έξοδο ο Ανέστης.

82’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ντουάρτε στην περιοχή με σουτ άνοιξε το σκορ!

89’ ΓΚΟΛ! 1-1! Σέντρα του Σόρια, ο Εραμούσπε με κεφαλιά στην περιοχή, νίκησε τον Λάρσον και τον Ανέστη και ισοφάρισε!

• Πρόβλημα αντιμετώπισε πριν την έναρξη του αγώνα ο Κιάκος, ο οποίος αν και είχε αρχικά δηλωθεί στο αρχικό σχήμα, δεν μπόρεσε να ξεκινήσει τον αγώνα.
  • Στον δολοφονημένο Άλκη Καμπανό, είναι αφιερωμένη η αγωνιστική. Στο 19ο λεπτό διαβάστηκε μήνυμα στη μνήμη του.
  • Ο Μπαλάν μετά από σύγκρουση του με τον Ανέστη, δεν μπόρεσε να πατήσει καλά το πόδι του και αποχώρησε.