12.9 C
25 Οκτωβρίου 2021

Περιοριστικά… μέτρα και φέτος στο Ζωσιμαδες για τον Παναθηναϊκό!

Ποια άλλη λέξη εκτός από…  όνειρο θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποιος για το ξεκίνημα του ΠΑΣ Γιάννινα στη φετινή Super League!

Δύο στα δύο με αντιπάλους τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό είναι μία εντυπωσιακή εκκίνηση!

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά επιβλήθηκε με 1-0 επί του Παναθηναϊκού διατηρώντας ένα καλό σερί νικών επί των πρασίνων τα τελευταία χρόνια.’

Ο τραυματισμός του Πέδρο Κόντε ήταν το μοναδικό «μελανό» σημείο, με τις εκτιμήσεις να κάνουν λόγω για πρόβλημα στον μηνίσκο.

Δυνατό ξεκίνημα… ατυχία με Κόντε!

Πολύ καλή η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.

Οι κυανόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό.

Αρχικά ο Πίσρμαν απείλησε στο 2ο λεπτό, ενώ στο 5ο ο Γκαρντάβσκι «άνοιξε λογαριασμό» στην Ελλάδα, σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ με σουτ-κεραυνό με την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις στα καρέ του Λοντίγκιν και απείλησαν με Χουάνκαρ και Σάρλια.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε επιθέσεις με αξιώσεις χτυπώντας στην κόντρα αλλά σε μία από τις φάσεις που δημιούργησε είδε τον Κόντε να αποχωρεί τραυματίας στο 39ο.

Έκανε διαχείριση και δεν απειλήθηκε

Διαχειρίστηκε τον αγώνα στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κλείσει στα καρέ τους “κυανόλευκους”, ενώ με τη σειρά της η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά επιχείρησε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν πιο εύκολα αν δεν έπαιρνε πίσω, μέσω VAR, την απόφαση για πέναλτι σε χέρι του Αϊτόρ ο Παπαδόπουλος στο 59ο.

Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων των “πρασίνων” στα επόμενα λεπτά, ο ΠΑΣ κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση και να μην απειληθεί ιδιαίτερα.

Με το σφύριγμα της λήξης οι φίλαθλοι του ΠΑΣ, και μέσα και έξω από το “Ζωσιμάδες”, πανηγύρισαν με την ψυχή τους τη δεύτερη φετινή νίκη!

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας) – Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

Τέταρτος διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Παρατηρητής: Κωνσταντίνος Βλάχος (Γρεβενών)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (70’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Περέα, Κόντε (42’ λ.τρ. Μορέιρα-86’ Μιλιτσεάνου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καρλίτος (79’ Μακέντα), Λούντκβιστ (56’ Ιωαννίδης), Πέρεθ, Αϊτόρ (70’ Παλάσιο), Κώτσιρας, Σάρλια, Μαουρίτσιο (70’ Βιγιαφάνες), Βιτάλ (79’ Χατζηγιοβάνης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάρλια, Κόντε, Καρλίτος, Λοντίγκιν, Γκαρντάβσκι, Σάλιακας

2’ Μετά από κόρνερ, σουτ του Πίρμαν η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

5’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Περέα τροφοδότησε τον Γκαρντάβσκι ο οποίος με σουτ κεραυνό, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα!

7’ Σουτ του Καρλίτος, άουτ.

17’ Παράλληλη σέντρα του Γκαρντάβσκι πέρασε ανεκμετάλλευτη.

23’ Εκτέλεση φάουλ του Πίρσμαν λίγο έξω από την περιοχή, πάνω στο τείχος.

30’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Σάρλια άουτ.

32’ Γέμισμα του Περέα, σε κόρνερ απομάκρυνε ο Σάρλια.

33’ Γέμισμα του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Διούδης.

39’ Ο Περέα έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά ο Κόντε δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα και με την υπερπροσπάθεια που έκανε φάνηκε να τραυματίζεται στο γόνατο, και αποχώρησε από τον αγώνα.

42’ Ο Αϊτόρ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ μετά από παράλληλη σέντρα του Χουάνκαρ.

45’ Ο Μορέιρα το γέμισμα, δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Περέα.

45’+3’ Κεφαλιά του Σάρλια άουτ.

49’ Συρτή σέντρα του Κώτσιρα μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

50’ Σέντρα του Κώτσιρα, απομάκρυνε ο Κάργας με κεφαλιά.

52’ Σέντρα του Κώτσιρα μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

53’ Μακρινό σουτ του Περέα, άουτ.

54’ Φάουλ του Λούντκβιστ πάνω από τα δοκάρια.

57’ Από κόρνερ κεφαλιά του Σάρλια μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

59’ Χέρι του Αϊτόρ σε προσπάθεια του Πίρσμαν, πέναλτι υποδείχτηκε στην αρχή. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και πήρε πίσω την απόφαση ο διαιτητής Παπαδόπουλος.

63’ Κούρσα του Περέα μπήκε στην περιοχή και υπό την πίεση του Βέλεθ σούταρε με τον Διούδη να απομακρύνει.

65’ Σουτ του Αϊτόρ άουτ.

68’ Ο Διούδης μπλόκαρε βαθιά σέντρα στον Περέα.

71’ Προσπάθεια του Ιωαννίδη ανακόπηκε σε κόρνερ από τον Σάλιακα.

73’ Ο Περέα την προσπάθεια στην περιοχή κόπηκε σε κόρνερ.

75’ Σέντρα του Σάλιακα, ο Βέλεθ απομάκρυνε σε κόρνερ με το κεφάλι.

78’ Σουτ του Βιτάλ, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

85’ Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, σε κόρνερ ο Κάργας με κεφαλιά.

90’ Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, άουτ η προσπάθεια του Μακέντα.

• Με την άσπρη «ιστορική» φανέλα αγωνίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Από τις 26 Οκτωβρίου 2018 είχε να σκοράρει ο Γκαρντάβσκι όταν και είχε σημειώσει τέρμα με τη φανέλα της Κίελτσε.
  • Πρόβλημα στον μηνίσκο αντιμετωπίζει ο Πέδρο Κόντε σύμφωνα με τις εκτιμήσεις.
  • Θα υποβληθεί σε μαγνητική την Κυριακή για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.