31.9 C
9 Αυγούστου 2022

Ο ΠΑΣ είναι… Έρως! Και προσεχώς… Ευρωπαίος!

Με έναν εκπληκτικό Κάργα, και τρομερό τον Λοντίγκιν, ο ΠΑΣ Γιάννινα την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου έκανε ένα μεγάλο βήμα για τη συμμετοχή του στα play off!

Το άστρο του ΠΑΣ έλαμψε στην αναμέτρηση με τον Άρη, με τους κυανόλευκους να έχουν την ουσία και τους κίτρινους να έχουν τις ευκαιρίες αλλά ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε… 2-0!

Το παιχνίδι στους “Ζωσιμάδες” ανέδειξε τον χαρακτήρα της ομάδας του Ηρακλή Μεταξά η οποία άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων οι οποίοι ήρθαν αποφασισμένοι.

Όμως ο συγκλονιστικός Γιάννης Κάργας, όχι μόνο ήταν στυλοβάτης της άμυνας, αλλά είχε συμμετοχή στο γκολ που άνοιξε το σκορ!’

Σπουδαίος και ο Γιούρι Λοντίγκιν ο οποίος όπου χρειάστηκε ήταν εκεί!

Πιο απειλητικός ο Άρης, δυσκολεύτηκε στην κυκλοφορία της μπάλας ο ΠΑΣ

Ο Άρης ήταν αυτός που πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά.

Οι Κίτρινοι κυνήγησαν το γκολ και είχαν αρκετές τελικές, κυρίως με στατικές φάσεις, με κυριότερη στο 15ο με τον Εντιαγέ την κεφαλιά του οποίου απομάκρυνε ο Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ δυσκολεύτηκε στην ανάπτυξη του και για 35 λεπτά δεν μπορούσε να βγει με αξιώσεις στα καρέ του Άρη. Στη συνέχεια ήρθαν και οι πρώτες κυανόλευκες τελικές.

Στο 38ο με κεφαλιά του Περέα και στο 43ο με μακρινό σουτ του Σάλιακα ήταν οι περιπτώσεις που απείλησε ο ΠΑΣ στο α’ μέρος.

Γίγαντας ο Κάργας!

Και τι δεν είχε το δεύτερο ημίχρονο! Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο αποφασιστικός στο παιχνίδι και δεν είχε τον παθητικό ρόλο που είχε στο α’ 45λεπτο.

Και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Άρη στο 54ο. Από φάουλ του Σάλιακα ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι, χτύπησε την πλάτη του Σιάμπαλη και κατέληξε στα δίχτυα! Τυχερό μεν, κομβικό γκολ!

Οι κίτρινοι στη συνέχεια κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και άσκησαν πίεση στα καρέ του Λοντίγκιν.

Όμως και πάλι την ουσία την είχε ο ΠΑΣ! Στο 83ο ωραίος συνδυασμός του Οικονομόπουλου με τον Σνάιντερ, το σουτ αποκρούστηκε αρχικά και ο Ντομίνγκεθ ήταν εκεί για να σκοράρει (με το VAR να εξετάζει τη φάση για το αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή).

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν μία διαρκής πίεση των ποδοσφαιριστών του Άρη που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και δύο δοκάρια με Μαντσίνι και του Ματέο στις καθυστερήσεις αλλά και πάλι δεν κουνήθηκε το δίχτυ!

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών) – Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσετσίλας (Γρεβενών)

Διαιτητής VAR: Ziv Adler (ΠΟ Ισραήλ)

Διαιτητής AVAR: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας (91’ λ.τρ. Παντελάκης), Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Λιάσος (76’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ (89’ Μπρένερ), Περέα, Ντομίνγκεθ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Φαμπιάνο(85’ λ.τρ. Λούμορ), Μπράμπετς, Σάσα, Εντιαγέ (85’ Πάλμα), Μπερτόλιο (67’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι, Μάνος, Καμαρά (85’ Γκαρσία).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σνάιντερ, Στάνκο, Ποζνάνσκι, Γκαρσία

8’ Μακρινό σουτ του Μπερτόλιο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

15’ Εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι, κεφαλιά του Εντιαγέ στην «καρδιά» της άμυνας, απέκρουσε στη γωνία ο Λοντίγκιν.

18’ Σουτ του Σάσα αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

21’ Μονοκόμματο σουτ του Σάσα άουτ.

29’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση του Μαντσίνι, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

35’ Φάουλ του Μαντσίνι από διαγώνια θέση, υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ ο Μάνος και ενώ η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία.

38’ Ο Σάλιακας κατέβασε την μπάλα και έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Περέα στην «καρδιά» της άμυνας την κεφαλιά άουτ.

43’ Μακρινό διαγώνιο σουτ του Σάλιακα, άουτ.

47’ Σέντρα του Μαντσίνι από διαγώνια θέση μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

52’ ΓΚΟΛ! 1-0! Φάουλ του Σάλιακα από διαγώνια θέση, κεφαλιά του Κάργα η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά χτύπησε στην πλάτη του Σιαμπάνη και κατέληξε στα δίχτυα!

54’ Σέντρα του Σάκιτς, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

58’ Σέντρα του Μαντσίνι, στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

60’ Μακρινή κεφαλιά του Φαμπιάνο, άουτ.

62’ Φάουλ του Μαντσίνι, κεφαλιά του Καμαρά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

64’ Γύρισμα του Μπερτόλιο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

66’ Ο Ποζνάνσκι πρόλαβε το κοντρόλ του Μαντσίνι και απομάκρυνε σε κόρνερ.

69’ Παράλληλη σέντρα του Μαντσίνι, δεν μπόρεσε ο Μάνος να μπει στη φάση.

70’ Ο Σνάιντερ τη βαθιά μπαλιά στον Περέα, πρόλαβε ο Εντιαγέ στο σπριντ και απομάκρυνε.

72’ Διαγώνιο σουτ του Μάνου, άουτ.

73’ Σουτ του Ιτούρμπε από το ύψος του ημικυκλίου, άουτ.

77’ Πλασέ του Ιτούρμπε, κόντραρε στον Κάργα η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

78’ Κεφαλιά του Φαμπιάνο, ο Κάργας στη γραμμή απομάκρυνε.

82’ Ο Περέα στην περιοχή δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα που πέρασε τη γραμμή του άουτ.

83’ ΓΚΟΛ! 2-0! Φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη! Ο Σνάιντερ το κοντινό σουτ απέκρουσε ο Σιαμπάνης, η Ντομίνγκεθ στην επαναφορά το σουτ η μπάλα πέρασε τη γραμμή! Η φάση εξετάστηκε μέσω VAR!

88’ Κεφαλιά του Μάνου μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+3’ Πλασέ του Πάλμα μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+8’ Σουτ του Μαντσίνι στο δοκάρι.

90+8’ Ο Ματέο του σουτ στο κάθετο δοκάρι.

• Κατά της βίας ήταν αφιερωμένη η 23η αγωνιστική της Super League Interwetten.
  • Πρώτη εμφάνιση στην ενδεκάδα για τον Ποζνάνσκι ο οποίος επιλέχθηκε να αντικαταστήσει τον Πίρσμαν.
  • Φανέλα με το όνομα του Άλκη Καμπανού παρέδωσαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ στον Άρη.
  • Στο 19ο λεπτό διακόπηκε η αναμέτρηση στη μνήμη του αδικοχαμένου φίλαθλου Άλκη Καμπανού, με τους φιλάθλους να χειροκροτούν.
  • Χτύπησαν τα κεφάλια τους ο Κάργας με τον Φαμπιάνο. Ο ποδοσφαιριστής του Άρη αποχώρησε με διάσειση, ενώ λίγο αργότερα αποχώρησε και ο παίκτης του ΠΑΣ του οποίου τοποθετήθηκε κολάρο.