9.9 C
Ιωάννινα
23 Φεβρουαρίου 2024
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Ο τεχνικός σύμβουλος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου

SEGAS logo

Την πολιτική ενίσχυσης και στήριξής του προπονητικού δυναμικού συνεχίζει η Ομοσπονδία, με απώτερο στόχο να δώσει συνέχεια στις εξαιρετικές αγωνιστικές παρουσίες των μελών της εθνικής μας ομάδας όλων των ηλικιακών κατηγοριών.

Παρά το στενό οικονομικό πλαίσιο στο οποίο είναι υποχρεωμένη να λειτουργεί η Ομοσπονδία, το Διοικητικό Συμβούλιο ανακοίνωσε σήμερα τους ομοσπονδιακούς τεχνικούς για το 2024 και παράλληλα ενέκρινε αύξηση 15% στο σύνολο των καθαρών αποδοχών τους σε σχέση με την περασμένη χρονιά. Μεγάλη επιτυχία για τη διοίκηση του ΣΕΓΑΣ αποτελεί και το γεγονός πως κατάφερε τα δύο τελευταία χρόνια να αυξήσει κατά 50% τις καθαρές αποδοχές των προπονητών.

Η Ομοσπονδία θα συνεργαστεί με προπονητές και προπονήτριες, που έχουν δείξει τη δυναμική τους και με το έργο τους συμβάλουν τόσο στη διαρκή παραγωγή αθλητών και αθλητριών, όσο και στην ανάδειξη τους σε κορυφαία μέλη των εθνικών ομάδων.

Το 2023 σημειώθηκαν εξαιρετικά αποτελέσματα για το σύνολο των εθνικών μας ομάδων με μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Ο Χρήστος Μελέτογλου θα ηγηθεί της πυραμίδας της κάθετης δομής στον υψηλό αθλητισμό, ενώ στις θέσεις των συντονιστών συνεχίζουν οι Γιώργος Πομάσκι (άλματα), Χρήστος Παπαδόπουλος (ρίψεις), Ιωάννα Σιώμου (ταχύτητες), Δημήτρης Θεοδωρίδης (αποστάσεις) και Δέσποινα Πάκου (σύνθετα).

Αναλυτικά

Τεχνικός διευθυντής εθνικών ομάδων: Χρήστος Μελέτογλου
Συντονιστής αναπτυξιακών εθνικών ομάδων Κ20-Κ18: Στέφανος Ματάκης
Συντονιστής τομέα αλμάτων: Γιώργος Πομάσκι
Συντονιστής τομέα ταχυτήτων: Ιωάννα Σιώμου
Συντονιστής τομέα ρίψεων: Χρήστος Παπαδόπουλος
Συντονιστής τομέα αντοχής: Δημήτρης Θεοδωρίδης
Υπεύθυνη τομέα συνθέτων: Δέσποινα Πάκου
Υπεύθυνος ΚΥΑ Αττικής: Γιώργος Οικονομίδης
Υπεύθυνος Κέντρου Υψηλού Αθλητισμού Θεσσαλονίκης: Βασίλης Συρόπουλος

Διευθυντής Αγώνων: Ανδρέας Γκόγκας
Συντονιστής Αγώνων: Δημήτρης Χαλβατζάρας
Τεχνικός τομέα αγώνων εκτός σταδίου: Άγγελος Προβατάς, Νότης Παπούλιας
Τεχνικός Διευθυντής Μαραθωνίου: Δημήτρης Χαλβατζάρας
Τεχνικός ανάπτυξης: Μάρκος Καλούδης
Τεχνικός ανάπτυξης: Χρήστος Χατζηβασιλείου
Τεχνικός ανάπτυξης :Βασίλης Πλάτωνας
Τεχνικός ανάπτυξης :Στέφανος Ματάκης
Υπεύθυνος σχολικού αθλητισμού: Χρήστος Χρυσοστομίδης

ΟΑΚΑ/ Ομοσπονδιακοί
Γιώργος Πομάσκι (άλματα)
Δημήτρης Βασιλικός (άλματα)
Ιωάννα Σιώμου (άλματα/ταχύτητες)
Παναγιώτης Μαρκιανίδης (άλματα)
Μίτσελ Κρίερ (επί κοντώ)
Χαράλαμπος Καραλής (επί κοντώ)
Μιχάλης Αναγνώστου (αποστάσεις)
Σταύρος Καρρές (αποστάσεις)
Μπρεντ Βάλανς (βάδην)
Δέσποινα Πάκου (σύνθετα)
ΟΑΚΑ/ Συνεργάτες
Γιάννης Κουτσογιαννόπουλος (άλματα)
Παναγιώτης Μπαλταδούρος (άλματα)
Βασίλης Μεγαλοοικονόμου (επί κοντώ)
Δημήτρης Σιούντρης (άλματα)
Ανέστης Καλτσίδης (ρίψεις)

Άγιος Κοσμάς/Ομοσπονδιακοί
Ναπολέων Κεφαλόπουλος (βάδην)
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου (ρίψεις)
Γιάννης Μπαρλής (ρίψεις)
Θωμάς Κυριαζής (ρίψεις)
Κώστας Βογιατζάκης (ταχύτητες)
Περικλής Χατζηαναστασιάδης (ταχύτητες)
Χρήστος Κατσίκας (ταχύτητες)

Κέντρο Υψηλού Αγιος Κοσμάς/Συνεργάτες
Μανώλης Καραγιάννης (επί κοντώ)
Φώτης Στεφανή (επί κοντώ)
Δέσποινα Παπαβασιλάκη (άλματα)
Ανδρέας Τσώνης (επί κοντώ)
Τάκης Ανυφαντής (ρίψεις)
Θανάσης Περιστέρης (σύνθετα)
Κώστας Ηλίας (ταχύτητες)
Σοφιανός Τριάντος (ταχύτητες)

Κέντρο Υψηλού Αθλητισμού Θεσσαλονίκης/Ομοσπονδιακοί
Γιώργος Τσούγκος (άλματα)
Νίκος Στυλιανίδης (άλματα)
Θοδωρής Δόσης (άλματα)
Γιώργος Μποτσκαριώβ (ρίψεις)
Κώστας Κοτσίδης (ταχύτητες)
Κατερίνα Αλεξοπούλου (ταχύτητες)
Κώστας Χήτας (ταχύτητες)

Κέντρο Υψηλού Αθλητισμού Θεσσαλονίκης/Συνεργάτες
Νίκος Βαρσάμης (επί κοντώ)
Θωμάς Πάντος (άλματα)
Πίτσα Παρχαρίδου (αποστάσεις)
Ιάσονας Ιωαννίδης (αποστάσεις)
Ευθύμιος Ανδρέογλου (σύνθετα)
Γιάννης Τσιτσιλιάνος (ταχύτητες)

Περιφέρεια

Κώστας Κοροσίδης (ρίψεις/Ομοσπονδιακός)
Παναγιώτης Γούλας (άλματα/ταχύτητες/συνεργάτης)
Θανάσης Δεληγιάννης (βάδην/συνεργάτης)
Βαγγέλης Κατσιαβάς (ταχύτητες/συνεργάτης)
Σάββας Κούμπουρας (αποστάσεις/συνεργάτης)
Σταμάτης Μάγος (εμπόδια/συνεργάτης)
Χαράλαμπος Ποσονίδης (αποστάσεις/συνεργάτης)
Παύλος Σκορδίλης (άλματα/συνεργάτης)
Κώστας Τσαταλός (επί κοντώ/συνερτάτης)
Αθανάσιος Τσιγκούλης (αποστάσεις/συνεργάτης)
Χρήστος Τσιπουρίδης (αποστάσεις/συνεργάτης)
Γιάννης Χρίστογλου (ρίψεις/συνεργάτης)
Γρηγόρης Κοντός (συνεργάτης)
Σάββας Κεφαλίδης (επί κοντώ/συνεργάτης)
Χάρης Βαρυτιμίδης (ταχύτητες/συνεργάτης)

Κέντρο Αναπτυξιακού αθλητισμού Κρήτης/Ομοσπονδιακοί
Κώστας Παπαμαρκάκης (ρίψεις)
Μιχαλης Μανουσάκης (ταχύτητες)

Κέντρο Αναπτυξιακού αθλητισμού Κρήτης/Συνεργάτες
Γιώργος Κόκκινος (άλματα)
Λευτέρης Ραφαηλάκης (αντοχή)
Γιώργος Μήλιος (ρίψεις)
Παναγιώτης Ασλανίδης (σύνθετα)

Κέντρο Αναπτυξιακού Αθλητισμού Πελοποννήσου/Συνεργάτες
Γιώργος Παπανδρεόπουλος (άλματα)
Ντίνα Μπορνιβέλι (αντοχή/ταχύτητες)
Ολυμπία Λυμπεράτου (αντοχή)
Κώστας Δρακόπουλος (ρίψεις)
Ευθύμης Βέργος (ταχύτητες)
Αγγελική Ανδρακάκου (σύνθετα)

Τεχνικοί Σύμβουλοι ΕΑΣ
Χρύσανθος Καρούζος/Αθήνας
Στέφανος Ματάκης/Πειραιά και Νοτιοδυτικής Αττικής
Βασιλική Σκαράκη/Πειραιά και Νοτιοδυτικής Αττικής
Ματθαίος Καϊσίδης/Θεσσαλονίκης
Τάσος Μωϋσιάδης/Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Άγγελος Σουλτάνης/Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Χρήστος Χατζηβασιλείου/Κεντρικής Μακεδονίας
Γιώργος Θεοδωρίδης/Δυτικής Μακεδονίας
Βασίλης Πλάτωνας/Ηπείρου
Ηλίας Κορώνας/Θεσσαλίας
Χάιδω Αλεξούλη/Θεσσαλίας
Κώστας Μπουλούκος/Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας
Κώστας Μπούσιας/Βορείου Πελοποννήσου
Σπύρος Τριανταφυλλόπουλος/Περιφέρειας Πελοποννήσου
Μάρκος Καλούδης/Κρήτης
Θανάσης Στυλιανίδης/Δωδεκανήσου
Ιωάννης Πετρής/Χίου και Σάμου
Ελένη Μαριγλή/Λέσβου
Πέτρος Σιδέρης/Κυκλάδων
Νίκος Μόσχος/ΤΕ Κέρκυρας

Related posts

Οι αθλητές του Ν.Ο.Ι. στον 1ο αγώνα αξιολόγησης 2024

Κώστας Γεωργιάδης

Μετάλλια και συμμετοχή στις Εθνικές για αθλητές-τριες του Πρωτέα Ιωαννίνων

Κώστας Γεωργιάδης

Πολυπληθής παρουσία του Σ.Δ.Ι. σε τρεις διοργανώσεις

Κώστας Γεωργιάδης