28.3 C
Ιωάννινα
16 Αυγούστου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Το πρόγραμμα των Ελλήνων και οι μεταδόσεις της ΕΡΤ

Λίγα μόλις 24ωρα έχουν απομείνει για την έναρξη του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Όρεγκον (15-24/7), στην πρώτη διοργάνωση στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Η χώρα μας συμμετείχε με 19 αθλητές και αθλήτριες στο σύνολο των 1.900 αθλητών και αθλητριών που θα συμμετάσχουν στη διοργάνωση από 192 χώρες του πλανήτη.

Το πρόγραμμα των αγώνων θα είναι πλούσιο σε δράση, ωστόσο η διαφορά των 10 ωρών, που χωρίζουν τη χώρα μας από το Όρεγκον θα αναγκάσουν τους φίλους του στίβου να ξενυχτίσουν, προκειμένου να δουν την προσπάθεια της εθνικής μας ομάδας. Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ3 σε ζωντανή μετάδοση, αλλά και μαγνητοσκοπημένα την επόμενη ημέρα.

Παρασκευή 15/7
15/7 19.05 ή 22.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης
15/7 23.10 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Φιλτισάκου, Παπαδοπούλου
15/7 22.05 23.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Σκαρβέλη

Σάββατο 16/7
16/7 03.20 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός Κυριακοπούλου, Πόλακ, Στεφανίδη
16/7 04.00 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου
16/7 04.55 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Λατιφλάρι, Σκαρβέλης
16/7 20.30 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Καρύδη
16/7 21.10 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν
16/7 22.00 Σφυροβολία (Α) Τελικός

Κυριακή 17/7
17/7 04.20 Μήκος (Α) Τελικός
17/7 21.35 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

Δευτέρα 18/7
18/7 03.25 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
18/7 04.27 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

Τρίτη 19/7
19/7 03.10 ή 04.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Ανγνωστοπούλου
19/7 04.20 Τριπλούν (Γ) Τελικός

Τετάρτη 20/7
20/7 03.40 Ύψος (Γ) Τελικός

Πέμπτη 21/7
21/7 01.20 ή 02.50 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Τζένγκο
21/7 04.30 Δισκοβολία (Γ)Τελικός

Σάββατο 23/7
23/7 03.05 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
23/7 04.20 Ακοντισμός Τελικός

Δευτέρα 25/7
25/7 03.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός
25/7 16.15 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
22/7 16.15 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Κουρκουτσάκη, Παπαδοπούλου

Το αναλυτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ3
Παρασκευή (15/7)
19:00-01:00 1η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Σάββατο (16/7)
01:00-02:40 20χλμ ΒΑΔΗΝ (Γ) (Ζ)
03:00-06:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
20:30-23:30 2η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Κυριακή (17/7)

03:00-06:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-18:40 Μαραθώνιος (Α) (Ζ)
20:30-23:45 3η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (18/7)
03:00-06:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-18:50 Μαραθώνιος (Γ) (Ζ)
19:30-23:00 4η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Τρίτη (19/7)
03:00-06:00 4η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 4η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Τετάρτη (20/7)
03:10-06:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:10-14:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Πέμπτη (21/7)
01:20-06:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
09:20-14:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Παρασκευή (22/7)
03:00-06:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-19:15 35χλμ βάδην Γυναικών (Ζ)

Σάββατο (23/7)
03:00-06:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
19:45-23:00 9η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Κυριακή (24/7)
02:10-06:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
10:10-14:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)
16:15-19:00 35χλμ Βάδην Ανδρών (Ζ)
19:30-01:00 10η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (25/7)
03:00-06:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
11:00-14:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ε)

Related posts

Μόναχο 2022: Φοβερή η Ντρισμπιώτη! Πρωταθλήτρια Ευρώπης με φανταστική παρουσία!

Κώστας Γεωργιάδης

Στο Μόναχο οι Εθνικές ομάδες ενόργανης ανδρών – εφήβων

Κώστας Γεωργιάδης

8α «Εν Νικοπόλει Άκτια » στην Πρέβεζα

Κώστας Γεωργιάδης