12.9 C
29 Φεβρουαρίου 2024

Παιδαριώδη λάθη και ήττα στις Σέρρες (photo)

Τα παιδαριώδη λάθη πλήρωσε για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα, και γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, και τρίτη στο πρωτάθλημα.

Ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε την κακή απόδοση των κυανόλευκων, και ηττήθηκε με 3-2.

Δύο πέναλτι (το ένα χαμένο), ένα “δώρο” του Κλέιμαν, και η αδράνεια της άμυνας, είναι επιδόσεις που προβληματίζουν.

Παράλληλα συνεχίζεται και το πρόβλημα με τις κάρτες, καθώς αποβλήθηκε ο Καραχάλιος στις καθυστερήσεις, και δεν θα αγωνιστεί κόντρα στον Ολυμπιακό την Κυριακή.

Ο ΠΑΣ πρέπει να συνέλθει! “Χτύπησαν” καμπανάκια και κανένας δεν θα πρέπει να είναι χαλαρός.

1-1 και μετά… τρικυμία!

Προβληματική ήταν η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο.

Αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν με πέναλτι να ανοίξουν νωρίς το σκορ στο 9ο, με εκτελεστή τον Χατζηστραβό, ο ΠΑΣ είχε την ευτυχία να έχει άμεση αντίδραση και να φτάσει στο 1-1 με κεφαλιά του Παντελάκη.

Όμως από εκεί και μετά η αντίδραση των κυανόλευκων ήταν απογοητευτική.

Ο Πανσερραϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κλέιμαν.

Ο Χατζηστραβός και ο Άλεξιτς, ταλαιπώρησαν την άμυνα του ΠΑΣ, αλλά χρειάστηκε το «δώρο» του Κλέιμαν στο 32ο για να έρθει το 2-1. Ο Στάικος σούταρε από μακριά, και ο Ισραηλινός γκολκίπερ στην προσπάθεια του να μπλοκάρει την μπάλα, του έφυγε από τα χέρια!

Ο ΠΑΣ ανέβασε τις γραμμές του αλλά χωρίς επιτυχία.

Νεύρα, ελπίδες με το 2-2, αλλά…

Νευρικό ήταν το παιχνίδι στην επανάληψη. Ο ΠΑΣ βελτίωσε την εικόνα του μπροστά και απείλησε αρχικά με Εραμούσπε και Ροσέρο. Έφτασε στο 2-2 στο 62ο με σουτ του Τσαούση στην περιοχή.

Νέα υπόδειξη πέναλτι στο 67ο με τον Τζίνο να πέφτει άτσαλα πάνω στον Μούργο. Όμως αυτή τη φορά ο Πηλέας αστόχησε.

Και ενώ το παιχνίδι έδειχνε να οδεύει προς το “Χ”, στις καθυστερήσεις η άμυνα του ΠΑΣ πιάστηκε στον ύπνο, και ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής του αγώνα, Άλεξιτς “έγραψε” με πλασέ το 3-2.

Διαιτησία: Ο Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας) Βοηθοί: Άγγελος Κολλιάκος (Αθηνών) – Μιχαήλ Νυδριώτης  (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής VAR: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)

Παρατηρητής: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης (86’ Ντανγκερλούι), Πηλέας (71’ Μασκανάκης), Ουεντραόγκο (87’ Θυμιάνης), Στάικος, Μούργος (71’ Σοφιανός), Χατζησταυρός (54’ λ.τρ Μορέιρα), Άλεξιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Γκάρο, Τζίνο (90’ Λιάσος), Παμλίδης, Τζίμας (55’ Ροσέρο), Κόντε (89’ Μπάλαν).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παντελάκης, Μούργος Ουεντραόγκο, Λώλης, Άλεξιτς, Μασκανάκης, Σοφιανός

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καραχάλιος (95ο)

6’ Ανατροπή του Χατζηστραβού από τον Καραχάλιο, υποδεικνύεται πέναλτι.

9’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Πηλέας από την άσπρη βούλα σκόραρε, παρά την προσπάθεια του Κλέιμαν που έπεσε στη γωνία!

11’ ΓΚΟΛ! 1-1! Φάουλ του Τσαούση, ο Παντελάκης με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε και ενώ η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι!

15’ Σουτ του Άλεξιτς, αρκετά μέτρα άουτ.

17’ Ο Χατζηστραβός την ατομική ενέργεια και το σουτ, μόλις άουτ.

19’ Ο Τζίνο πρόλαβε και ανέκοψε τον Άλεξιτς στην περιοχή.

24’ Από κόρνερ, ο Αυλωνίτης την κεφαλιά, ο Κλέιμαν απέκρουσε ασθενώς και ο Άλεξιτς έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

32’ ΓΚΟΛ! 2-1! Μακρινό σουτ του Στάικου, ο Κλέιμαν χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και η μπάλα στα δίχτυα!

34’ Σουτ του Άλεξιτς, ανέκοψε ο Εραμούσπε.

37’ Σουτ του Στάικου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

52’ Ο Παμλίδης την ατομική ενέργεια στην περιοχή, προσπάθησε να κάνει το γέμισμα, αλλά ανέκοψε η άμυνα.

58’ Διαγώνιο σουτ του Ροσέρο, σε κόρνερ ο Χόβαν.

59’ Σέντρα του Ροσέρο, κεφαλιά του Εραμούσπε, άουτ.

62’ ΓΚΟΛ! 2-2! Ο Τσαούσης, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια του Γκάρο για «ψαλιδάκι», με σουτ στην περιοχή ισοφάρισε!

67’ Ο Τζίνο ανέτρεψε τον Μούργο, και δόθηκε πέναλτι.

70’ Ο Πηλέας αστόχησε στο πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

72’ Ο Στάικος με σουτ από το ημικύκλιο, έστειλε τη μπάλα άουτ.

87’ Ο Τσαούσης το γέμισμα το ο οποίο πέρασε παράλληλα από την εστία.

90’ ΓΚΟΛ! 3-2! Ο Άλεξιτς έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΣ και με πλασέ σκόραρε!

90’+2’ Ο Παντελάκης ανατράπηκε στην περιοχή, αλλά δεν υποδείχτηκε πέναλτι.

90’+7’ Φάουλ του Σοφιανού στο τείχος και κόρνερ.

• Αποβλήθηκε ο Νιαρχάκος από τον πάγκο, για διαμαρτυρία.