15.9 C
Ιωάννινα
26 Ιουνίου 2022
ΒΟΛΛΕΥ

Πανελλήνιο αγοριών Κ21: Ο Πήγασος Πολίχνης έκανε το repeat με MVP τον Κωνσταντίνο Μπαρδούκα

Το back 2 back έκανε ο Πήγασος Πολίχνης στους εφήβους, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-0 σετ του Ιωνικού Νίκαιας στο κλειστό γυμναστήριο στη Κομοτηνή και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας για το 2022.

Ο Πήγασος Πολίχνης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και για τέταρτη συνολικά στην ιστορία του, κατέκτησε τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ21, με MVP τον Κωνσταντίνο Μπαρδούκα.

 

Και τα τρία σετ του αγώνα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Πήγασο Πολίχνης να βρίσκει λύσεις στα κρίσιμα σημεία, φτάνοντας στο τελικό 3-0 σετ και στη κατάκτηση του πρωταθλήματος χωρίς να χάσει σετ στη τελική φάση.

Χάλκινο μετάλλιο για τον Μίλωνα, 3-1 την Κομοτηνή

Ο Μίλωνας επικράτησε με 3-1 σετ της Κομοτηνής την τελευταία ημέρα της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ21 και εξασφάλισε την τρίτη θέση.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με τη πρώτη της νίκη στη διοργάνωση που διεξάγεται στη Κομοτηνή, κατέλαβε την τρίτη θέση στην Ελλάδα και θα επιστρέψει στην βάση της με το χάλκινο μετάλλιο.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 23-25, 25-18, 25-16)

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΑΓΟΡΙΩΝ Κ21

1η αγωνιστική – Παρασκευή 6 Μαΐου 2022
Πήγασος Πολίχνης – ΑΟΝΣ Μίλων 3-0 (27-25, 25-16, 25-23)
ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΑΟ Ιωνικός 0-3 (21-25, 22-25, 22-25)

2η αγωνιστική – Σάββατο 7 Μαΐου 2022
ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – Πήγασος Πολίχνης 0-3 (16-25, 19-25, 16-25)
19.30: ΑΟ Ιωνικός – ΑΟΝΣ Μίλων

3η αγωνιστική – Κυριακή 8 Μαΐου 2022
ΑΟΝΣ Μίλων – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-1 (25-15, 23-25, 25-18, 25-16)
Πήγασος Πολίχνης – ΑΟ Ιωνικός 3-0 (25-22, 25-23, 25-21)

Βαθμολογία
1.Πήγασος Πολίχνης 9β. (9-0)
2.ΑΟ Ιωνικός 5β. (6-5)
3.ΑΟΝΣ Μίλων 4β. (5-7)
4.ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 0β. (1-9)

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ Κ21

ΕΤΟΣ (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ

2022 (Κομοτηνή) Πήγασος Πολίχνης
2021 (Βόλος) Πήγασος Πολίχνης
2020 (Αθήνα) Παναθηναϊκός ΑΟ
2019 (Θεσσαλονίκη) Παναθηναϊκός ΑΟ
2018 (Νεάπολη) Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
2017 (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης
2016 (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης
2015 (Καρπενήσι) Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
2014 (Κόνιτσα) Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων
2013 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξ/πολης
2012 (Αργυρούπολη, Αττική) Εθνικός Αλεξ/πολης
2011 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλ.
2010 (Ν. Ερυθραία Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2009 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής
2008 (Αγ. Δημήτριος Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2007 (Ζάκυνθος) Γ.Σ.Ηρακλής
2006 (Αργυρούπολη Αττικής) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
2005 (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας
2004 (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης
2003 (Δραπετσώνα) Γ.Σ.Ηρακλής
2002 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής
2001 (Δραπετσώνα) Αρης Νίκαιας
2000 (Μετς, Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1999 (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1998 (Γουδή, Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης
1997 (Ρέντης) Γ.Σ.Ηρακλής
1996 (Ρέντης) ΑΟ Ορεστιάδας
1995 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1994 (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης
1993 (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1992 (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας
1991 (Πάτρα) Α.Ο.Ορεστιάδας
1990 (Ξάνθη) Αρης Α.Σ.
1989 (Χανιά) Πανελλήνιος Γ.Σ.
1988 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1987 (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1986 (Καρδίτσα) Πανελλήνιος
1985 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1984 (Αθήνα) Δημόκριτος
1983 (Βόλος) ΠΑΟΚ
1982 (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός
1981 (Λάρισα) Αρης
1980 (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1979
1978 (Θεσσαλονίκη) Νηρέας
1977
1976 (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1975
1974
1973
1972
1971 (Λάρισα) Ολυμπιακός
1970 (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1969
1968 (Αθήνα) Ολυμπιακός
1967
1966 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1965 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός Α.Ο.

Related posts

Μεσογειακοί Αγώνες: Ελληνική εκπροσώπηση στην διαιτησία

Κώστας Γεωργιάδης

Μαρτσέλο Αμποντάντζα: «Οι Μεσογειακοί Αγώνες είναι ευκαιρία για τις νέες αθλήτριες να ανέβουν επίπεδο»

Κώστας Γεωργιάδης

Ντάντε Μπονιφάντε: «Απόλυτα ικανοποιημένος από τη προετοιμασία»

Κώστας Γεωργιάδης