18.9 C
Ιωάννινα
29 Ιουνίου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Πανελλήνιο χιονοδρομίας: Δύο χρυσά η Τσιόβολου και από ένα ο Πρώιος και ο Μαρμαρέλης στα αλπικά

– Ο Δημήτριος Ασβεστάς και η Φανή Μαρμαρέλη νικητές στο Κύπελλο Ελλάδας αλπικών

 

Η Μαρία-Ελένη Τσιόβολου κέρδισε και τα δύο χρυσά μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αλπικών αγωνισμάτων της χιονοδρομίας, που ολοκληρώθηκε στον Παρνασσό. Η αθλήτρια του ΒΟΛ ήταν η νικήτρια και στο slalom και στο giant slalom.

 

Στους άνδρες τα χρυσά μετάλλια μοιράσθηκαν ο Γιάννης Πρώϊος του ΣΧΟ Καστοριάς και ο Χρήστος Μαρμαρέλης του Πανσερραϊκού, κερδίζοντας στο slalom και το giant slalom αντίστοιχα,

 

Την Τσιόβολου στο βάθρο ακολούθησαν η Φανή Μαρμαρέλη με την Ραφαηλία Παλαντζά στο slalom και η Ευριδίκη Δημητρόφ με την Μαρία Μουλιά στο giant slalom. Τα αργυρά μετάλλια στο slalom των ανδρών κατέκτησαν ο Νικόλαος Μαυρόπουλος και ο Ιωάννης Σκλατινιώτης και τα χάλκνια μετάλλια ο Αστέριος Μπάκας και  ο Θεόδωρος Χαλκίδης.

 

Τα συνοπτικά αποτελέσματα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αλπικών:

 

Slalom

 

  • Άνδρες
  1. Πρώιος Ιωάννης (ΚΑΣ) 1:20.94
  2. Μαυρόπουλος Νικόλαος (ΑΛΠΙΣ) 1:27.55
  3. Μπάκας Αστέριος (ΑΛΠΙΣ) 1:28.80

 

  • Γυναίκες
  1. Τσιόβολου Μαρία-Ελένη (ΒΟΛ) 1:27.11
  2. Μαρμαρέλλη Φανή (ΠΑΝΣΕΡ) 1:29.07
  3. Παλαντζά Ραφαηλία (ΕΣΠ) 1:31.17

 

  • Νέοι Άνδρες (U21)
  1. Ασβεστάς Δημήτριος (ΒΟΛ) 1:18.99

 

  • Νέες Γυναίκες (U21)
  1. Καλτσογιάννη Μαρία-Νικολέτα (ΒΟΛ) 1:24.16

 

  • Έφηβοι (U18)
  1. Σκλατινιώτης Ιωάννης (ΣΑΧΟΠ) 1:23.31
  2. Σκλιβανιώτης Ευάγγελος-Ορέστης (ΑΘΗ) 1:27.37
  3. Σωτηρόπουλος Δημήτριος (ΑΧΑ) 1:27.52

 

  • Νεάνιδες (U18)
  1. Παλαντζά Ραφαηλία (ΕΣΠ) 1:25.56
  2. Μουλιά Μαρία (ΕΣΠ) 1:30.07
  3. Θωμοπούλου Ελένη (ΑΧΑ) 1:39.42

 

Giant Slalom

 

  • Άνδρες
  1. Μαρμαρέλης Χρήστος (ΠΑΝΣΕΡ) 1:34.13
  2. Σκλατινιώτης Ιωάννης (ΣΑΧΟΠ) 1:38.28
  3. Χαλκίδης θεόδωρος (ΣΑΧΟΠ) 1:38.99

 

  • Γυναίκες
  1. Τσιόβολου Μαρία-Ελένη (ΒΟΛ) 1:38.79
  2. Δημητρόφ Ευριδίκη (ΒΟΛ) 1:40.19
  3. Μουλιά Μαρία (ΕΣΠ) 1:41.79

 

  • Νέοι Άνδρες
  1. Μαρμαρέλης Χρήστος (ΠΑΝΣΕΡ) 1:34.13
  2. Χαλκίδης θεόδωρος (ΣΑΧΟΠ) 1:38.99
  3. Δημητρόφ Απόστολος-Πέτρος (ΒΟΛ) 1:47.71

 

  • Νέες Γυναίκες
  1. Τσιόβολου Μαρία-Ελένη (ΒΟΛ) 1:38.79
  2. Καλτσογιάννη Μαρία-Νικολέτα (ΒΟΛ) 1:43.35

 

  • Έφηβοι
  1. Σκλατινιώτης Ιωάννης (ΣΑΧΟΠ) 1:38.28
  2. Παπακρίβος Βασίλειος (ΒΟΛ) 1:39.49
  3. Σωτηρόπουλος Δημήτριος (ΑΧΑ) 1:41.64

 

  • Νεάνιδες
  1. Δημητρόφ Ευριδίκη (ΒΟΛ) 1:40.19
  2. Μουλιά Μαρία (ΕΣΠ) 1:41.79
  3. Παλαντζά Ραφαηλία (ΕΣΠ) 1:43.93

 

 

Κύπελλο Ελλάδας: Νικητές ο Ασβεστάς και η Μαρμαρέλη

 

Ο Δημήτριος Ασβεστάς του ΕΟΣ Βόλου και η Φανή Μαρμαρέλη του Πανσεραϊκού αναδείχθηκαν Κυπελλούχοι Ελλάδος στα αλπικά αγωνίσματα της χιονοδρομίας, διοργάνωση που έγινε παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αλπικών αγωνισμάτων στον Παρνασσό.

Τα συνοπτικά αποτελέσματα στο Κύπελλο Ελλάδας στα αλπικά:

 

Σλάλομ

  • Κύπελλο Ανδρών
  1. Ασβεστάς Δημήτριος (ΒΟΛ) 1:18.99
  2. Σκλατινιώτης Ιωάννης (ΣΑΧΟΠ) 1:23.31 3. Σκλιβανιώτης Ευάγγελος-Ορέστης (ΑΘΗ) 1:27.37
  • Κύπελλο Γυναικών
  1. Μαρμαρέλη Φανή (ΠΑΝΣΕΡ) 1:22.79
  2. Καλτσογιάννη Μαρία-Νικολέτα (ΒΟΛ) 1:24.16 3. Παλαντζά Ραφαηλία (ΕΣΠ) 1:25.56

 

Related posts

Στη μάχη του Προκριματικού και του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος ο Δίας

Κώστας Γεωργιάδης

Φινάλε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συνθέτων της Θεσσαλονίκης

Κώστας Γεωργιάδης

Ήττα από Ιταλία και για την 5η θέση η Εθνική Νέων

Κώστας Γεωργιάδης