18.4 C
14 Μαΐου 2021

ΠΑΟ καλά έκανες και φοβόσουν! Ο ΠΑΣ είναι μαγεία! (photos)

Ο ΠΑΣ μίλησε στο γήπεδο! Ήταν πραγματική μαγεία! Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη παρέδωσε μαθήματα μπάλας στο Αγρίνιο, στον Παναθηναϊκό, που του έφταιγε το… Ζωσιμάδες!

Με ανατροπή του σκορ και με 2-1, ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους “4” του Κυπέλλου, με το σκορ να είναι φτωχό με βάση την απόδοση που είχε.

Τι να αναφέρει πρώτα κάποιος για τον ΠΑΣ; Τα ψυχικά αποθέματα μετά το γρήγορο 0-1 του Μακέντα; Το γεγονός ότι έπαιξε μπαλάρα και έκανε να τους παίκτες του Λάζλο Μπόλονι να μοιάζουν “ζαλισμένοι”;

Με μία φράση… ο ΠΑΣ κερδίζει σε όποιο γήπεδο και με οποινδήποτε αντίπαλο!

Γρήγορο 0-1 αλλά μετά πήρε μπρος

Με ένα «κρύο» γκολ ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα. Μόλις στο 2ο ο Βιγιαφάνες εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κάργα, βρήκε τον Μακέντα ο οποίος σκόραρε και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Όμως στη συνέχεια ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοση του και ανησύχησε τον Λάζλο Μπόλονι.

Οι τυπικά γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα και δημιούργησαν καλές φάσεις και κατάφεραν να φτάσουν νωρίς στην ισοφάριση.

Στο 21ο ο Παμλίδης πήρε την μπάλα από το χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα και λίγο έξω από την περιοχή, νίκησε τον Ξενόπουλο για το 1-1.

Η ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΣ ήταν καλή και μόνο με στημένες φάσεις απείλησε ο Παναθηναϊκός, όπως ένα φάουλ από διαγώνια θέση λίγο έξω από την περιοχή του Χατζηγιοβάνη που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στο 41ο.

Τσουνάμι ο ΠΑΣ στην επανάληψη

Στο β’ 45λεπτο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν ο ΠΑΣ. Σαν την γάτα με το ποντίκι έπαιξε τον Παναθηναϊκό και αγώνας ήταν ένα μονότερμα.

Με ωραία κυκλοφορία της μπάλας έφτανε με αξιώσεις στα καρέ του Ξενόπουλου και η πίεση καρποφόρησε στο 66ο. Ο Καρτάλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάργας με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ του τριφυλλιού και σημείωσε την ανατροπή και το 2-1.

Και όχι μόνο δεν αρκέστηκε σ’ αυτό η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, αλλά κυνήγησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και ένα τρίτο γκολ που μάλλον άδικα δεν ήρθε.

Και μπορεί το 2-1 να μην εξασφαλίζει πρόκριση, πλην όμως έδωσε απαντήσεις και μάλιστα ηχηρές!

Διαιτητής: Αναστάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας) – Ανδρέας Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Διαιτητής AVAR: Χρήστος Τζιότζιος (Θράκης)

Παρατηρητής: Αλέξανδρος Τικόζογλου (Μακεδονίας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (76’ Λιάσος), Ελευθεριάδης, Παμλίδης (89’ Νάουμετς), Λεό (82’ Μιλιντσεάνου).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Ξενόπουλος, Σένκεφελτ, Μακέντα (70’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (70’ Εμπγκμακοτό), Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες (84’ Τζαβίδας), Νίας, Βιγιαφάνες, Αιτόρ (80’ Καμπετζής), Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος (71’ Αθανασόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατζηθεοδωρίδης, Λιάσος

2’ ΓΚΟΛ! 0-1! Η άμυνα του ΠΑΣ δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Μακέντα από κοντά σκόραρε μετά από πάσα με το κεφάλι του Βιγιαφάνες!

3’ Ο Λέο στην περιοχή με γυριστό έστειλε την μπάλα άουτ, μετά από γύρισμα του Ελευθεριάδη.

6’ Ο Λοντίγκιν μπλόκαρε γέμισμα στην περιοχή προ του Χατζηγιοβάνη.

7’ Ο Παμλίδης από τα πλάγια ανακόπηκε και η μπάλα πέρασε άουτ.

9’ Κεφαλιά του Κάργα μετά από κόρνερ του Ντομίνγκεθ, άουτ.

13’ Τάκλιν του Κάστρο σε γύρισμα του Αλεξανδρόπουλου, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

14’ Ο Πίρσμαν από τα πλάγια τη σέντρα, έκοψε ο Νιάς.

16’ Κεφαλιά του Πούγγουρα άουτ, από σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

17’ Ο Κάστρο στην περιοχή το σουτ κόντραρε η μπάλα, πήρε ύψος αλλά μπλόκαρε ο Ξενόπουλος.

20’ Σέντρα του Παμλίδη, κεφαλιά του Λεό, άουτ.

21’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Παμλίδης πήρε την μπάλα από το χώρο του κέντρου και ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

25’ Ο Λεό διεκδίκησε την μπάλα από τον Σένγκεφελντ πλάσαρε ο Ξενόπουλος απέκρουσε και στην κόντρα η μπάλα κατέληξε άουτ.

29’ Γύρισμα του Πίρσμαν από τα πλάγια, ο Ελευθεριάδης το πλασέ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

34’ Ο Μακέντα στην περιοχή έκανε το γυριστό, μπήκε στη φάση ο Αιτόρ αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

35’ Δυνατό σουτ του Σάλιακα από διαγώνια θέση άουτ.

37’ Ο Ντομίγκεθ επιχείρησε με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας να βρει τον Λεό, έκοψε ο Αιτόρ, στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Παμλίδη μπλόκαρε ο Ξενόπουλος.

41’ Φάουλ του Χατζηγιοβάνη από διαγώνια θέση στο οριζόντιο δοκάρι.

41’ Γέμισμα του Λεό η μπάλα κόντραρε και στον Πίρσμαν και απομακρύνθηκε.

47’ Σουτ του Αιτόρ μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

50’ Ωραία μπαλιά του Παμλίδη στον Λεό στην περιοχή, έκανε λάθος πάσα και χάθηκε η ευκαιρία.

52’ Γέμισμα του Αιτόρ μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

54’ Σουτ του Ελευθεριάδη από το ημικύκλιο, άουτ.

56’ Ο Ντομίνγκεθ μπήκε ωραία στην περιοχή, άφησε ο Ελευθεριάδης, ο Παμλίδης πλάσαρε σε θέση βολής μόλις άουτ.

59’ Ο Ελευθεριάδης έπεσε στην περιοχή, δεν υποδείχτηκε παράβαση.

59’ Ο Χατζηθεοδωρίδης πρόλαβε και έδιωξε προ του Λεό σε κόρνερ.

65’ Σέντρα του Κάργα έκοψε ο Σάντσες.

65’ Γύρισμα του Λέο, έκοψε ο Σάντσες.

66’ ΓΚΟΛ! 2-1! Κόρνερ του Καρτάλη, σκαστή κεφαλιά του Κάργα και η μπάλα στα δίχτυα!

77’ Ο Πούγγουρας πρόλαβε τον Λεό στην περιοχή από γύρισμα του Σάλιακα.

78’ Ο Σάλιακας την σέντρα σουτ άουτ.

80’ Ο Ξενόπουλος πρόλαβε τον Ελευθεριάδη και απομάκρυνε με τα πόδια από λάθος γύρισμα.

81’ Σουτ του Σάντσες μπλόκαρε ο Λοντίγκιν,

84’ Ο Λιάσος μπήκε ωραία στην περιοχή αλλά δεν ήταν καλή η σέντρα.

90’+2’ Φάουλ του Σάλιακα αρκετά μέτρα άουτ.

90’+4’ Ο Νάουμετς στην περιοχή δεν μπόρεσε να πλασάρει και ανακόπηκε από την άμυνα, όπως και ο Ελευθεριάδης στην εξέλιξη της φάσης.

• Καλές οι καιρικές συνθήκες στο Αγρίνιο.