6.9 C
22 Οκτωβρίου 2021

Παράδοση άνευ όρων

fash

fashΟ Ολυμπιακός είχε το κίνητρο, ο ΠΑΣ κατέβηκε με σημαντικές ελλείψεις. Έτσι το βαρύ σκορ ήρθε φυσιολογικά στο «Καραϊσκάκης».

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην κατάκτηση του 7ου συνεχόμενου πρωταθλήματος νικώντας με 5-0 σε ένα ματς με καταιγιστικό ρυθμό.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά από ένα καλό εικοσάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο κατέρρευσε μόλις δέχτηκε το πρώτο γκολ.
Ο Ολυμπιακός μόλις του έφυγε το άγχος έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο.
Τα γκολ ήρθαν στο 21′ με τον Μαρίν από κοντά, στο 24′ με τον Ντα Κόστα με κεφαλιά, ο Ντε Λα Μπέγια με δυο γκολ σε κενό τέρμα στο 29′ και το 71′ και με πέναλτι του Τσόρι στο 81′.
Ο ΠΑΣ προσπάθησε για το γκολ της τιμής και είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά ήδη από το πρώτο ημίχρονο είχε στραβώσει το παιχνίδι. Καλύτερος των κυανόλευκων ο Πασχαλάκης ο οποίος έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις και κράτησε όσο μπορούσε το σκορ σε μία πολύ δύσκολη βραδιά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αθανάσιος Τζήλος από τη Λάρισα. Βοηθοί ο Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας) και ο Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας) και παρατηρητής ο Παναγιώτης Μαυρόπουλος (Μακεδονίας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Ρομάο, Ντα Κόστα (64′ Καμπιάσο), Φορτούνης (46′ Ντομίνγκες), Μαρίν (46′ Ελιονούσι), Ανσαριφάρντ, Ντε Λα Μπέγια, Μάρτινς, Ρέτσος, Φιγκέϊρας, Σεμπά.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Κούτρης, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (68′ Ναδάλες), Γιάκος, Κοροβέσης, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Νικολιάς (89′ Καρανίκας), Βιδάλ (46′ Μαμπουλού).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέριος

3′ Αντάλλαξαν κεφαλιές στην περιοχή του ΠΑΣ ο Ρομαό με τον Φορτούνη, η τελευταία πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
7′ Φάουλ του Φορτούνη πάνω από την εστία.
12′ Από πάσα του Σεμπά ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη άλλα υποδείχτηκε οφσαίντ.
15′ Ο Νικολιάς βρήκε τον Κοροβέση, σουτ η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.
20′ Σουτ στην κίνηση του Σεμπά έπεσε στη γωνία και απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.
21′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μάριν από κοντά σκόραρε εκμεταλλευόμενος την δύσκολη απόκρουση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Ρομαό.
24′ ΓΚΟΛ 2-0! Κεφαλιά του Ντα Κόστα από κόρνερ του Φορτούνη και η μπάλα στα δίχτυα.
29′ ΓΚΟΛ! 3-0! Από φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση ο Σεμπά σούταρε ο Πασχαλάκης απόκρουσε, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και ο Ντε Λα Μπέγια σε κενό τέρμα σκόραρε!
33′ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο «Γ», εκπληκτική επέμβαση του Πασχαλάκη στη γωνιά και κόρνερ.
34′ Από πάσα του Μάριν, ο Μάρτινς στην περιοχή πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.
37′ Ο Κοροβέσης βγήκε στην αντεπίθεση, έπεσε στην περιοχή και διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο.
42′ Ο Ντα Κόστα βρήκε με κάθετη πάσα τον Ανσαριφάρντ στην περιοχή, πλασέ και απομάκρυνε με τα πόδια ο Πασχαλάκης.
51′ Φάουλ του Ντομίνγκες σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
59′ Μπαλιά του Γιάκου για τον Μαμπουλού αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και χάθηκε το τετ-α-τετ.
60′ Ο Ελιονούσι βρήκε τον Ανσαριφάρντ στην περιοχή, σουτ και απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης.
70′ Σουτ στην κίνηση του Κοροβέση με το αριστερό η μπάλα άουτ, από σέντρα του Νικολιά.
71′ ΓΚΟΛ! 4-0! Ο Ντε Λα Μπέγια μετά από ασίστ του Ελιουνούσι από κοντά σκόραρε και ενώ άφησε την μπάλα ο Σεμπά. Οι ερυθρόλευκοι έκρυψαν την μπάλα στη φάση.
73′ Παραλίγο αυτογκολ του Μιχαήλ από κακή απόκρουση, απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.
75′ Σουτ του Μπέριου απέκρουσε ο Καπίνο σε κόρνερ.
80′ Χέρι του Μιχαήλ, πέναλτι.
81′ ΓΚΟΛ! 5-0! Εύστοχος ο Ντομίνγκες από την άσπρη βούλα.
83′ Σέντρα του Νικολιά, κεφαλιά του Μπέριου, άουτ.
85′ Σουτ του Κοροβέση απέκρουσε ο Καπίνο.
87′ Διαγώνιο σουτ του Ανσαριφάρντ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
90’+1′ Σουτ του Καρανίκα άουτ.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
– Αρκετός ο κόσμος στο «Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός ήθελε βαθμούς γιατί εκκρεμεί και πιθανή τιμωρία αφαίρεσης βαθμών από τα επεισόδια με ΑΕΚ.
– Αρκετοί ήταν και οι σκάουτερς που αναμένονταν ότι θα παρακολουθούσαν το παιχνίδι έχοντας παίκτες στο στόχαστρο τους όπως ο Κούτρης και ο Βιδάλ από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα.
– Μετά από καιρό κέρδισε πέναλτι ο Ολυμπιακός και οπαδοί του τρόλαραν αποδοκιμάζοντας και ζητώντας από τον Τσόρι Ντομίνγκες να αστοχήσει!