5.9 C
29 Ιανουαρίου 2022

ΠΑΣας… με ανατροπή – Έριξε στο καναβάτσο και τον Βόλο (photos)

Ο φετινός ΠΑΣ έχει μέταλλο νικητή! Και δικαίως βρίσκεται στην 3η θέση της Super League!

Η Ηρακλή Μεταξά κατάφερε να σταθεί όρθια όταν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τον Βόλο, και με ολική ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2!

Μία νίκη που δείχνει χαρακτήρα και φέρνει τον ΠΑΣ να κλείνει τον α’ γύρο με 22 βαθμούς.

Είναι η πρώτη φορά μετά από καιρό που ο ΠΑΣ κατάφερε να γυρίσει ματς παίρνοντας τη νίκη!

Στο βροχερό “Ζωσιμάδες” έγινε ένα ματς για γερά νεύρα που οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στην επανάληψη.

Αιφνιδιάστηκε… δις

Κακό πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο. Η γηπεδούχος από νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα «κρύο» γκολ στα 40 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Ορόζ έκανε το 1-2 με τον Νίνη  και με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ο Βόλος με τον αέρα του γρήγορου γκολ, πατούσε καλύτερα και απείλησε στο 7ο με τον Λοντίγκιν να πραγματοποιεί διπλή επέμβαση και να αποκρούει προσπάθειες του Φαν Βέερτ.

Ο ΠΑΣ στη συνέχεια ισορρόπησε τον αγώνα και αρχικά ο Μορέιρα είχε σουτ το οποίο κατέληξε σε κόρνερ στο 12ο. Ο ίδιος το εκτέλεσε και ο Κάργας ισοφάρισε σε 1-1.

Και εκεί που οι γηπεδούχοι φάνηκαν να αρχίζουν να παίρνουν μπροστά, ο Βόλος πήρε ξανα το προβάδισμα στο 40ο με φοβερό γυριστό του Νίνη. Ο Βόλος μάλιστα άγγιξε το 1-3 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αλλά η προσπάθεια του Σοάρες βρήκε το κάθετο δοκάρι.

ΠΑΣ και με ανατροπή!

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραματικά στην επανάληψη! Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέβηκε πιο υποψιασμένος και αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο.

Και το 2-2 δεν άργησε να έρθει. Ήταν το 57ο όταν ο Σάλιακας έκανε το γέμισμα στην περιοχή και ο Περέα έβαλε το σώμα του στην πορεία της μπάλας στέλνοντας την στα δίχτυα!

Αυτό ήταν! Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και ο εκνευρισμός από πλευράς Βόλου ήταν εμφανής.

Ο ΠΑΣ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και ο Βόλος δεν απείλησε.

Έτσι η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι έφερε το 3-2. Ο Πίρσμαν ανατράπηκε από τον Ροσέρο ο οποίος πάτησε τον Βέλγο στο πόδι.

Ο Εραμούσπε για μία ακόμη φορά δεν αστόχησε σε πέναλτι σημειώνοντας το τρίτο γκολ του ΠΑΣ στο 86ο που έφερε τους τρεις βαθμούς από… σαράντα κύματα!

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνων) – Άγγελος Κολλιάκος (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Διαιτητής VAR: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Παρατηρητής: Παναγιώτης Μαυρόπουλος (Μακεδονίας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62’ Λώλης-95’ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μορέιρα (87’ Λιάσος), Περέα.

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φερράρι, Σοάρες, Ορόζ (77’ Ρίνερ), Ρεγκατέν. Νίνης (89’ Βοϊτκόφκσι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (90’ Τερεζίου), Φαν Βέερτ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκρίλο, Ντομίνγκεθ, Κλέιμαν

1’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Ορόζ  το 1-2 με τον Νίνη και με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ! Υπήρξαν διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι υπήρχε χέρι στην αρχή της προσπάθειας.

7’ Ο Λοντίγκιν με διπλή επέμβαση απέκρουσε προσπάθειες αρχικά του Φαν Βέερτ και η δεύτερη του Ροσέρο.

12’ Ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Μορέιρα, η μπάλα κόντραρε στον Μπαρτόλο και κατέληξε κόρνερ.

12’ ΓΚΟΛ! 1-1! Κόρνερ του Μορέιρα, κεφαλιά του Κάργα στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα στα δίχτυα!

19’ Σέντρα του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

22’ Σέντρα του Νίνη, απομάκρυνε με κεφαλιά ο Εραμούσπε σε πλάγιο.

24’ Ο Σάλιακας το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

25’ Σέντρα του Πίρσμαν, σε κόρνερ με το κεφάλι ο Φερράρι.

28’ Αδύναμο σουτ του Μπρένερ μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

29’ Σουτ του Φαν Βέερτ, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

30’ Μπαλιά του Σνάιντερ στον Περέα, δεν έκανε καλό κοντρόλ ο Κολομβιανός, και απομάκρυνε ο Ρομέρο σε κόρνερ.

35’ Μακρινό σουτ του Νίνη, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

39’ Ο Μορέιρα την παράλληλη σέντρα, ο Φερράρι πρόλαβε τον Σνάιντερ και απομάκρυνε σε κόρνερ.

40’ ΓΚΟΛ 1-2! Σέντρα του Μπαρτόλο, κεφαλιά του Εραμούσπε, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Νίνη που με καταπληκτικό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

45’+1’ Σουτ του Σουάρες η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

53’ Ο Σάλιακας εκτέλεσε φάουλ, ο Κάργας δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και απομάκρυνε η άμυνα.

54’ Σουτ του Κάργα άουτ.

57’ ΓΚΟΛ! 2-2! Σέντρα του Σάλιακα και Περέα μπήκε στη φάση από κοντά με το στήθος ισοφάρισε!

69’ Διαγώνιο σουτ του Φερράρι, άουτ.

72’ Φάουλ, ο Σάλιακας έστρωσε στον Κάργα, η μπάλα άουτ.

76’ Κεφαλιά του Μορέιρα, άουτ.

79’ Παράλληλη σέντρα του Ρομέρο, απομάκρυνε ο Πίρσμαν.

81’ Σέντρα του Σάλιακα, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ρόμερο.

82’ Ο Ροσέρο πάτησε τον Πίρσμαν στην περιοχή και υποδείχτηκε πέναλτι μέσω VAR.

86’ ΓΚΟΛ! 3-2! Ο Εραμούσπε σκόραρε από το πέναλτι παρά την προσπάθεια του Κλέιμαν!

90’+6’ Ο Φερράρι τη σέντρα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+8’ Σέντρα του Φερράρι ο Σουάρες δεν μπόρεσε από κοντά να πλασάρει κερδίζοντας την κόντρα.

• Υπό συνεχή βροχή διεξήχθη η αναμέτρηση.