12.2 C
23 Απριλίου 2021

ΠΑΣολέδικο…. party στη Λεωφόρο! (photos)

Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» γράφτηκε μία ακόμη λαμπρή σελίδα για τον ΠΑΣ Γιάννινα και κάνει άπαντες να τρίβουν τα μάτια τους!

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατέκτησε μία ονειρεμένη ιστορική πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας!

Και το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά ήρθε μάλιστα με δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-1) επί του Παναθηναϊκού, δείχνοντας ότι μόνο τυχαία δεν ήταν και η νίκη στο Αγρίνιο!

Ο ΠΑΣ ήταν… πραγματικός «Άγιαξ της Ηπείρου»! Με μεγάλη μπάλα, ίσως την καλύτερη αυτή τη στιγμή από επαρχιακή ομάδα!

Και το όνειρο για μία συμμετοχή σε τελικό, είναι «ζωντανό»!

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από έναν ΠΑΣ σαν Ευρωπαίο!

Παίζοντας μεγάλη μπάλα από τα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και πήρε ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στο πρώτο δεκάλεπτο!

Μπάλα που μόνο σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι βλέπουμε!

Με συστημένη εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη στον Παντελάκη, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο.

Και πριν προλάβει ο Παναθηναϊκός να συνέλθει από το σοκ… ήρθε και δεύτερο στο 9ο.

Γέμισμα του Μιλιντσεάνου προς τον Ελευθεριάδη, ο Χατζηθεοδωρίδης μπήκε στη φάση και «κρέμασε» με κεφαλιά τον Διούδη και με το αυτογκόλ ήρθε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγει στα καρέ του ΠΑΣ, και άφησε χώρους με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν το τρίτο γκολ σε προσπάθεια του Ελευθεριάδη στο 20ο.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν μέτρα στο γήπεδο αλλά η άμυνα του ΠΑΣ και ο Λοντίγκιν δεν επέτρεψαν τη μείωση του σκορ.

Ο Καρλίτος στο 32ο είδε τον Λοντίγκιν εκτός εστίας, επιχείρησε να τον αιφνιδιάσει με μακρινό ψιλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ μπλόκαρε τη μπάλα.

Άνετος και ωραίος και στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε τέσσερα γκολ για να προκριθεί, δεν υπήρξε σε κανένα σημείο του αγώνα χαλάρωση.

Και μπορεί οι γηπεδούχοι να προσπάθησαν να πιέσουν και να σκοράρουν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν, ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε στο 74ο με τον Πούγγουρα ο οποίος μείωσε με κεφαλιά στο 74ο σε 1-2, αλλά μέχρι εκεί.

Ο ΠΑΣ όχι μόνο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, αλλά βρίσκοντας και γήπεδο προσπάθησε να βρει ένα τρίτο γκολ στην κόντρα.

Με τη λήξη που σφραγίστηκε η ιστορική πρόκριση, ξεκίνησε και το γλέντι για τους Γιαννιώτες που συνεχίζουν να ονειρεύονται και να πιστεύουν!

Διαιτητής: Kirill Levnikov (Ρωσία)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου) – Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)

Τέταρτος διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής VAR: Sergey Ivanov (Ρωσία)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης (65’ Χουάνκαρ), Νιάς, Σανκαρέ (59’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (66’ Ενγκμπακοτό), Βιγιαφάνες (65’ Μακέντα), Ιωαννίδης (46’ Αιτόρ), Καρλίτος.

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο  (87’ Εραμούσπε), Καρτάλης, Ελευθεριάδης (76’ Λιάσος), Μιλιτσεάνου (76’ Κρίζμαν), Παμλίδης (65’ Νάουμετς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίρσμαν, Ενγκμπακοτό, Σάλιακας, Ντομίνγκεθ

2’ ΓΚΟΛ! 0-1! Φάουλ του Καρτάλη, κεφαλιά του Παντελάκη και η μπάλα στα δίχτυα!

6’ Διαγώνια σέντρα του Χατζηγιοβάνη, πέρασε από πολλά σώματα η μπάλα και κατέληξε άουτ.

9’ ΓΚΟΛ! 0-2! Αυτογκόλ του Χατζηθεοδωρίδη με κεφαλιά σε πάσα του Μιλιντσεάνου για τον Ελευθεριάδη!

16’ Ο Σανκαρέ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Ιωαννίδη, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

19’ Σέντρα του Μολό, άουτ.

20’ Ωραία πάσα του Μιλιντσεάνου στην πλάτη της άμυνας στον Παμλίδη, ο συνδυασμός με τον Ελευθεριάδη στην περιοχή. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ ξεμαρκαρίστηκε αλλά σούταρε πάνω στον Διούδη.

22’ Γύρισμα του Πίρσμαν, πρόλαβε ο Χατζηθεοδωρίδης και απομάκρυνε σε κόρνερ.

28’ Παράλληλη σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη, ο Κάργας έδιωξε σε κόρνερ.

29’ Σουτ του Παμλίδη η μπάλα έφτασε στον Πίρσμαν που έκανε προσπάθεια να μην βγει άουτ η μπάλα, αλλά απομάκρυνε η άμυνα.

32’ Ο Καρλίτος επιχείρησε να «κρεμάσει» από μακριά τον Λοντίγκιν ο οποίος μπλόκαρε.

34’ Γέμισμα του Βιγιαφάνες, σε κόρνερ απομάκρυνε ο Κάργας.

35’ Κεφαλιά του Ιωαννίδη, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

37’ Σουτ του Χατζηγιοβάνη, άουτ.

41’ Σέντρα του Καρλίτος, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Παντελάκης.

41’ Παράλληλη σέντρα του Καρλίτος πέρασε παράλληλα από την εστία η μπάλα.

42’ Ο Διούδης βγήκε και απομάκρυνε προ του Μιλιντσεάνου που κυνήγησε την μπάλα σε βαθιά σέντρα.

44’ Σουτ του Καρλίτος, κόντραρε η μπάλα και ο Λοντίγκιν πρόλαβε και μπλόκαρε προ του Σανκαρέ.

46’ Ο Λοντίγκιν πρόλαβε και μπλόκαρε προ του Καρλίτος.

49’ Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, με κεφαλιά σε κόρνερ ο Κάργας.

50’ Σέντρα του Αιτόρ, ο Λοντίγκιν απομάκρυνε.

53’ Λάθος του Πούγγουρα, έτρεξε ο Ελευθεριάδης, αλλά ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟ διόρθωσε το λάθος του και ανέκοψε.

56’ Σέντρα του Χατζηγιοβάνη, δεν έπιασε την κεφαλιά καλά ο Καρλίτος, η μπάλα πάνω από την εστία.

57’ Διαγώνιο σουτ του Καρτάλη άουτ.

58’ Σουτ του Χατζηθεοδωρίδη αουτ.

59’ Ο Μιλιντσεάνου έκλεψε την μπάλα και σούταρε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Διούδης.

62’ Ο Χατζηγιοβάνης την πάσα στην περιοχή προς τον Καρλίτος, απομάκρυνε ο Ντομίνγκεθ.

64’ Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Κάργα, μπλόκαρε ο Διούδης.

74’ ΓΚΟΛ! 1-2! Σέντρα του Αιτόρ, κεφαλιά του Πούγγουρα η μπάλα στα δίχτυα!

80’ Ο Ντομίνγκεθ στην περιοχή το σουτ, κόντραρε στον Πούγγουρα η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

81’ Κόρνερ του Καρτάλη, πήδηξε ο Κάργας αλλά δεν έπιασε την κεφαλιά.

81’ Ο Κρίζμαν στην περιοχή το σουτ πάνω στα σώμα αμυντικού και στη συνέχεια γυριστό του Σάλιακα, άουτ.

86’ Ο Ενγκμπακοτό στην περιοχή έκοψε σε κόρνερ ο Παντελάκης.

88’ Ο Κάργας πρόλαβε κεφαλιά του Καρλίτος και απομάκρυνε.

88’ Ο Νάουμετς βγήκε στην κόντρα αλλά τον πρόλαβε ο Μολό και σούταρε βεβιασμένα άουτ.

90’+3’ Ο Νιάς στην περιοχή σούταρε στο εξωτερικό μέρος του κάθετου δοκαριού.

• Για τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΣ Γιάννινα προκρίνεται στα ημιτελικά. Οι προηγούμενες ήταν το 2007 και το 2010.
  • Ο Τάκης Φύσσας παρακολούθησε το παιχνίδι για να δει τους διεθνείς παίκτες ενόψει των υποχρεώσεων της Εθνικής Ελλάδας για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου στο Κατάρ.
  • Ράμματα έγιναν στον Παντελάκη σε χτύπημα στο κεφάλι.