28 Φεβρουαρίου, 2021

ΠΑΣ από ατσάλι! Έχασε έναν σπουδαίο βαθμό με “μαχαιριά” στο τέλος! (photo)

olympiakos pas giannina

olympiakos pas gianninaΠολύ κοντά στο να πάρει ένα πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι «κυανόλευκοι» του Αργύρη Γιαννίκη κρατούσαν τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Χασάν, έφερε την ήττα με 1-0.
Ο ΠΑΣ ήταν πολύ καλά διαβασμένος και καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά τελικά έμεινε και πάλι με τις εντυπώσεις.
Μάλιστα χρειάστηκε να αγωνιστεί με τον Αθανασίου κάτω από τα δοκάρια στο β’ ημίχρονο, καθώς τραυματίστηκε ο Χουτεσιώτης.

Καλά διαβασμένος, «φύλακας-άγγελος» ο Χουτεσιώτης

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλοστημένος στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο.
Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, που είχε την πρώτη καλή φάση του αγώνα με σουτ του Μπρένερ στο 6ο.
Ο Ολυμπιακός έκανε αισθητή την παρουσία του στο 14ο με διπλή ευκαιρία του Μασούρα, που απομάκρυνε με προβολή ο Σάλιακας, και την κεφαλιά του Σισέ που εξουδετέρωσε ο Χουτεσιώτης.
Η μεγάλη στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» στο 17ο όταν ο Ελ Αραμπί πρόλαβε και πλάσαρε στην έξοδο του Χουτεσιώτη στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Ο Διαμαντόπουλος είδε ανατροπή του Χουτεσιώτη πάνω στον επιθετικό του Ολυμπιακού, και υπέδειξε πέναλτι.
Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ όμως απέκρουσε την εσχάτη των ποινών, νικώντας τον Βαλμπουενά.
Μετά από το δύσκολο δεκάλεπτο της πίεσης από τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΣ ισορρόπησε.

Αυστηρό φάουλ, μία απροσεξία και… γκολ

Στην επανάληψη, μπορεί ο Ολυμπιακός να συνέχισε την πίεση του, όμως η άμυνα του ΠΑΣ φάνηκε να ελέγχει το ματς, και χτυπούσε στην κόντρα.
Στις καθυστερήσεις ο Διαμαντόπουλος έδωσε φάουλ του Κάργα στον Καμαρά (διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΣ για την απόφαση), και στην εκτέλεση του ο Φορτούνης βρήκε τον αφύλακτο Χασάν, στη μοναδική φάση που φάνηκε απροετοίμαστη η άμυνα των φιλοξενούμενων, ο οποίος έδωσε το δύσκολο τρίποντο.

Διαιτησία: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Ρέινχαρντ Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής) – Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)
Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
Διαιτητής VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Διαιτητής AVAR: Χρυσούλα Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής)
Παρατηρητής: Αντωνία Κοκοτού (Αργολίδας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίν): Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης (46′ Καμαρά), Εμβιλά, Ελ Αραμπί, Μασούρας (66′ Χασάν), Ντρέκερ (72′ Βρουσάι), Μπρουμά (46′ Φορτούνης), Βαλμπουενά (82′ Σίλβα), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ.
Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (46′ λ.τρ. Αθανασίου), Σάλιακας, Κάργας, Καρτάλης (87′ Πανουργιάς), Μπρένερ (55′ Ελευθεριάδης), Παμλίδης (79′ Νάουμετς), Εραμούσπε, Σιόντης, Λεό, Πίρσμαν, Λιάσος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουτεσιώτης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σάλιακας, Ρέαμπτσιουκ, Αθανασίου

2′ Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από πλάγια, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
6′ Μακρινό σουτ του Μπρένερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
8′ Ο Σάλιακας συνδυάστηκε ωραία με τον Μπρένερ αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ και ενώ είχε κερδίσει το κόρνερ.
14′ Ο Μασούρας τη σέντρα στην περιοχή, ο Σάλιακας με προβολή έστειλε την μπάλα κόρνερ.
14′ Ο Σισέ την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε ενστικτωδώς.
17′ Ο Ελ Αραμπί πρόλαβε την έξοδο του Χουτεσιώτη, το πλασέ χτύπησε στο δοκάρι. Ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε πέναλτι καθώς συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.
20′ Ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνία και απέκρουσε το πέναλτι του Βαλμπουενά.
20′ Ο Μασούρας στην περιοχή πλάσαρε, απομάκρυνε ο Κάργας.
28′ Σέντρα του Βαλμπουενά, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
28′ Ο Παμλίδης λίγο έξω από την περιοχή, σούταρε άουτ.
30′ Σέντρα του Βαλμπουενά, κεφαλιά προς τα πίσω του Εραμούσπε, κόρνερ.
33′ Σουτ του Ντρέκερ στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.
34′ «Χλιαρό» σουτ του Μπρένερ, άουτ.
36′ Μετά από φάουλ του Μπουχαλάκη στο τοίχος, ο Βαλμπουενά σούταρε πάνω στον Εραμούσπε.
45’+1′ Ο Παμλίδης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
45’+2′ Σουτ του Πίρσμαν από το ημικύκλιο, άουτ η μπάλα.
46′ Ο Σεμέδο παραλίγο να μπερδέψει τον Σα σε γύρισμα με το κεφάλι.
49′ Σουτ του Καμαρά, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
49′ Σουτ του Καμαρά στο ημικύκλιο, άουτ.
51′ Σουτ του Σάλιακα από πλάγια θέση, πάνω στον Ρέαμπσιουκ.
53′ Πλασέ του Μασούρα, ο Αθανασίου έπεσε στη γωνία και απομάκρυνε. Ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση και σκόραρε αλλά με τη χρήση και του VAR υποδείχτηκε οφσάιντ.
59′ Ο Πίρσμαν τη βαθιά μπαλιά στον Λεό, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Σα.
61′ Σουτ του Φορτούνη πάνω στον Κάργα, νέο σουτ του Εμβιλά, άουτ.
62′ Παράλληλη σέντρα του Ντρέκερ, ο Αθανασίου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
65′ Με ωραία ενέργεια ο Λεό προσπάθησε να βρει τον Ελευθεριάδη, έκοψε ο Ρέαμπτσιουκ.
67′ Παράλληλη σέντρα του Λεό, στην αγκαλιά του Σα.
68′ Ο Παμλίδης στην περιοχή, κόπηκε και απομακρύνθηκε η μπάλα.
69′ Γέμισμα του Σάλιακα με εκτέλεση φάουλ, μπλόκαρε ο Σα.
71′ Ο Λεό τη σέντρα, ο Σεμέδο με προβολή το κόρνερ.
75′ Σουτ του Σιόντη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σα.
78′ Ο Χασάν την μπαλιά στον Ελ Αραμπί στην περιοχή, πλασέ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
82′ Σουτ του Ελευθεριάδη στην περιοχή πάνω από τα δοκάρια.
85′ Κεφαλιά του Χασάν, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Αθανασίου.
86′ Γυριστό του Ελ Αραμπί, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.
86′ Σουτ του Ρέαμπτσιουκ, άουτ.
90’+3′ ΓΚΟΛ! 1-0! Κεφαλιά του Χασάν στην «καρδιά» της άμυνας γκολ από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη.

– Ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο Λιάσος.
– Τραυματίστηκε στη φάση του πέναλτι ο Χουτεσιώτης, και αντικαταστάθηκε στο β’ ημίχρονο.