9.9 C
25 Φεβρουαρίου, 2021

ΠΑΣ με ψυχή και με ανατροπή! (photos)

Σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια ήρθε η πρώτη φετινή ανατροπή για τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα!

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να φύγει με το πολύτιμο διπλό από το Αγρίνιο, νικώντας με 2-1 τον Παναιτωλικό, και ενώ πέρασε ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο.

Πολύ κακή παρουσία στο α’

Κακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα, σε ένα από τα χειρότερα του. Ο Παναιτωλικός μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Καρέλης και ο Αριγίμπι δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ, και ανάγκασαν νωρίς τον Αργύρη Γιαννίκη να αλλάξει τα πλάνα.

Ο ΠΑΣ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με «τακουνάκι» του Λεό και από εκεί και μετά το σκηνικό άλλαξε.

Ο μπάλα κρύφτηκε στο  16ο από τους παίκτες των γηπεδούχων και ο Αριγίμπι από κοντά «εκτέλεσε» για το 1-0.

Ο εκνευρισμός στο παιχνίδι του ΠΑΣ ήταν εμφανής και η διορθωτική κίνηση ήρθε με την είσοδο του Μπρένερ.

Στο 43ο  ο Παμλίδης είχε την δεύτερη τελική προσπάθεια του ΠΑΣ, στο ματς, ενώ στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός άγγιξε το 2-0  με κεφαλιά του Ντίας στο κάθετο δοκάρι.

Μπήκε με ψυχή και… ήρθε η ανατροπή!

Στην επανάληψη άλλος ΠΑΣ εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο. Οι διορθωτικές αλλαγές που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν ενέργεια και καλύτερη κίνηση στους φιλοξενούμενους που ανέβασαν την απόδοση τους κατακόρυφα!

Ο ΠΑΣ αποστόμωσε όσους λένε ότι είναι ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, και έφτασε στην τέταρτη εκτός έδρας επικράτηση!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή και με υπομονή έκλεισε στα καρέ τον Παναιτωλικό ο οποίος δεν είχε την ορμή του πρώτου 45λεπτου.

Στο 52ο ο Παμλίδης ανατράπηκε στην περιοχή και ο Κρίζμαν το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1.

Ο ΠΑΣ δεν αρκέστηκε στον βαθμό και συνέχισε με την ίδια ένταση και… δικαιώθηκε όταν ο Κάργας με κεφαλιά από κόρνερ του Καρτάλη στο 84ο, σημείωσε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν νωρίτερα καλή στιγμή με κεφαλιά του Βέργου στο 82ο.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί:  Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Άγγελος Ζήρδας (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Παρατηρητής: Παναγιώτης Μαυρόπουλος (Μακεδονίας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ (46’ Μελίσσας), Περέιρα, Κωνσταντόπουλος, Τσόλατσιτς, Τζανακάκης, Τσιγγάρας (83’ Ντάλσιο), Τάχαρ (68΄Μάζουρεκ), Ντίας, Μπαρμπόσα, Αριγίμπι (74’ Βέργος), Καρέλης (74’ Ντουάρτε).

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο (46’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (87’ Εραμούσπε), Νάουμετς (37’ Μπρένερ), Λεό (46’ Κρίζμαν), Παμλίδης (83’ Μιλιντσεάνου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντίας, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μπαρμπόσα

4’ Φάουλ του Σάλιακα από διαγώνια θέση, μπλόκαρε ο Κνετ.

5’ Ο Καρτάλης από τα πλάγια βρήκε τον Λεό στην περιοχή, «τακουνάκι» αλλά ο Κνετ μπλόκαρε.

11’ Ο Αριγίμπι το γέμισμα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Πίρσμαν.

12’ Γυριστό σουτ του Καρέλη η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

14’ Παράλληλη σέντρα του Αριγίμπι, με το κεφάλι απομάκρυνε ο Κάργας.

15’ Σουτ του Καρέλη από διαγώνια, άουτ.

16’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες του Παναιτωλικού, ο Αριγίμπι πήρε την μπάλα από τον Καρέλη και σκόραρε από κοντά!

20’ Σουτ του Τσιγγάρα από μακριά, άουτ.

21’ Ο Τσότσαλιτς έκοψε πάσα του Ντομίνγκεθ στον Παλμίδη.

30’ Ο Αριγίμπι λίγο έξω από την περιοχή, σουτ άουτ.

43’ Ο Παμλίδης στην περιοχή, σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

45’+1’ Κάθετο δοκάρι για τον Παναιτωλικό σε κεφαλιά του Ντίας.

48’ Συρτό σουτ του Καρτάλη, άουτ.

52’ Ανατροπή του Παμλίδη στην περιοχή από τον Τσότσαλιτς, πέναλτι.

54’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κρίζμαν έστειλε στην άλλη γωνία τον Μελίσσα και ισοφάρισε!

57’ Ο Μπρένερ επιχείρησε να βρει τον Παμλίδη, βγήκε ο Μελίσσας και μπλόκαρε.

65’ Ο Μπρένερ την παράλληλη σέντρα ο Παμλίδης και ο Κρίζμαν μπερδεύτηκαν και χάθηκε η ευκαιρία.

66’ Σέντρα του Σάλιακα, άουτ.

69’ Γέμισμα του Ντομίνγκεθ προς τον Κρίζμαν, βγήκε και μπλόκαρε ο Μελίσσας.

71’ Ο Παμλίδης προσπάθησε να βρει τον Ντομίνγκεθ στην περιοχή, κάλυψε ο Ντίας και η μπάλα πέρασε άουτ.

72’ Ατομική ενέργεια ο Μπρένερ και το γέμισμα, σουτ του Καρτάλη στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

74’ Σουτ του Περέιρα πάνω στο πρόσωπο του Κάργα.

82’ Παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν, μπλόκαρε ο Μελίσσας.

82’ Σέντρα του Μάζουρεκ, κεφαλιά του Βέργου δίπλα από το δοκάρι.

84’ ΓΚΟΛ! 1-2! Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Κάργα στην «καρδιά» της άμυνας, η μπάλα έσκασε στο τερέν και κατέληξε στα δίχτυα!

• Με λευκές εμφανίσεις ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, με κίτρινες με μπλε ρίγες ο Παναιτωλικός.
  • Αδιαθεσία ένιωσε ο Κνετ και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.