9.4 C
29 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΣ… τρένο (photos)

Μετά από 11 μήνες, ήρθε και η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση για τον ΠΑΣ Γιάννινα, και για τα καλά μπαίνει δυνατά στο… τρένο της παραμονής!

Η ομάδα του Θανάση Στάικου, με στρωτό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο, άλωσε τη Λιβαδειά, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με 3-1.

Ήταν το πρώτο φετινό διπλό, ενώ για τέταρτο παιχνίδι στον β΄γύρο, κρατάει το αήττητο.

Μπαλα(ν)δόρος

Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο.

Είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για ένα μισάωρο, βγαίνοντας με αξιώσεις στα καρέ της ομάδας της Βοιωτίας.

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να ισορροπήσει στη συνέχεια, αλλά τον προσγείωσε ο Μπαλάν.

Μετά από συστημένη σέντρα του Καραχάλιου, ο Ρουμάνος με γυριστό πλασέ στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 45ο, και με 0-1, πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Αυτή ήταν και η πρώτη φορά φέτος που σκοράρει ο ΠΑΣ σε εκτός έδρας ματς στο α’ ημίχρονο.

Αποτελεσματικός στο β’ ημίχρονο

Ο Λεβαδειακός στην επανάληψη, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, και για ένα 20λεπτο έβαλε δύσκολα στον ΠΑΣ.

Όμως όλα άλλαξαν στο 65ο. Από φάουλ του Μορέιρα, ο Εραμούσπε πλάσαρε εύστοχα και “έγραψε” το 0-2, απλοποιώντας την κατάσταση.

Διαστάσεις θριάμβου΄(0-3) έδωσε ο Παμλίδης με ένα πολύ ωραίο σε εκτέλεση γκολ στο 69ο, όταν με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Στογιάνοβιτς.

Μοναδικό μελανό στοιχείο, ότι για ένα ακόμη ματς δεν κράτησε το “0” στην άμυνα ο ΠΑΣ, καθώς στο 88ο με σουτ ο Παναγιώτου μείωσε σε 1-3 που ήταν και το πρώτο στην καριέρα του.

Το διπλό πανηγυρίστηκε από τους Γιαννιώτες που ταξίδεψαν στη Βοιωτία, κερδίζοντας τη μάχη της εξέδρας… εκτός γηπέδου!

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας)

Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ, Συμελίδης (79’ Μεχία), Βήχος (72’ Λούα Λούα), Μουτίνιο, Κωνσταντινίδης (72’ Τζημόπουλος), Βρακάς (72’ Παναγιωτου), Δούμτσιος, Νίκας (46’ Τόρο), Τσάπρας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα, Παμλίδης, Εραμούσπε, Ριένστρα (64’ Λιάσος), Τζίνο (89’ Νίνης), Μπαλάν (86’ Σταματελόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βρακάς, Κωνσταντινίδης, Πήλιος, Τζίνο, Παντελάκης

12’ Εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση του Σόρια, μπλόκαρε ο Στογιάνοβιτς.

17’ Γέμισμα του Μορέιρα, δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Παμλίδης.

20’ Ο Μπαλάν βρέθηκε απέναντι από τον Στογιάνοβιτς, αλλά ο Τσάπρας του πήρε την «μπουκιά από το στόμα» με τάκλιν.

23’ Ο Μορέιρα βγήκε στην κόντρα αλλά πλάσαρε, υπό την πίεση του Συμελίδη, άουτ.

26’ Σουτ του Τζίνο από το ημικύκλιο, άουτ.

31’ Μακρινή συρτή σέντρα του Παμλίδη, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

44’ Μακρινό σουτ του Τζίνο, άουτ.

45’ ΓΚΟΛ! 0-1! Σέντρα του Καραχάλιο, ο  Μπαλάν με πλασέ στην κίνηση και με πλάτη στην εστία, άνοιξε το σκορ!

49’ Σουτ του Συμελίδη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

61’ Σουτ του Τορό πάνω στον Εραμούσπε.

62’ Σουτ του Τορό, άουτ.

63’ Πλασέ του Μουτίνιο, άουτ.

65’ ΓΚΟΛ! 0-2! Από φάουλ του Μορέιρα, ο Εραμούσπε με πλασέ στην κίνηση σκόραρε!

67’ Διαγώνιο σουτ του Βρακά, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

69’ ΓΚΟΛ! 0-3! Από πλάγια ο Σόρια τη σέντρα, σουτ στην κίνηση του Παμλίδη στην περιοχή, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα!

75’ Κάθετη του Μορέιρα, έκοψε ο Τζημόπουλος.

82’ Κεφαλιά του Μουτίνιο, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

84’ Φάουλ του Μουτίνιο, πάνω από τα δοκάρια.

88’ ΓΚΟΛ! 1-3! Ο Παναγιώτου με μακρινό σουτ νίκησε τον Τσιντώτα και μείωσε!

90’+3’ Σέντρα του Παναγιώτου, κεφαλιά του Δούμτσιου, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.