-1.1 C
26 Ιανουαρίου 2022

Πλήρωσε τα νεύρα και στιγμές αδράνειας (photo)

Δύο στιγμές αδράνειας της άμυνας και τα νεύρα στο δεύτερο ημίχρονο, κόστισαν στον ΠΑΣ Γιάννινα που γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Παναθηναϊκό για την 15η αγωνιστική.

Μία ήττα που ήρθε σε μία εχθρική έδρα και με έναν διαιτητή ο οποίος δεν μπήκε στον κόπο να βγάλει κάρτες σε παίκτες του Παναθηναϊκού παρά το γεγονός ότι κυριαρχούσε η δύναμη στο παιχνίδι, και μάλιστα ο Περέα “έφαγε” αρκετό ξύλο.

Αντίθετα ο κ. Τζήλος φρόντισε νωρίς-νωρίς στο ματς να κιτρινίσει τον Σάλιακα για απλό φάουλ μόλις σε τέσσερα λεπτά στο παιχνίδι.

Φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα απαγορεύονταν να πάρει βαθμό στη Λεωφόρο.

Ο ΠΑΣ είχε στα τελευταία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο δοκάρι με τον Σάλιακα που ήταν κομβικό σημείο του παιχνιδιού.

Κυριάρχησε η δύναμη, δοκάρι ο Σάλιακας

Παιχνίδι που κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη στο α’ ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 25λεπτο ισορρόπησε και είχε τη μεγαλύτερη στιγμή στο α’ ημίχρονο, ένα κάθετο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα στο 43ο.

Πολύ ξύλο, διαιτητική ασυλία και με.. το “έτσι θέλω γκολ”!

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, αλλά η διαφορά ήταν τα γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκλείδωσε την άμυνα του ΠΑΣ στο 54ο. Ο Περέα βρέθηκε πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο με την μπάλα να μην βγαίνει για αρκετά λεπτά από πλευράς Παναθηναϊκού. Όταν υπήρξε διακοπή παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον Κολομβιανό αλλά δεν του επιτράπηκε να μπει στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά του Μαουρίτσιο από σέντρα Χουάνκαρ.

Το γκολ έφερε περισσότερα νεύρα και έλλειψη καθαρού μυαλού και σύντομα ήρθε και το 2-0 και όλα τελείωσαν. Στο 69ο ο Βιγιαφάνες βρήκε τον Σάντσες ο οποίος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα του τριφυλλιού κάνοντας διαδικαστική τη συνέχεια αφού δεν υπήρχαν τόσο οι δυνάμεις όσο και η ψυχραιμία από πλευράς ΠΑΣ για να διεκδικούσε κάτι καλύτερο.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) – Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς)

Τέταρτος διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Διαιτητής VAR: Mario Malero (Ισπανία)

Διαιτητής AVAR: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου)

Παρατηρητής: Αλέξανδρος Τικόζογλου (Μακεδονίας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκενφελντ, Καρλίτος (67’ Βιτάλ), Σάντσες, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Αιτόρ (67’ Μακέντα), Παλάσιος (80’ Χατζηγιοβάνης), Μαουρίτσιο (90’ Αλεξανδρόπουλος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (73’ Μπρένερ), Σνάιντερ (86’ Λώλης), Μιλιντσεάνου (86’ Λιάσος), Περέα (76’ Μορέιρα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάλιακας, Περέα, Γκαρντάβσκι

3’ Ο Αιτόρ κυνήγησε τη φάση και σούταρε στην κίνηση, κόντραρε η μπάλα στον Κάργα και κατέληξε κόρνερ.

6’ Πάσα του Πίρσμαν, ο Βέλεθ πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Σνάιντερ στην περιοχή.

10’ Σέντρα του Μαουρίτσιο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

16’ Ο Βέλεθ πρόλαβε πάσα του Σάλιακα στον Γκαρντάβσκι.

16’ Σέντρα του Αιτόρ πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά ο Καρλίτος.

19’ Φάουλ του Μαουρίτσιο άουτ.

34’ Σέντρα του Πίρσμαν στην περιοχή, έκοψε ο Σένκενφελντ.

38’ Σέντρα του Χουάνκαρ, πέρασε άουτ η μπάλα.

38’ Σουτ του Μαουρίτσιο υπό πίεση, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

39’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Περέα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

43’ Φάουλ του Σάλιακα στο κάθετο δοκάρι.

54’ ΓΚΟΛ! 1-0! Παράλληλη σέντρα του Χουάνκαρ και ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά σκόραρε την ώρα που ο ΠΑΣ έπαιζε με 10 παίκτες καθώς είχε βγει από τον αγωνιστικό χώρο ο Περέα!

58’ Ο Ντομίνγκεθ πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ παράλληλη σέντρα του Χουάνκαρ.

58’ Σουτ του Χουάνκαρ, άουτ.

62’ Σέντρα του Σάλιακα, κεφαλιά του Μιλιντσεάνου, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

64’ Σέντρα του Παλάσιος κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

66’ Σουτ του Μαουρίτσιο άουτ.

69’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Βιγιαφάνες τη σέντρα και ο Σάντσες την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Καραχάλιου!

77’ Σέντρα του Σάλιακα απομάκρυνε ο Βέλεθ.

84’ Φάουλ του Χατζιγιοβάνη από διαγώνια θέση, σε κόρνερ ο Καραχάλιος.

85’ Κεφαλιά του Σάντσες μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

86’ Κεφαλιά του Κάργα, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

90’ Φάουλ του Σάλιακα, κεφαλιά του Μπρένερ, άουτ.

90’+4’ Γέμισμα του Καραχάλιου, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.