19.4 C
4 Οκτωβρίου 2022

Πλήρωσε τις στατικές φάσεις (photos)

Τραυματισμένος αγωνιστικά και έξω-αγωνιστικά, έφυγε από το Απόστολος Νικολαΐδης ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Η αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής έληξε με 3-0, που ήταν η τρίτη ήττα στις ισάριθμες επισκέψεις του στην Αττική κόντρα στον ΠΟΚ.

Κόντρα στον αήττητο Παναθηναϊκό, οι «κυανόλευκοι» είδαν για ένα ακόμη παιχνίδι, παίκτη τους και συγκεκριμένα τον τερματοφύλακα να βγαίνει με τραυματισμό. Αυτή τη φορά ο Σούλης ήταν αυτός που αποχώρησε.

Και παίζοντας με τον τρίτο τερματοφύλακα ασφαλώς και το έργο που είχε ο ΠΑΣ, έγινε ακόμη δυσκολότερο!

Το σκορ είναι βαρύ αλλά ίσως δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα καθώς έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο α’ μέρος.

Οι στημένες φάσεις έκριναν σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση.

Αποχώρηση του Σούλη… και 1-0!

Καλή εικόνα είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο. Οι «κυανόλευκοι» φάνηκαν διαβασμένοι στην άμυνα και έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΣ, παράλληλα προσπάθησε να βγουν και με αξιώσεις στα καρέ του Μπρινιόλι.

Όμως μια λάθος εκτίμηση και ένα φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, έφερε το 1-0 με τον Αιτόρ να εκτελεί και τον Αθανασίου να μην καταφέρνει να βγάλει τη φάση.

Νέο “δωράκι” και τυπική διαδικασία

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θανάσης Στάικος αποφάσισε να ρισκάρει και να βγει ο ΠΑΣ πιο μπροστά.

Όμως το γρήγορο 2-0, που ήρθε με μία ακόμη στημένη φάση και λάθος του Αθανασίου, απλοποίησε τα πράγματα για το τριφύλλι, και όλα πλέον έγιναν τυπική διαδικασία.

Ήταν το 54ο όταν υποδείχτηκε αυστηρό φάουλ. Ο Αιτόρ το εκτέλεσε, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια και ήρθε ο διπλασιασμός του σκορ.

Με την απογοήτευση που υπήρχε ήταν θέμα χρόνου και ένα τρίτο γκολ, και ήρθε με χατ-τρικ μετά από προσωπική ενέργεια του Αιτόρ και πάλι, στο 70ο.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια με τον ΠΑΣ να μην έχει τις δυνάμεις για κάτι καλύτερο.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) – Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Τέταρτος διαιτητής: Βασίλειος Στάμος (Ηλείας)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπριόλι, Πέρεθ, Σπόραρ (36’ λ.τρ. Ιωαννίδης), Γκάνεα (73’ Χουάνκαρ), Σάντσες, Τσέριν, Κουρμπέλης (46’ Μπερνάρ), Αϊτόρ, Σάρλια (81’ Σένγκεφέλντ), Παλάσιος (73’ Βέρμπιτς), Πούγγουρας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης (28’ λ.τρ. Αθανασίου), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Τζίμας (64’ Σταματελόπουλος), Ποζνάνσκι, Ροσέρο (75’ Λιάσος), Παμλίδης (64’ Μορέιρα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούλης, Τζίμας, Λιάσος

7’ Στην αντεπίθεση βγήκε ο ΠΑΣ αλλά η πάσα του Τζίμα δεν ήταν καλή για τον Ροσέρο.

10’ Σουτ του Γκάνεα στη συμβολή των δοκαριών.

14’ Εκτέλεση φάουλ του Μπιλμπάο, άουτ.

15’ Συρτό σουτ του Σπόραρ, μπλόκαρε ο Σούλης.

20’ Διαγώνιο σουτ του Αιτόρ, άουτ.

22’ Φάουλ του Αιτόρ, πάνω στο τείχος.

23’ Ο Σπόραρ με τον Σούλη συγκρούστηκαν και ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ έπεσε αναίσθητος. Ζητήθηκε αλλαγή.

29’ Φάουλ από το ημικύκλιο του Τσέριν η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

30’ Φάουλ του Σόρια, προσπάθησε για την κεφαλιά ο Μπαγκαλιάνης, άουτ η μπάλα.

34’ Γύρισμα του Ροσέρο, δεν κατάφερε ο Παμλίδης να μπει στη φάση.

36’ Σουτ του Μπαγκαλιάνη πάνω στον Σόρια.

45’ ΓΚΟΛ! 1-0! Φάουλ του Αιτόρ, η μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Αθανασίου!

45’+6’ Παράλληλη σέντρα του Τζίμα, πήδηξε ο Παντελάκης για την κεφαλιά, ο Σάντσες τη βρήκε με το κεφάλι, απομάκρυνε ο Σάρλια.

48’ Σουτ Μπερνάρ, απέκρουσε ο Αθανασίου.

50’ Σουτ του Ποζνάνσκι, ο Μπρινίολι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια προ του Εραμούσπε που κυνήγησε τη φάση.

54’ ΓΚΟΛ! 2-0! Φάουλ του Αιτόρ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Αθανασίου και κατέληξε στα δίχτυα!

57’ Διαγώνιο σουτ του Αθανασίου, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

58’ Διαγώνιο σουτ του Ροσέρο, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

66’ Ο Αθανασίου πρόλαβε και απομάκρυνε βαθιά σέντρα για τον Ιωαννίδη.

68’ Δυνατό σουτ του Ροσέρο, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70’ ΓΚΟΛ! 3-0! Ο Αιτόρ με ατομική ενέργεια, κέρδισε και την κόντρα και πλάσαρε εύστοχα!

80’ Κόρνερ του Σόρια, κεφαλιά του Εραμούσπε, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

88’ Ο Μορέιρα στην περιοχή το πλασέ πάνω στον Πούγγουρα.

90’ Σουτ του Χουάνκαρ, άουτ.

• Με πρόβλημα στον αυχένα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο ο Σούλης.
  • Όλοι του ΠΑΣ αλλά και ο Ιωαννίδης του ΠΑΟ, έτρεξαν να παρηγορήσουν τον Αθανασίου μετά το λάθος που έκανε στο 2-0.