12.2 C
9 Δεκεμβρίου 2022

Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα (photos)

Εμφανώς ανέτοιμος κατέβηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και μοιραία ήρθε η ήττα από τον ΠΑΟΚ με σκορ 2-0.

Οι «κυανόλευκοι» του Θανάση Στάικου είχαν μόνο ένα καλό διάστημα 20λεπτών στο β’ ημίχρονο, όταν και προπονητής προσπάθησε να διορθώσει κάποια πράγματα, αλλά τίποτα περισσότερο, σε μία κακή βραδιά.

Και όλα αυτά σε μία αγωνιστική που ο Ιωνικός πήρε διπλό στο Ηράκλειο, που τον βάζει δυνατά στη μάχη της παραμονής, και βάζει «ψωτιά» στην κούρσα.

Η αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ για ένα ακόμη παιχνίδι δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Τα 22 γκολ που έχει ως τώρα η Ηπειρωτική ομάδα, είναι μία διόλου κολακευτική επίδοση που την κατατάσσει στη χειρότερη του πρωταθλήματος.

Δεν μπήκε στο ματς…

Σε τρικυμία έπεσε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τα πρώτα λεπτά. Και μέσα σε 10 λεπτά ήταν ήδη με την πλάτη στον τοίχο.

Στο 8ο ο Ίνγκαρσον νίκησε την άμυνα με άλμα, και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Όλα έγιναν πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ όταν στο επόμενο λεπτό ο Σόρια ανέτρεψε τον Ολιβέρα, και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Σβαμπ.

Με το 2-0 ήδη από τα πρώτα λεπτά το έργο της ομάδας του Θανάση Στάικου έγινε πάρα πολύ δύσκολο.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα και ο ΠΑΣ αδυνατούσε να βγάλει αντίδραση.

Πήγε να βγάλει αντίδραση αλλά ήταν αργά…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε διαφορετική εικόνα στο β’ ημίχρονο. Έγιναν διορθωτικές κινήσεις από τον Στάικο που βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας και εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός.

Αλλά όταν είσαι ήδη με δύο γκολ πίσω και η μείωση δεν έρχεται νωρίς, όλα πάνε στράφι με την κούραση από την προσπάθεια.

Αυτό έγινε αφού μετά το 75ο έσβησε κάθε προσπάθεια.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) – Γεώργιος Χριστακόγλου (Χαλκιδικής)

Τέταρτος διαιτητής:  Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Παρατηρητής: Ελένη Λαμπαδαριού (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκαρσον, Κουλιεράκης (64’ Νάσμπεργκ), Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας, Ελ Καντουρί (71’ Φελίπε Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (79’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (79’  Μπράντον).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Λώλης (81’ Παμλίδης), Ροσέρο (91’ Τσάβος), Εραμούσπε, Φοφανά (46’ Μορέιρα), Λιάσος (91’ Τσίρης), Μπαλάν (64’ Σταματελόπουλος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λιάσος, Παντελάκης, Κουλιεράκης, Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Σόρια, Σάστρε, Μορέιρα

2’ Σουτ του Ζίβκοβιτς στην περιοχή, ο Αθανασίου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

4’ Σουτ του Ελ Καντουρί, αρκετά μέτρα άουτ.

8’ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ίνγκαρσον έπιασε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ, και άνοιξε το σκορ παρά την προσπάθεια του Αθανασίου!

9’ Πέναλτι υποδείχτηκε για τον ΠΑΟΚ σε μαρκάρισμα του Σόρια στον Ολιβέιρα.

10’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Σβαμπ δεν αστόχησε και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά!

18’ Σουτ του Σόρια στην κίνηση, άουτ.

23’ Σουτ του Κωνσταντέλια ελάχιστα άουτ.

28’ Ο Ολιβέιρα σούταρε κοντά στο ημικύκλιο, άουτ.

40’ Σουτ του Ολιβέιρα, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Αθανασίου.

41’ Σέντρα του Σοάρες, κεφαλιά του Ίνγκαρσον, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

42’ Μετά από κόρνερ, σουτ του Μπαλάν, άουτ.

50’ Σουτ του Ροσέρο, κόντραρε η μπάλα και ο Κοτάρσκι απέκρουσε σε κόρνερ.

61’ Ο διαιτητής χάρισε 2η κίτρινη στον Κουλιεράκη που έκανε χέρι.

61’ Εκτέλεση φάουλ του Μπιλμπάο, άουτ.

69’ Ο Μπιλμπάο πρόλαβε και ανέκοψε επικίνδυνη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ.

74’ Συρτό σουτ του Σάστρε μπλόκαρε ο Αθανασίου.

75’ Κεφαλιά του Φελίπε Σουάρες, μπλόκαρε ο Αθανασίου.