9.4 C
29 Ιανουαρίου 2023

Πολύ σκληρός για να πεθάνει! (photos)

Τα Χριστούγεννα ήρθαν πρόωρα στον ΠΑΣ Γιάννινα! Η ομάδα του Θανάση Στάικου έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει “χρυσό” βαθμό με 2-2 κόντρα στον Ολυμπιακό, γυρνώντας ένα… χαμένο ματς!

Πραγματικά ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν άλλη ομάδα από αυτή που τελείωσε τον α’ γύρο, και μπορεί να δέχτηκε πάλι δύο γκολ, όμως αυτή τη φορά υπήρχε αντίδραση!

Και όλα αυτά κόντρα σε μία ομάδα που είχε και μουντιαλικούς παίκτες στη σύνθεση.

0-2 και έδειχνε… ήττα!

Ο αγώνας άργησε να αποκτήσει ρυθμό καθώς υπήρχε διακοπή αρκετών λεπτών λόγω έντασης.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να κρατήσει ανέπαφα τα μετόπισθεν αλλά αρκούσε ένα λάθος στο χώρο του κέντρου για να έρθει το 0-1 με τον Φορτούνη στο 34ο.

Ήταν ένα σημείο που ο ΠΑΣ είχε ισορροπήσει και προσπαθούσε να βγει με αξιώσεις στα καρέ του Πασχαλάκη.

Όμως με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 45ο το σκορ έγινε 0-2 και κάπου εκεί έμοιαζε με ματς χωρίς επιστροφή.

Με ψυχή και θέληση!

Στην επανάληψη λες και μπήκε άλλη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο! Ο παθητικός ΠΑΣ, έδωσε τη θέση του σε έναν μαχητή.

Οι κυανόλευκοι όχι μόνο έβγαιναν με αποφασιστικότητα στις μονομαχίες, αλλά έβγαιναν και με αξιώσεις στα καρέ του Πασχαλάκη.

Και στο 64ο ο Παμλίδης βρήκε τα δίχτυα με σουτ και ενώ ο Στάικος είχε δώσει εντολή για την αλλαγή του.

Νωρίτερα, είχε απειλήσει με δοκάρι ο Λιάσος.

Το 1-2 έδωσε μεγάλη ψυχολογία στον ΠΑΣ όπου κυνήγησε την ισοφάριση η οποία ήρθε στο 78ο. Ο Μορέιρα έκανε πλάκα με τον Ανδρούτσο, βρήκε τον Λιάσο ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε, ενώ και ο ίδιος ήταν έτοιμος να βγει από το παιχνίδι!

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έμειναν εκεί, αλλά κυνήγησαν και τρίτο γκολ, με τον Μπαλάν να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 83ο που δεν μπόρεσε με προβολή να σπρώξει την μπάλα στην εστία.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας) – Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας)

Τέταρτος διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Διαιτητής VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα, Παμλίδης (81’ Ροσέρο), Εραμούσπε, Ριένστρα, Λιάσος, Σταματελόπουλος (60’ Μπαλάν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Πασχαλάκης, Ρέτσος, Εμβιλά, Φορτούνης, Χάμες Ροντρίγκες (71’ Μπακαμπού), Ελ Αραμπί (71’ Κασάμι), Βρουσάι (22’ λ.τρ Ανδρούτσος), Μπιέλ, Ινμπέομ (81’ Μαρσέλο), Ρέαμπτσιουκ (81’ Γκάρι Ροντρίγκες), Ντόη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πήλιος, Ντόη, Σούλης, Μορέιρα

13’ Ο Παντελάκης πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ με το κεφάλι και ενώ ακολουθούσε ο Ελ Αραμπί.

14’ Σουτ του Φορτούνη, άουτ.

16’ Ο Μορέιρα έκανε την κούρσα αλλά ο Βρουσάι ανέκοψε.

18’ Πλασέ του Μπιέλ μπλόκαρε ο Σούλης.

20’ Σέντρα του Ελ Αραμπί, ο Μπιέλ το πλασέ στην κίνηση άουτ.

25’ Ο Σούλης πρόλαβε προ του Ελ Αραμπί, πάσα του Φορτούνη.

30’ Σουτ του Φορτούνη από το ημικύκλιο, ο Σούλης σε κόρνερ.

34’ ΓΚΟΛ! 0-1! Πλασέ του Φορτούνη η μπάλα στα δίχτυα!

45’+1’ ΓΚΟΛ! 0-2! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα στα δίχτυα!

46’ Πλασέ του Ριένστρα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

50’ Φάουλ του Μορέιρα, κεφαλιά του Παντελάκη, άουτ.

55’ Ο Ελ Αραμπί στην περιοχή το σουτ, άουτ.

56’ Διαγώνιο σουτ του Μορέιρα, ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

60’ «Χλιαρό» σουτ του Ελ Αραμπί, μπλόκαρε ο Σούλης.

63’ Κεφαλιά του Λιάσου στο κάθετο δοκάρι.

64’ ΓΚΟΛ! 1-2! Με σουτ του Παμλίδη κοντά στο ημικύκλιο η μπάλα στα δίχτυα!

76’ ΓΚΟΛ! 2-2! Ωραία προσπάθεια από τα πλάγια του Μορέιρα, «άδειασε» τον Ανδρούτσο, την παράλληλη σέντρα, και ο Λιάσος με προβολή ισοφάρισε!

79’ Κεφαλιά του Κασάμι, μπλόκαρε ο Σούλης.

83’ Σέντρα του Ροσέρο, ο Μπαλάν στην περιοχή την προβολή, άουτ.

87’ Διαγώνιο σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Σούλης.