12.2 C
Ιωάννινα
9 Δεκεμβρίου 2022
ΒΟΛΛΕΥ

Πρεμιέρα κόντρα σε ομάδες από τη Λάρισα για τον ΓΑΣ και τον ΠΑΣ Γιάννινα WVC

Το πρώτο σερβίς της χρονιάς στην Α2 Γυναικών, είναι το Σάββατο.

Φέτος υπάρχει διπλή γιαννιώτικη εκπροσώπηση στην κατηγορία, με τον ΓΑΣ να ξεκινάει εντός έδρας τη σεζόν, ενώ εκτός έδρας κάνει εκκίνηση ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο Κλειστό της Λιμνοπούλας ο ΓΑΣ υποδέχεται στις 18:00 την ΕΑ Λάρισας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα αναμετρηθεί στη Λάρισα με τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό.

Ο Φιθλαθλητικός Πρέβεζας υποδέχεται, επίσης στις 18:00, τη Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Α2 Γυναικών – Β’ Ζώνη – 2η αγωνιστική

Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Ιωαννίνων 18.00: Α.Σ. Γιάννενα – Ε.Α. Λαρίσης, Διαιτητές: Αποστόλου, Τζελέτας.

Αγριάς Βόλου 18.00: Α.Σ. Αργώ Βόλου – Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά, Διαιτητές: Παρασκευάς, Σκορδαρά.

Σταυρούπολης 18.00: Ε.Ο. Σταυρούπολης – Ο.Π.Α.Θ. Περσέας, Διαιτητές: Παπαδοπούλου Χρ., Μούζουλας.

Νεάπολης Λάρισας 18.00: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – Π.Α.Σ. Γιάννινα, Διαιτητές: Κατσιούλης, Χουλιαρόπουλος.

Δ.Α.Κ. Πρέβεζας 18.00: Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας – Γ.Σ.Γ. Νίκη, Διαιτητές: Φλούδας, Γκοργκόλης.

Μ. Παρασκευόπουλος 18.00: Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας, Διαιτητές: Μαργαριτίδης, Σκαρλατούδη.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

α) Το πρωτάθλημα σε κάθε μία από τις δύο Ζώνες (Α και Β) θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:

Α’ Φάση: Σε κάθε Ζώνη (Α και Β) θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία και σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα βγει μετά από κλήρωση.

Β’ Φάση: Αγώνες Play Off 1 – 4 σε κάθε Ζώνη

Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις 1-4 σε κάθε μία από τις δύο ζώνες (Α και Β) θα αγωνιστούν σε αγώνες Play Off μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης) με το παρακάτω σύστημα:

1η θέση Ζώνης v 4η θέση Ζώνης (1)
2η θέση Ζώνης v 3η θέση Ζώνης (2)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη της Α’ Φάσης.

Αγώνες για τις θέσεις 1 – 2 σε κάθε Ζώνη: Ν(1) v Ν(2)

Σε κάθε Ζώνη (Α και Β) οι δύο νικητές των αγώνων των Play Off 1-4, θα αγωνιστούν μεταξύ τους για τις θέσεις 1-2 μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης). Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία στην Τελική Βαθμολογική κατάταξη της Α’ Φάσης.

Αγώνες Play Off για τις θέσεις 3-4 κάθε Ζώνης του πρωταθλήματος δεν θα διεξαχθούν και οι ομάδες που ηττήθηκαν στους πρώτους αγώνες Play Off 1-4 κάθε Ζώνης θα καταλάβουν την 4η και την 5η θέση της Τελικής Κατάταξης του πρωταθλήματος κάθε Ζώνης, σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη της Α’ Φάσης της κάθε Ζώνης.

β) Άνοδος στην Pre League Γυναικών

Στην Pre League Γυναικών θα ανέλθουν οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η θέση μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Play Off, σε κάθε μία από τις δύο ζώνες της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών 2022-2023.

γ) Υποβιβασμός στην Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών

1) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστούν τρεις ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου) στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 9η, την 10η, 11η και την 12η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος
β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 12η και την 13η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος

2) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστούν δύο ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου) και μία ομάδα που ανήκει γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 10η, την 11η και την 12η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος
β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 11η, την 12η και την 13η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του του πρωταθλήματος

3) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστεί μία ομάδα που ανήκει γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου) και δύο ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 11η και την 12η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος
β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 10η, την 11η, την 12η και την 13η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος

4) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστούν τρεις ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη η ομάδα που θα καταλάβει την 12η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος
β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 9η, την 10η, την 11η, την 12η και την 13η θέση στην Τελική Κατάταξη της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος

Κώστας Γεωργιάδης

 

Related posts

Κλειστό Λιμνοπούλας: Αναμετρήσεις σε μπάσκετ και βόλεϊ

Κώστας Γεωργιάδης

Πρόγραμμα και διαιτητές (09-11/12/2022)

Κώστας Γεωργιάδης

Κύπελλο ανδρών: Στην επόμενη φάση Α.Ε.Κ. και Ήφαιστος Φλώρινας

Κώστας Γεωργιάδης