31.9 C
Ιωάννινα
26 Ιουνίου 2022
ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρεμιέρα με δύο νίκες για τις Εθνικές Εφήβων και Νεανίδων

  • To πανόραμα των παγκοσμίων πρωταθλημάτων στο Karteros Beach Sports Center

Με το… δεξί στο 2ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων- Νεανίδων BeachHandball«Ηράκλειο 2022» που διεξάγεται (14-19 Ιουνίου) στο KarterosBeachSportsCenterμπήκαν οι Εθνικές ομάδες της Ελλάδας.

Η Εθνική Νεανίδων επικράτησε 2-0 του Πουέρτο Ρίκο, ενώ η Εθνική Εφήβων 2-1 της Τσεχίας και έκαναν μεγάλο βήμα για την πρόκριση στη Β΄φάση της διοργάνωσης.

Τους αγώνες παρακολούθησε ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος φωτογραφήθηκε μαζί με την Εθνική Νεανίδων.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται με αγώνες έως τις 22:00, ενώ στις 19:30 θα πραγματοποιηθεί η τελετή έναρξης. Νωρίτερα θα παίξουν Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα (18:20, Νεάνιδες) και αργότερα Ιορδανία- Ελλάδα (20:10).

Νίκος Μαρίνος (διεθνής αθλητής Εθνικής εφήβων) «Κάναμε πολύ κάλο ξεκίνημα, παρότι δεν είχαμε πολύ χρόνο να προετοιμαστούμε σαν ομάδα. Δείξαμε ομαδικό πνεύμα και μεγάλη θέληση. Είναι μεγάλο το συναίσθημα να παίζεις σε μια μεγάλη διοργάνωση στη χώρα σου και ελπίζω να συνεχίσουμε σε αυτό το ρυθμό και να προκριθούμε στην επομένη φάση».

Αθηνά Καπρινιώτη (διεθνής τερματοφύλακας Εθνικής Νεανίδων): «Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και θέλουμε να συνεχίσουμε το ίδιο δυναμικά. Δεν είχαμε καθόλου άγχος και καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι από την αρχή. Μας βοήθησε πολύ που παίξαμε πέρσι στο Ευρωπαϊκό γιατί μπορούμε να διαχειριστούμε καλύτερα τα παιχνίδια».

Οι όμιλοι

Παγκόσμιο Εφήβων
Α’ όμιλος: Σουηδία, Ιράν, Κατάρ, ΗΠΑ

Β’ όμιλος Βραζιλία, Κροατία, Τόγκο, Γαλλία

Γ’ όμιλος Ισπανία, Ελλάδα, Ιορδανία, Τσεχία

Δ’ όμιλος Ουκρανία, Αργεντινή, Γερμανία, Ουρουγουάη

Παγκόσμιο Νεανίδων
Α’ όμιλος Ουγγαρία, Ταϊλάνδη, Πολωνία, Ουρουγουάη

Β’ όμιλος Ισπανία, Ινδία, Βραζιλία, Ουκρανία

Γ’ όμιλος Αργεντινή, Γερμανία, Γαλλία, Ρουμανία

Δ’ όμιλος: Ολλανδία, Ελλάδα, Χονγκ Κονγκ, Πουέρτο Ρίκο

Τα αποτελέσματα:

Παγκόσμιο Εφήβων

Α’ όμιλος: Σουηδία, Ιράν, Κατάρ, ΗΠΑ

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Σουηδία- Κατάρ 2-0 (20-17, 18-10)

Ιράν- ΗΠΑ 2-0 (31-10, 20-8)

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

16:40 (Κεντρικό) ΗΠΑ- Σουηδία

16:40 (2) Κατάρ- Ιράν

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

15:00 (Κεντρικό) Σουηδία- Ιράν

15:00 (2) Κατάρ-ΗΠΑ

Βαθμολογία

1. Ιράν 2

2. Σουηδία 2

3. Κατάρ 0

4. ΗΠΑ 0

Β’ όμιλος Βραζιλία, Κροατία, Τόγκο, Γαλλία

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Κροατία- Γαλλία 0-2 (17-19, 8-21)

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

18:20 (3) Βραζιλία- Τόγκο

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

18:20 (2) Γαλλία- Βραζιλία

18:20 (3) Τόγκο- Κροατία

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

10:30 (Κεντρικό) Βραζιλία- Κροατία

10:30 (2) Τόγκο- Γαλλία

Βαθμολογία

1. Γαλλία 2

2. Κροατία 0

3. Βραζιλία

4. Τόγκο 0

Γ’ όμιλος Ισπανία, Ελλάδα, Ιορδανία, Τσεχία

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Ελλάδα- Τσεχία 2-1 (17-16, 18-24, 6-2)

15:00 (2) Ισπανία- Ιορδανία

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

20:10 (Κεντρικό) Ιορδανία- Ελλάδα

21:00 (Κεντρικό) Τσεχία- Ισπανία

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

17:30 (Κεντρικό) Ισπανία- Ελλάδα

17:30 (2) Ιορδανία- Τσεχία

Βαθμολογία

1. Ελλάδα 2

2. Τσεχία 0

3. Ισπανία 0

4. Ιορδανία 0

Δ’ όμιλος Ουκρανία, Αργεντινή, Γερμανία, Ουρουγουάη

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Αργεντινή- Ουρουγουάη 2-0 (17-14, 14-13)

Ουκρανία- Γερμανία 0-2 (10-18, 20-32)

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

17:30 (Κεντρικό) Γερμανία- Αργεντινή

17:30 (2) Ουρουγουάη- Ουκρανία

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

16:40 (Κεντρικό) Ουκρανία- Αργεντινή

16:40 (2) Γερμανία- Ουρουγουάη

Βαθμολογία

1. Αργεντινή 2

2. Γερμανία 2

3. Ουκρανία 0

4. Ουρουγουάη 0

Παγκόσμιο Νεανίδων

Α’ όμιλος Ουγγαρία, Ταϊλάνδη, Πολωνία, Ουρουγουάη

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Ουγγαρία- Πολωνία 2-0 (18-10, 11-10)

Ταϊλάνδη- Ουρουγουάη 2-1 (12-10, 11-18, 5-3)

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

15:00 (Κεντρικό) Ουρουγουάη- Ουγγαρία

15:00 (3) Πολωνία- Ταϊλάνδη

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

11:20 (Κεντρικό) Ουγγαρία- Ταϊλάνδη

11:20 (2) Πολωνία- Ουρουγουάη

Βαθμολογία

1. Ουγγαρία 2

2. Ταιλάνδη 2

3. Ουρουγουάη 0

4. Πολωνία 0

Β’ όμιλος Ισπανία, Ινδία, Βραζιλία, Ουκρανία

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

15:50 (3) Ουκρανία- Ισπανία

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

13:00 (3) Βραζιλία- Ινδία

2η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

09:40 (Κεντρικό) Ισπανία- Βραζιλία

09:40 (3) Ινδία- Ουκρανία

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

18:20 (3) Ισπανία- Ινδία

18.20 (Κεντρικό) Βραζιλία- Ουκρανία

Βαθμολογία

1.

2.

3.

4.

Γ’ όμιλος Αργεντινή, Γερμανία, Γαλλία, Ρουμανία

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Γερμανία- Ρουμανία 2-0 (31-16,16-7)

Αργεντινή- Γαλλία 2-1 (20-24, 20-8, 8-6)

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

15:50 (Κεντρικό) Γαλλία- Γερμανία

15:50 (2) Ρουμανία- Αργεντινή

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

15.50 (Κεντρικό) Αργεντινή – Γερμανία

15:50 (2) Γαλλία- Ρουμανία

Βαθμολογία

1. Γερμανία 2

2. Αργεντινή 2

3. Γαλλία 0

4. Ρουμανία 0

Δ’ όμιλος: Ολλανδία, Ελλάδα, Χονγκ Κονγκ, Πουέρτο Ρίκο

1η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Ελλάδα- Πουέρτο Ρίκο 2-0 (23-12, 20-8)

Ολλανδία- Χονγκ Κονγκ 2-0 (29-1, 24-2)

2η αγωνιστική

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

17:30 (3) Πουέρτο Ρίκο- Ολλανδία

18:20 (Κεντρικό,) Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα

3η αγωνιστική

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

12:10 (Κεντρικό) Ολλανδία- Ελλάδα

12:10 (2) Χονγκ Κονγκ- Πουέρτο Ρίκο

Βαθμολογία

1. Ολλανδία 2

2. Ελλάδα 2

3. Πουέρτο Ρίκο 0

4. Χονγκ Κονγκ 0

Συγκεντρωτικά

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Ώρα/Γήπεδο/Όμιλος/Αγώνας

Ουγγαρία- Πολωνία 2-0 (18-10, 11-10)

Ταϊλάνδη- Ουρουγουάη 2-1 (12-10, 11-18, 5-3)

Γερμανία- Ρουμανία 2-0 (31-16,16-7)

Αργεντινή- Γαλλία 2-1 (20-24, 20-8, 8-6)

Σουηδία- Κατάρ 2-0 (20-17, 18-10

Αργεντινή- Ουρουγουάη 2-0 (17-14, 14-13)

Ιράν- ΗΠΑ 2-0 (31-10, 20-8)

Ελλάδα- Πουέρτο Ρίκο 2-0 (23-12, 20-8)

Ουκρανία- Γερμανία 0-2 (10-18, 20-32)

Ολλανδία- Χονγκ Κονγκ 2-0 (29-1, 24-2)

Ελλάδα- Τσεχία 2-1 (17-16, 18-24, 6-2)

Κροατία- Γαλλία 0-2 (17-19, 8-21)

——————————————

15:00 (Κεντρικό, Γ/Α) Ουρουγουάη- Ουγγαρία

15:00 (2, Α/Γ) Ισπανία- Ιορδανία

15:00 (3, Γ/Α) Πολωνία- Ταϊλάνδη

15:50 (Κεντρικό, Γ/Γ) Γαλλία- Γερμανία

15:50 (2, Γ/Γ) Ρουμανία- Αργεντινή

15:50 (3 Γ/Β) Ουκρανία- Ισπανία

16:40 (Κεντρικό, Α/Α) ΗΠΑ- Σουηδία

16:40 (2, Α/Α) Κατάρ- Ιράν

17:30 (Κεντρικό, Α/Δ) Γερμανία- Αργεντινή

17:30 (2, Α/Δ) Ουρουγουάη- Ουκρανία

17:30 (3,Γ/Δ) Πουέρτο Ρίκο- Ολλανδία

18:20 (Κεντρικό, Γ/Δ) Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα

18:20 (2, Α/Β) Γαλλία- Βραζιλία

18:20 (3, Α/Β) Τόγκο- Κροατία

19:30 (Κεντρικό) Τελετή Έναρξης

20:10 (Κεντρικό, Α/Γ) Ιορδανία- Ελλάδα

21:00 (Κεντρικό, Α/Γ) Τσεχία- Ισπανία

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

Ώρα/Γήπεδο/Όμιλος/Αγώνας
09:40 (Κεντρικό, Γ/B) Ισπανία- Βραζιλία

09:40 (3, Γ/B) Ινδία- Ουκρανία

11:20 (Κεντρικό, Γ/Α) Ουγγαρία- Ταϊλάνδη

11:20 (2, Γ/Α) Πολωνία- Ουρουγουάη

10:30 (Κεντρικό, Α/Β) Βραζιλία- Κροατία

10:30 (2, Α/Β) Τόγκο- Γαλλία

12:10 (Κεντρικό, Γ/Δ) Ολλανδία- Ελλάδα

12:10 (2, Γ/Δ) Χονγκ Κονγκ- Πουέρτο Ρίκο

13:00 (3, Γ/B) Βραζιλία- Ινδία

—————————————–

15:00 (Κεντρικό, Α/Α) Σουηδία- Ιράν

15:00 (2, Α/Α) Κατάρ-ΗΠΑ

15.50 (Κεντρικό, Γ/Γ) Αργεντινή – Γερμανία

15:50 (2, Γ/Γ) Γαλλία- Ρουμανία

16:40 (Κεντρικό, Α/Δ) Ουκρανία- Αργεντινή

16:40 (2, Α/Δ) Γερμανία- Ουρουγουάη

17:30 (Κεντρικό, Α/Γ) Ισπανία- Ελλάδα

17:30 (2, Α/Γ) Ιορδανία- Τσεχία

18:20 (3, Γ/Β) Ισπανία- Ινδία

18:20 (3, Α/B) Βραζιλία- Τόγκο

18:20 (Κεντρικό, Γ/Β) Βραζιλία- Ουκρανία

Related posts

Πάλεψε η Εθνική ανδρών, την Κυριακή με Βραζιλία για το χάλκινο

Κώστας Γεωργιάδης

Για το χάλκινο η Εθνική γυναικών στο Παγκόσμιο

Κώστας Γεωργιάδης

Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Karteros Beach Sports Center

Κώστας Γεωργιάδης