19.4 C
4 Οκτωβρίου 2022

Προσπάθησε στο “Καραϊσκάκη” αλλά δεν απέφυγε την ήττα (photos)

Μία πολύ δύσκολη αποστολή είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα της Super League 2022-23.

Κόντρα στον σαφώς πιο έτοιμο Ολυμπιακό από τις ευρωπαϊκές μάχες, η ομάδα του Θανάση Στάικου προσπάθησε για το καλύτερο αλλά δεν απέφυγε την ήττα με σκορ 2-0.

Ο ΠΑΣ παρουσίασε μία αρκετά καλή εικόνα όπως στα φιλικά, αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει στον ρυθμό των γηπεδούχων, κρατώντας για ένα ημίχρονο.

Άντεξε στην «καταιγίδα»

Ένα πολύ δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο άντεξε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά με καταιγιστικό ρυθμό, και έκλεισαν τον ΠΑΣ στα καρέ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Χασάν στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και είχε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στις κινήσεις του.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μάλιστα έφτασε στο γκολ αλλά ο Λιάσος είχε υποδειχτεί ορθώς ως οφσάιντ.

Άτυχος στάθηκε ο Παντελάκης ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι σε διεκδίκηση με τον Χασάν, και αποχώρησε με το φορείο.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η αξονική τομογραφία ήταν «καθαρή».

Καλύτερη η εικόνα αλλά… λύγισε

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ στο 57ο όταν από γέμισμα του Άβιλα, ο Βαλμπουενά βρέθηκε σε θέση βολής και με διαγώνια κεφαλιά σκόραρε.

Με το 1-0 οι γηπεδούχοί ήταν πλέον χωρίς άγχος και κατάφεραν με τον Ραντζέλοβιτς στο 74ο να “γράφουν” και το 2-0.

Οι παίκτες του ΠΑΣ μπορεί να είχαν το εις βάρος τους σκορ, πλην όμως δεν φάνηκαν να τα παρατούν και προσπάθησαν για το καλύτερο και φάνηκαν στο δημιουργικό κομμάτι, σημειώνοντας ευκαιρίες για να μειώσει.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντανάς (Αχαΐας) – Κούλα Χασάν (Ξάνθης)

Τέταρτος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου)

Παρατηρητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Μπουχαλάκης (54’ Εμβιλά), Χασάν (54’ Ελ Αραμπί), Ανδρούτσος (46’ Άβιλα), Καμαρά Αγκιμπού, Κούτρης, Βαλμπουενά, Ντε Λα Φουέντε (64’ Μασούρας), Μανωλάς (79’ Μπα), Σισέ, Ραντζέλοβιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Πριόρ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης (35’ λ.τρ. Μπαγκαλιάνης), Κιάκος, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (78’ Ριένστρα), Κόντε (78’ Σταματελόπουλος), Μορέιρα (61’ Τζίμας), Λώλης Αλ. (61’ Παμλίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:

1’ Μακρινό σουτ του Μπιλμπάο, μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

4’ Ο Αγκιμπού Καμαρά με ατομική ενέργεια κέρδισε την μπάλα από τον Παντελάκη και πλάσαρε άουτ.

6’ Κεφαλιά του Χασάν στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Καμαρά σούταρε πάνω από την εστία.

8’ Κεφαλιά του Σισέ απομάκρυνε ο Πριόρ στη γραμμή.

8’ Σέντρα σουτ του Κούτρη άουτ.

10’ Ο Παντελάκης ανέκοψε σε κόρνερ προσπάθεια του Ντε Λα Φουέντε.

11’ Ο Κούτρης, μετά το κόρνερ, στοπάρισε τη μπάλα και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

16’ Ο Κόντε κέρδισε τις κόντρες και πλάσαρε από πλάγια με τον Βατσλίκ να απομακρύνει με τα πόδια.

18’ Ο Μορέιρα την ατομική ενέργεια από πλάγια, το γέμισμα, η μπάλα έφτασε στον Λώλη ο οποίος όμως δεν έπιασε καλά το διαγώνιο σουτ.

25’ Από γέμισμα στην περιοχή του Βαλμπουενά, ο Ραντζέλοβιτς επιχείρησε να πλασάρει τον Πριόρ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την περιοχή.

31’ Ο Χασάν και ο Παντελάκης συγκρούστηκαν στα κεφάλια. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει και αποχώρησε. Ο ποδοσφαιριστής των ερυθρόλευκων έτρεξε και φίλησε τον Παντελάκη.

38’ Μακρινό σουτ του Λώλη, άουτ.

40’ Φάουλ του Βαλμπουενά η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.

45’+1’ Παράλληλη μπαλιά του Λιάσου ο Μανωλάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε το γκολ του ΠΑΣ ως οφσάιντ στον Λιάσο.

45’+3’ Κεφαλιά του Σισέ, κάνοντας φάουλ στον Πριόρ, άουτ.

47’ Σουτ του Καμαρά άουτ.

49’ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου, άουτ.

51’ Ο Λώλης δεν κατάφερε να κοντρολάρει σε γέμισμα του Σόρια.

53’ Ατομική ενέργεια του Ντε Λα Φουέντε, το σουτ στην περιοχή, κόρνερ από παρέμβαση του Μπαγκαλιάνη.

57’ ΓΚΟΛ! 1-0! Κεφαλιά του Βαλμπουενά στην περιοχή από σέντρα του Άβιλα, η μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Πριόρ!

62’ Γέμισμα του Κιάκου, μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

65’ Σουτ του Τζίμα, ανακόπηκε η μπάλα, νέο σουτ του Μπιλμπάο έξω από την περιοχή, άουτ.

67’ Παράλληλη σέντρα του Κιάκου, προς τον Κόντε, ο Σισέ απέκρουσε με το κεφάλι, η μπάλα πήρε ύψος και μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

73’ Σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή, άουτ.

74’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Ραντζέλοβιτς, από πάσα του Ελ Αραμπί, με σουτ στην περιοχή, σκόραρε!

77’ Σουτ του Εμβιλά, άουτ.

82’ Ατομική ενέργεια του Τζίμα, ανακόπηκε από τον Μπα.

82’ Σουτ του Παμλίδη από το ημικύκλιο, άουτ.

88’ Ο Τζήμας προσπάθησε να βρει τον Σταματελόπουλο αλλά δεν ήταν καλή η πάσα.

89’ Βαθιά μπαλιά του Εραμούσπε, μπλόκαρε ο Βατσλίκ προ του Σόρια.

90’+3’ Σουτ του Μπαγκαλιάνη, απέκρουσε ο Βατσλίκ.

90’+4’ Σουτ του Κιάκου πάνω στον Μπα.