21.6 C
Ιωάννινα
20 Αυγούστου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Πρωταθλητής ο Άρης στο Εφήβων / Νεανίδων και ο Ωκεανός στο Π/Κ, ΠΠ/ΠΚ Α’-Β’ στη μάχη με το Ντερή

Με τον Άρη Θεσσαλονίκης να κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία Εφήβων / Νεανίδων και τον Ωκεανό να παίρνει τα σκήπτρα στις κατηγορίες age group, δηλαδή Παίδων / Κορασίδων, Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α’-Β’, μετά από μάχη στη βαθμολογία με τον ΑΣΚ Ντερή, ολοκληρώθηκε με επιτυχία το βράδυ του Σαββάτου (16/7) και η Β’ φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κατηγοριών, στο συγκρότημα κολυμβητηρίων του ΟΑΚΑ.

Στην κατηγορία των Εφήβων / Νεανίδων, ο Άρης πρώτευσε στη βαθμολογία με χαρακτηριστική ευκολία και με 779,5 βαθμούς, έναντι 429,0 του δεύτερου ΑΟ Παλαιού Φαλήρου και 428,0 του τρίτου ΑΝΟ Αργυρούπολης. Ο Άρης πρώτευσε και στην επιμέρους βαθμολογία των Εφήβων, με δεύτερο τον ΠΑΟΚ και τρίτο τον Ολυμπιακό, αλλά και σε αυτή των Νεανίδων, με δεύτερο τον Ωκεανό και τρίτο το Παλαιό Φάληρο.

Σε μια συγκλονιστική μάχη μέχρι τέλους, όμως, στη συνολική κατηγορία Παίδων / Κορασίδων, Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α’-Β’, η ομάδα του Ωκεανού κατέκτησε το πρωτάθλημα 1449 βαθμούς, μόλις με 15,5 βαθμούς διαφορά από το δεύτερο ΑΣ Κολλέγιο Ντερή (1.433,5). Στην τρίτη θέση η ομάδα του Άρη, με 1.110,5 βαθμούς.

Αναλυτικά όλες τις βαθμολογίες μπορείτε να τις δείτε ΕΔΩ.

ΤΑ ΡΕΚΟΡ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΜΕΡΑΣ

Στο φινάλε των αγώνων, δηλαδή στους απογευματινούς και βραδινούς τελικούς του Σαββάτου (16/7) καταρρίφθηκαν δύο ακόμα πανελλήνια ρεκόρ κατηγοριών. Συγκεκριμένα:

Στα 100 μ. ύπτιο Παμπαίδων Β’, ο Νικόλας Παπαθεοδώρου των Δελφινιών Μεταμόρφωσης πρώτευσε με 1.01.33, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας του. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με 1.01.49 από την Α’ φάση των αγώνων στις 26/6 φέτος στο ΟΑΚΑ.

Και στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. μικτή ομαδική mixed Παίδων / Κορασίδων, η ομάδα του Μίλωνα με τους Γιάννη Ηλιάδη, Ευανθία Κόκκοτα, Άννα Βεριγάκη, Σταμάτη Δρακόπουλο πήρε το χρυσό μετάλλιο με 4.08.67, που είναι πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο 4.09.34 από 21.7/2018).

Άλλες σπουδαίες επιδόσεις στην τελευταία ημέρα των αγώνων ήταν:

400 μ. ελεύθερο Παμπαίδων Β’, Βασίλης Δούκας (Παλαιό Φάληρο) 4.23.35. 400 μ. ελεύθερο Παμπαίδων Α’, Ευστράτιος Πατσουρέας (ΑΣΚ Ντερή) 4.14.83. 100 μ. ελεύθερο Παίδων, Σταμάτης Δρακόπουλος (Μίλων) 51.78, 200 μ. μικτή ατομική Κορασίδων, Μαρία Ζαφειράτου (Εθνικός Πειραιά) 2.21.23. 200 μ. μικτή ατομική Εφήβων, Βασίλης Σοφικίτης (Ολυμπιακός) 2.04.55. 200 μ. πρόσθιο Παγκορασίδων Α’, Αρετή Ζαρμπούτη (ΑΣΚ Ντερή) 2.36.39. 200 πρόσθιο Παμπαίδων Β’, Α. Τιμπλαλέξης – Μακρυγιάννης (ΠΕΡΑ) 2.33.92.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Απονομές μεταλλίων έκαναν ο Γενικός Γραμματέας της ΚΟΕ Στέφανος Αυγουλέας, η Γ´ Αντιπρόεδρος Αλεξία Μαρίνη και ο τεχνικός σύμβουλος κολύμβησης Χριστόδουλος Χούμας.

Δείτε, πάνω, πλούσιο φωτορεπορτάζ.

Οι Καλύτεροι κολυμβητές-τριες του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κατηγοριών:

Κατηγορία Παμπαίδων Β΄ (2009)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ        Α.Κ.Ο. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ    100 ΥΠΤΙΟ    1.01.33    604

Κατηγορία Παμπαίδων Α΄ (2008)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΠΑΤΣΟΥΡΕΑΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ        Α.Σ.Κ. ΝΤΕΡΗ    100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ    00.53.50    674

Κατηγορία Παίδων  (2006-2007)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΣΠΑΘΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ        ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ    400 ΕΛΕΥΘΕΡΟ    04.02.54    747

Κατηγορία Εφήβων (2004-2005)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΣΙΣΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ        ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    200 ΥΠΤΙΟ    02.01.04    790

Κατηγορία Παγκορασίδων Β΄ (2009)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΑΚΗ ΣΟΦΙΑ        Κ.Ε. ΚΟΖΑΝΗΣ    50 ΠΡΟΣΘΙΟ    00.33.61    662

Κατηγορία Παγκορασίδων Α΄ (2008)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ        ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ    800 ΕΛΕΥΘΕΡΟ    08.56.39    738

Κατηγορία Κορασίδων (2006-2007)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΑΡΤΕΜΙΣ        ΤΡΙΤΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ    400 ΕΛΕΥΘΕΡΟ    04:21.88    736

Κατηγορία Νεανίδων (2004-2005)
Ονοματεπώνυμο κολυμβητή-τριας        Σωματείο    Αγώνισμα    Επίδοση    FINA points
ΑΓΓΕΛΑΚΗ ΧΑΡΑ        Α.Ο. ΩΚΕΑΝΟΣ    100 ΠΡΟΣΘΙΟ    01.09.52    785

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής

Related posts

Τελικές πρόβες πριν το Σπλιτ για τις Εθνικές ομάδες

Κώστας Γεωργιάδης

Προκήρυξη Ε3 Open 35ης εβδομάδας

Κώστας Γεωργιάδης

Φιναλίστ στους κρίκους ο εντυπωσιακός Πετρούνιας

Κώστας Γεωργιάδης