17.9 C
20 Ιουνίου 2021

Πρόθυμο το πνεύμα αλλά… (photo)

Το μεν πνεύμα πρόθυμο, όμως το σώμα δεν ακολουθούσε στο τελευταίο παιχνίδι του Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα στη φετινή Super League.

Με 10 απουσίες, καθώς ήταν «χτυπημένος» από τον κορωνοϊό, και μόλις τρεις προπονήσεις, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο «Ζωσιμάδες» τον Απόλλωνα Σμύρνης στην αυλαία της φετινής σεζόν, και ηττήθηκε με 2-0.

Μίας σεζόν αρκετά επιτυχημένης, με γρήγορη παραμονή και συμμετοχή στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Πλέον τα φώτα πέφτουν στον σχεδιασμό της επόμενης σεζόν. Οι αλλαγές αναμένονται αρκετές, και η ειδησιογραφία… “καυτή”!

Πιο επικίνδυνος ο Απόλλωνας… έψαχνε αντίδραση ο ΠΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Χουτεσιώτη ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει ουκ ολίγες φορές.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, είπε «όχι» στην προσπάθεια του Μπεντινέλι στο 9ο , ενώ στο 22ο ο Ντάουντα με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, απέφυγε και τον Χουτεσιώτη, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 31ο μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Απόλλωνα, ο Ρώσση τροφοδότησε τον Φερνάντεθ ο οποίος με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΣ απείλησε με δύο κεφαλιές από Παντελάκη και Πανουργιά στο  13ο και το 18ο λεπτό, ενώ και ο Κάστρο είχε καλή στιγμή στο 34ο το σουτ του οποίου στη γωνία, εξουδετέρωσε ο Βέλχουστ.

Φιλότιμη προσπάθεια στο β’ μέρος

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στην επανάληψη προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του και εν μέρει το κατάφερε.

Όμως οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι κυκλοφόρησαν περισσότερο τη μπάλα, δεν κατάφεραν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί.

Αντίθετα ο Απόλλωνας έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ, στο 57ο μετά από ασίστ του Χουχούμη στον Ντάουντα ο οποίος με κεφαλιά “έγραψε” το 0-2.

Οι ίδιοι πρωταγωνιστές απείλησαν και στο 77ο, ενώ η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήταν στο 74ο με τον Κρίζμαν να μην προλαβαίνει τη μπάλα σε γέμισμα στην περιοχή.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτ/νιας) – Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστορίας)

Τέταρτος διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

Διαιτητής VAR: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Διαιτητής AVAR: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτ/νιας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (58’ Αθανασίου), Πήλιος (72’ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Πίρσμαν, Σάλιακας, Πανουργιάς, Κάστρο, Λώλης, Γροσδάνης (58’ Τριάδης), Κρίζμαν, Παμλίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέλχουστ, Χουχούμης, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεθ (72’ Βάρκας), Φατιόν, Μπρούτσιτς, Ρώσση (92’ Ρηγόπουλος), Ντάουντα (85’ Ιωαννίδης), Μπεντινέλι (86’ Κιτοκό), Λαγός.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουχούμης, Ντομίνγκες, Πίρσμαν

4’ Μακρινό σουτ του Πήλιου, μπλόκαρε ο Βέλχουστ.

5’ Με διπλή προσπάθεια ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε πλασέ του Ντάουντα σε γύρισμα του Ρώσση. Η μπάλα κόντραρε και παραλίγο να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

6’ Σουτ του Μπεντινέλι έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

9’ O Ντάουντα έβγαλε σε θέση βολής τον Μπεντινέλι, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε, στην  εξέλιξη της φάσης σουτ του Φερνάντεθ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

10’ Σέντρα του Ρώσση ο Κάστρο ανέτρεψε τον Μπεντινέλι, πέναλτι υποδεικνύει ο Βάτσιος, αλλά με τη βοήθεια του VAR, πήρε πίσω την απόφαση.

13’ Κεφαλιά του Παντελάκη μετά από κόρνερ, άουτ.

14’ Σουτ του Λαγού, άουτ.

17’ Σέντρα του Κρίζμαν στην περιοχή, με το κεφάλι απομάκρυνε ο Φερνάντεθ.

18’ Φάουλ του Σάλιακα από διαγώνια θέση, κεφαλιά του Πανουργιά στο 2ο δοκάρι, άουτ.

22’ Ο Ντάουντα μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια, πέρασε και τον Χουτεσιώτη, αλλά πλάσαρε άουτ από διαγώνια θέση, με την μπάλα να περνάει μπροστά από την εστία.

28’ Γέμισμα του Σάλιακα από διαγώνια, μπλόκαρε ο Βέλχουστ.

30’ Σουτ του Γροσδάνη, άουτ.

30’ Σουτ του Χουχούμη αρκετά μέτρα άουτ.

31’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Απόλλωνας κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Ρώσση βρήκε τον Φερνάντεθ στην περιοχή ο οποίος με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ!

34’ Ο Κάστρο το σουτ στην περιοχή, απέκρουσε ο Βέλχουστ στη γωνία.

38’ Ο Ρώσση στην περιοχή το σουτ στη γωνία, απέκρουσε ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ.

44’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Απόλλωνα, μετά από κόντρες το σουτ του Γροσδάνη πάνω από την εστία.

45’ Σουτ του Πήλιου από διαγώνια θέση, πάνω σε αμυντικούς η μπάλα.

45’+1’ Ο Πανουργιάς με προβολή πρόλαβε σουτ του Ρώσση.

46’ Μακρινό σουτ του Παντελάκη, άουτ.

48’ Γέμισμα του Πίρσμαν, άουτ.

49’ Σουτ από διαγώνια θέση ο Φερνάντεθ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

53’ Ο Πήλιος πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει άουτ, και έβγαλε τη σέντρα από πλάγια, ο Χουχούμης απομάκρυνε με το κεφάλι.

55’ Μακρινό σουτ του Κρίζμαν, άουτ.

57’ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Χουχούμης τη σέντρα στην περιοχή από τα πλάγια, ο Ντάουντα με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

59’ Ο Πήλιος στην περιοχή ανακόπηκε από τον Μπαξεβανίδη.

69’ Ο Μπεντινέλι από τα πλάγια το σουτ, ο Αθανασίου μπλόκαρε.

74’ Σέντρα του Μπεντινέλι άουτ.

74’ Ο Τριάδης από τα πλάγια τη σέντρα, ο Κρίζμαν δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

76’ Σουτ του Παμλίδη στο ημικύκλιο πάνω στον Μπρούσιτς.

77’ Ο Χουχούμης τη σέντρα, ο Ντάουντα το πλασέ στην κίνηση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

88’ Ο Ιωαννίδης τη σέντρα στην περιοχή μπλόκαρε ο Αθανασίου.

90’ Φάουλ του Λώλη από τα πλάγια ο Πίρσμαν προσπάθησε να μπει στη φάση αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

• Με το ζόρι συμπλήρωσαν αποστολή οι δύο ομάδες. Ο ΠΑΣ είχε 15 παίκτες και ο Απόλλωνας 17, στη διάθεση τους.
  • Το τελευταίο χειροκρότημα των παικτών προς τους φιλάθλους στις ταράτσες και το αντίθετο, με τη λήξη του αγώνα και το φινάλε μιας επιτυχημένης σεζόν.