7.9 C
Ιωάννινα
9 Δεκεμβρίου 2021
ΒΟΛΛΕΥ

Πρώτο σερβίς στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών 2021-2022

agsi panipeirotikos
Το Σάββατο 6 Νοεμβρίου θα γίνει το πρώτο σερβίς της Α2 Ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.
Οι ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής χωρίστηκαν σε δύο ζώνες και κάθε ζώνη έχει από δύο ομίλους.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Α’ ΖΩΝΗ

Α’ ΖΩΝΗ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ε.Π. Ολυμπιάς, ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης, Άρατος 1893 Α.Ο. Κιάτου, Α.Σ. Κόροιβος, Γ.Σ. Πετρούπολης.
Α’ ΖΩΝΗ – Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ε. Αρμενίων, Α.Ο. Ιωνικός Νίκαιας, Α.Ο. Νέοι Βύρωνος, Α.Ο. Φλοίσβος Παλαιού Φαλήρου, Γ.Ε. Ηρακλείου, Σ.Φ.Α.Μ. Φοίβος.

Σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους (Α’ και Β’) θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία (άρθρο 16ο) οι ομάδες κατατάσσονται:

Στον Α’ Όμιλο: από το Α/1 έως και το Α/5

Στον Β’ Όμιλο: από το Β/1 έως και το Β/6

Στη συνέχεια οι ομάδες ανάλογα με τη θέση που θα καταλάβουν στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στους Ομίλους Α και Β, χωρίζονται σε δύο Ομίλους (Γ και Δ) ως εξής:

Γ’ Όμιλος (θέσεις 1-4):

Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο Ομίλους της Α’ Ζώνης τις δύο πρώτες θέσεις (Α/1,  Α/2, Β/1,  Β/2)

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 1 έως και 4 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος της Α’ Ζώνης.

Δ’ Όμιλος (θέσεις 5-11):

Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο Ομίλους της Α’ Ζώνης τις θέσεις 3 έως και 5 στον Α’ Όμιλο και τις θέσεις 3 έως και 6 στον Β’ Όμιλο της Α’ Ζώνης ( Α/3,  Α/4,  Α/5, Β/3, Β/4,  Β/5, Β/6)

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία, όπου οι ομάδες που ήταν στον ίδιο όμιλο (Α’ ή Β’) θα μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους μεταξύ τους αγώνες στους δύο γύρους του ομίλου αυτού και ΔΕΝ θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 5 έως και 11 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος της Α’ Ζώνης.

Β’ ΖΩΝΗ

Β’ ΖΩΝΗ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Ε.Ν. Πανοράματος, Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας, Α.Σ. Μακεδονικός, Γ.Σ. Πανηπειρωτικός, Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας, Χ.Α.Ν.Θ..
Β’ ΖΩΝΗ – Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Α.Σ. Ελπίς, Α.Σ.Α. Έβρος Σουφλίου, Ένωση Τούμπας, Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ο.Π.Α.Θ. Περσέας.

Σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους (Α και Β) θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία (άρθρο 16ο) οι ομάδες κατατάσσονται:

Στον Α’ Όμιλο: από το Α/1 έως και το Α/6

Στον Β’ Όμιλο: από το Β/1 έως και το B/5

Στη συνέχεια οι ομάδες ανάλογα με τη θέση που θα καταλάβουν στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στους Ομίλους Α και Β, χωρίζονται σε δύο Ομίλους (Γ και Δ) ως εξής:

Γ’ Όμιλος (θέσεις 1-4):

Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τις δύο πρώτες θέσεις σε κάθε έναν από τους δύο Ομίλους της B’ Ζώνης (Α/1,  Α/2, Β/1,  Β/2)

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 1 έως και 4 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος της Β’ Ζώνης.

Δ’ Όμιλος (θέσεις 5-11):

Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 3 έως και 6 στον Α’ Όμιλο και τις θέσεις 3 έως και 5 στον Β’ Όμιλο της Β΄Ζώνης (Α/3,  Α/4,  Α/5, Α/6, Β/3, Β/4,  Β/5)

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία, όπου οι ομάδες που ήταν στον ίδιο όμιλο (Α’ ή Β’) θα μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους μεταξύ τους αγώνες στους δύο γύρους του ομίλου αυτού και ΔΕΝ θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 5 έως και 11 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος της Β’ Ζώνης.

Άνοδος στην Pre League Ανδρών

Στην Pre League Ανδρών 2022-2023 θα ανέλθουν οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η θέση σε κάθε μία από τις δύο ζώνες της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2021-2022

Υποβιβασμός στην Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών

1) σε περίπτωση που από την Pre League Ανδρών υποβιβαστούν δύο ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου, Ζ’ Περιφέρεια) στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 9η, 10η και την 11η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος (5η, 6η και 7η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα του Δ’ Ομίλου της Α’ Ζώνης)
β) από την Β’ Ζώνη η ομάδα που θα καταλάβει την 11η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος (7η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα του Δ’ Ομίλου της Β’ Ζώνης)

2) σε περίπτωση που από την Pre League Ανδρών υποβιβαστεί μία ομάδα που ανήκει γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου, Ζ’ Περιφέρεια) και μία ομάδα που ανήκει γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης, ΕΣΠΕ Θράκης/Ανατ.Μακεδονίας, ΕΣΠΕ Μακεδονίας), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 10η  και την 11η θέση  στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος (6η και 7η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα του Δ’ Ομίλου της Α’ Ζώνης)
β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 10η και την 11η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος (6η και 7η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα του Δ’ Ομίλου της Β’ Ζώνης)

3) σε περίπτωση που από την Pre League Ανδρών υποβιβαστούν δύο ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης, ΕΣΠΕ Θράκης/Ανατ.Μακεδονίας, ΕΣΠΕ Μακεδονίας), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών θα υποβιβαστούν:

α) από την Α’ Ζώνη η ομάδα που θα καταλάβει την 11η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος (7η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα του Δ’ Ομίλου της Α’ Ζώνης)

β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 9η, 10η και την 11η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος (5η, 6η και 7η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα του Δ’ Ομίλου της Β’ Ζώνης).

Άνοδος από την Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών

Στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών 2022-2023 θα ανέλθουν:

1) οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η, την 2η θέση και την 3η θέση στο Ειδικό Τουρνουά Ανόδου Νότου που θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή των ομάδων που θα καταλάβουν την 1η θέση στους ομίλους Α’, Β’, Η’, Θ’ και Ι’ της Β’ Εθνικής/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών 2021-2022.

2) οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η, την 2η και την 3η Θέση στο Ειδικό Τουρνουά Ανόδου Βορρά που θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή των ομάδων που θα καταλάβουν την 1η θέση στους ομίλους Γ’, Δ’, Ε’, ΣΤ’ και Ζ’ της Β’ Εθνικής/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών 2021-2022.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας έχει ως εξής:

Α2 Ανδρών – Α’ Ζώνη – Α’ Όμιλος – 1η αγωνιστική

Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

Κιάτου 15.00: Άρατος 1893 Α.Ο. Κιάτου – ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης, Διαιτητές: Κτενάς, Κούγιας.
«Ν. Παξιμαδάς» 17.30: Γ.Σ. Πετρούπολης – Α.Σ. Κόροιβος Αμαλιάδας, Διαιτητές: Οικονόμου Β., Μαυρικίδου.

Α2 Ανδρών – Α’ Ζώνη – Β’ Όμιλος – 1η αγωνιστική

Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

Αρχάνων 16.00: Γ.Ε. Ηρακλείου – Α.Ε. Αρμενίων, Διαιτητές: Καραπουλάκης, Κόκκας.
«Σοφία Μπεφόν» 18.00: Α.Ο. Φλοίσβος – Α.Ο. Νέοι Βύρωνος, Διαιτητές: Μαύρος, Τόλιος.

Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021

Σελεπίτσαρι 20.00: Α.Ο. Ιωνικός Νίκαιας – Σ.Φ.Α.Μ. Φοίβος, Διαιτητές: Προκοπίου, Τουμπανάκης.

Α2 Ανδρών – Β’ Ζώνη – Α’ Όμιλος – 1η αγωνιστική

Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

Έδεσσας 18.00: Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας – Α.Π.Φ. Φθία Λαμίας, Διαιτητές: Δαλκιράνης, Χάνος
«Μ. Τσικίνας» 18.00: Χ.Α.Ν.Θ. – Γ.Σ. Πανηπειρωτικός, Διαιτητές: Μαλακίδης, Σταυριανίδης.
Νεάπολης Θεσσαλονίκης 19.00: Α.Σ. Μακεδονικός – Α.Ε.Ν. Πανοράματος, Διαιτητές: Μουζούλας, Παπαδόπουλος.

Α2 Ανδρών – Β’ Ζώνη – Β’ Όμιλος – 1η αγωνιστική

Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021

ΚΑΠΠΑ2000 18.00: Ο.Π.Α.Θ. Περσέας – Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Μπέλλος Ι.
Σουφλίου 18.00: Α.Σ.Α. Έβρος Σουφλίου – Ένωση Τούμπας, Διαιτητές: Τζεπκινλής, Μαργαριτίδης.

Related posts

Πρόγραμμα και διαιτητές (10-13/12)

Κώστας Γεωργιάδης

Ετοιμάζονται για την επιστροφή οι κορασίδες του Αχιλλέα Volley

Κώστας Γεωργιάδης

To σύστημα διεξαγωγής και η Συμπληρωματική Ειδική Προκήρυξη Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών 2021-22

Κώστας Γεωργιάδης