12.9 C
25 Οκτωβρίου 2021
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Σπουδαίο ντέρμπι με νικήτρια τη Θύελλα Κατσικά (photo)

Ένα ντέρμπι από τα λίγα αυτό που έγινε στο γήπεδο Καστρίτσας, ανάμεσα στον τοπικό Αγροτικό και τη γειτονική του Θύελλα Κατσικάς, με νικητές τους “κόκκινους” και τελικό σκορ 2-3!

Το ματς είχε από όλα, 5 γκολ, χαμένο πέναλτι, δοκάρι και πάρα πολλές ευκαιρίες κι από τις δυο πλευρές. Σε αυτό πιθανότατα έπαιξε ρόλο και το γρήγορο γκολ της Καστρίτσας, που άνοιξε νωρίς το παιχνίδι. Η Κατσικά ισοφάρισε σχεδόν αμέσως και στη συνέχεια μέχρι το 38΄ ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο, χάνοντας σημαντικότατες ευκαιρίες για γκολ, με τον τερματοφύλακα Διαμάντη της Καστρίτσας να κάνει εξαιρετικές επεμβάσεις. Από το 38΄ και μετά αφυπνίστηκε η γηπεδούχος ομάδας, έχασε κι αυτή πολύ καλές ευκαιρίες, ενώ φωνάζει για πέναλτι στο 38΄.

Στην επανάληψη ο Αγροτικός μπήκε όπως τελείωσε το 1ο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες, ζητώντας ένα ακόμα πέναλτι στο 6΄, αλλά τελικά στη συνέχεια αυτής της φάσης πέτυχε το 2-1. Οι γηπεδούχοι πιο πριν είχαν χάσει κι άλλες ευκαιρίες για γκολ και τελικά το πλήρωσαν στο τελευταίο 8λεπτο του ματς, καθώς στο 82΄ και στο 84΄ η Κατσικά πέτυχε δυο τέρματα, έφερε το ματς “τούμπα” και πήρε τελικά την πολυπόθητη νίκη. Στις καθυστερήσεις οι προσπάθειες των επιθετικών της Καστρίτσας δεν είχαν αποτέλεσμα.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Αλεξίου κλέβει τη μπάλα από την αντίπαλη άμυνα και με συρτό σουτ νικάει τον Καραμάνη για το 1-0. Άμεση η απάντηση της Κατσικάς, στο 9ο λεπτό ο Μελιγγιώτης από αριστερά γεμίζει μέσα στην περιοχή, η μπάλα μεταξύ Τσουμάνη και Κατσίφα δεν διώχνεται από τους αμυντικούς της Καστρίτσας, φτάνει στον Κατζιώτη, που πλασάρει εύστοχα για το 1-1. Στο 11΄ αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κατζιώτης πασάρει από αριστερά, αφήνει τη μπάλα έξυπνα ο Κατσίφας, σουτ του Τσουμάνη μέσα από την περιοχή, διώχνει αμυντικός σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ο Κατσίφας πιάνει ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, εκτινάσσεται στο αριστερό “παραθυράκι” ο Διαμάντης και βγάζει τη μπάλα κόρνερ. Στο 25΄ ατομική ενέργεια του Γούλα, μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Διαμάντης μπλόκαρε. Στο 29΄ ένα σουτ του Πολυχρόνη εκτός περιοχής, στο δεξί “γάμα” αυτή τη φορά πετάγεται ο Διαμάντης και διώχνει σε κόρνερ. Στο 30΄ ο Μελιγγιώτης μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, ο Σπαλιάρας τον ανατρέπει και δίνεται πέναλτι. Το εκτελεί ο Κατσίφας, αλλά πολύ αδύναμα και μπλοκάρει σταθερά ο Διαμάντης. Στο 38΄ έχουμε ευκαιρία μετά από πού ώρα για την Καστρίτσα, ο Αλεξίου κάνει την ατομική ενέργεια μπαίνει περιοχή και στο βίντεο φαίνεται να ανατρέπεται από τον Λισγάρα, αφού έχει “τσιμπήσει” πρώτα τη μπάλα, με τον διαιτητή να λέει παίζεται.

Στη συνέχεια της φάσης ο Νάκος σημαδεύει από κοντά το αριστερό κάθετο δοκάρι, η μπάλα πάει στον Τσεκούρα, σουτ αυτός μόνος του μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ. Στο 44΄ ο Αλεξίου κάνει τις ντρίπλες μέσα στην περιοχή, περνάει όποιον βρίσκει, σουτάρει και ο Καραμάνης πέφτει και αποκρούει στην αριστερή του γωνία, παρότι δεν βλέπει καλά, αφού έχει πολλά σώματα μπροστά του. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αλεξίου πασάρει στον Σπαλιάρα, σουτ του δεύτερου μέσα από την περιοχή, με το ένα χέρι ενστικτωδώς βγάζει σε κόρνερ ο Καραμάνης.

Η Καστρίτσα μπήκε δυνατά, όπως έκλεισε το ημίχρονο, σε αντεπίθεση ο Νάκος τετ-α-τετ με τον Καραμάνη, αλλά ο γκολκίπερ της Θύελλας πέφτει και μπλοκάρει. Στο 51΄άστοχη έξοδος του Καραμάνη, που πήγε να διώξει με τα πόδια, πλασέ του Θανάση ψηλοκρεμαστό, πάνω από την κενή εστία η μπάλα. Στο 54΄ ο Αλεξίου πασάρει στον Τσεκούρα δεξιά, αυτός σουτάρει, λίγο άουτ από το απέναντι δοκάρι η μπάλα, ενώ θα μπορούσε να πασάρει παράλληλα στο Θανάση. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ατομική ενέργεια του Τσεκούρα μέσα στην περιοχή, σουτ και ψηλά άουτ η μπάλα. Στο 56΄ ατομική ενέργεια και σουτ του Γούλα μέσα από την περιοχή, πάνω από την εστία η μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης ο Διαμαντόπουλος σεντράρει από δεξιά, ο Θανάσης κεφαλιά προς τ πίσω στη γραμμή του άουτ, άπιαστο σουτ του Σπαλιάρα στο δεξιά “γάμα” της εστίας του Καραμάνη για το 2-1. Στο 65΄ κόρνερ του Διαμαντόπουλου από αριστερά, κεφαλιά του Κλιτσινάρη, λίγο έξω η μπάλα. Στο 66΄ η Καστρίτσα διαμαρτύρεται για ένα ακόμα πέναλτι κι όπως φαίνεται στο βίντεο ο Μελιγγιώτης ανατρέπει τον Διαμαντόπουλο εντός περιοχής, ενώ έχει ήδη κάνει τη μπάλα δική του. Δεν δίνει κάποια παράβαση και πάλι ο διαιτητής.

Στη συνέχεια της φάσης ο Διαμαντόπουλος σεντράρει από δεξιά, ο Θανάσης κεφαλιά προς τ πίσω στη γραμμή του άουτ, άπιαστο σουτ του Σπαλιάρα στο δεξιά “γάμα” της εστίας του Καραμάνη για το 2-1. Στη συνέχεια η Κατσικά βγήκε μπροστά για να ανατρέψει το αποτέλεσμα, είχε αρχικά ένα σουτ του Κολιούση μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ. Στο 82΄ ο Παπουτσής μπαίνει από αριστερά μέσα στην περιοχή, στέλνει η μπάλα προς το δεύτερο δοκάρι, περνάει από τον Μαρούλη, αλλά ο Τσούνης από κοντά δεν αστοχεί και κάνει το 2-2. Δεν προλαβαίνει να συνέλθει η Καστρίτσα και στο 84΄έρχεται κι άλλο χτύπημα, ο Μαρούλης γεμίζει από δεξιά, ο Κλιστινάρης στην προσπάθεια του να διώξει στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά του δεύτερο δοκάρι, όπου καραδοκεί ο Λισγάρας και με προβολή κάνει το 2-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από πλευράς Κατσικάς. Στο 88΄διαδιοχικά σουτ των Σπαλιάρα και Αναστασιάδη μέσα στην περιοχή, πάνω σε σώματα αμυντικών η μπάλα. Στο 92΄ μπαλιά μέσα στην περιοχή της Κατσικάς προς τον Θανάση, προβολή του επιθετικού της Καστρίτσας, πέφτει και αποκρούει ο Καραμάνης. Στο 94΄ γεμίζει ο Τσεκούρας στην περιοχή, η μπάλα μετά από κόντρες φτάνει στον Νάκο, σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

Καστρίτσα: Διαμάντης, Ντόντης (83’ Αναστασιάδης), Νικολάου, Μπίζιος, Κλιτσινάρης, Σπαλιάρας, Δήμος (16’ λ.τρ. Τσεκούρας), Αλεξίου (80’΄Καλλιοντζής), Νάκος, Μπιστιόλης (46’ Θανάσης), Διαμαντόπουλος

Κατσικά: Καραμάνης, Σκούφης, Μελιγιώτης, Λισγάρας, Ζήκος, Πολυχρόνης, Γούλας (72’ λ.τρ.Μαρούλης), Τσουμάνης (58’ Τσούνης), Κατζιώτης (58’ Παπουτσής), Κατσίφας, Κολιούσης