6.9 C
26 Ιανουαρίου 2022

Στάθηκε όρθιος αλλά έ”Χ”ασε τη μπουκιά από το στόμα! (photos)

Ούτε ο ΟΦΗ αλλά ούτε ο covid-19, μπόρεσαν να λυγίσουν τον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”!

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, άντεξε στην πίεση, προηγήθηκε στο σκορ, κρατούσε ένα σπουδαίο διπλό, αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Το τελικό 1-1 έδωσε ακόμη έναν πολύτιμο βαθμό στον ΠΑΣ που έμεινε όρθιος σε μία δύσκολη έδρα και παρά τα πολλά προβλήματα.

Πολύ καλός ο τερματοφύλακας, Σούλης, που ήταν και ο μοναδικός στην αποστολή, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του για 93 λεπτά και νικήθηκε με σουτ που κόντραρε στον Εραμούσπε.

Κράτησε το μηδέν ο Σούλης στο α’ ημίχρονο

Απείλησε ο ΟΦΗ στο α’ ημίχρονο, και ο Σούλης χρειάστηκε να επέμβει ουκ ολίγες φορές.

Οι Κρητικοί πίεσαν και δημιούργησαν φάσεις με τον Λάμπρου, τον Νέιρα (που είχε δοκάρι), τον Τσιλιανίδη και τον Φαν Ντάινεν, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να βγει στην κόντρα και είχε καλές στιγμές με Μορέιρα, Σάλιακα και Πίρσμαν  ο οποίος στην κόντρα βρέθηκε απέναντι από τον Βάτερμαν αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Πάλι εκτελεστής ο Περέα, νικήθηκε στις καθυστερήσεις ο Σούλης

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το β’ ημίχρονο. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να επιβάλει και πάλι τον ρυθμό του όμως το γκολ ήρθε από τους κυανόλευκους, με τον Κέιλεμπ Στάνκο να κάνει και ντεμπούτο.

Ο Περέα με ωραία ατομική ενέργεια σκόραρε στο 54ο πλασάροντας κάτω από τον πόδια τον Βάτερμαν και άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άσκησαν ιδιαίτερη πίεση στα καρέ του Σούλη, αλλά η άμυνα του ΠΑΣ και ο γκολκίπερ, έδειχναν ανίκητοι.

Ο ΟΦΗ όμως πήρε τελικά την μπουκιά από το στόμα του ΠΑΣ, καθώς σουτ του Ναμπί, βρήκε και τον Εραμούσπε και ο Σούλης νικήθηκε στις καθυστερήσεις.

Διαιτησία: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας) – Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου)

Τέταρτος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Διαιτητής AVAR: Γεώργιος Χριστακόγλου (Χαλκιδικής)

Παρατηρητής: Νικόλαος Ιωσήφογλου (Αθηνών)

ΟΦΗ (Νίκος Νόπλιας): Βάτερμαν, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Βούρος, Μεγιάδο (90’ Ναμπί), Γκαγέγκος (74’ Καστάνιος), Νέιρα (61’ Τοράλ), Λάμπρου, Φαν Ντάινεν (61’ Ντουρμσάι), Τσιλιανίδης (60’ Ντε Γκουζμάν).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Μπρένερ (46’ Στάνκο), Περέα (91’ Τριάδης Π.), Μιλιντσεάνου (71’ Μίνα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νέιρα, Μπαλογιάννης, Μορέιρα, Σούλης

3’ Σουτ του Μορέιρα έξω από την περιοχή, άουτ.

4’ Πλασέ του Λάμπρου στην περιοχή, η μπάλα βρήκε και στον Εραμούσπε και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Σούλης.

10’ Πάσα του Περέα στον Μορέιρα, έκοψε ο Γιαννούλης.

12’ Σέντρα του Τσιλιανίδη, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

13’ Ο Περέα μπήκε από τα πλάγια και κέρδισε το κόρνερ.

15’ Διαγώνια σέντρα του Μορέιρα, δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Κάργας με το κεφάλι.

16’ Σέντρα στην περιοχή, αδράνεια του Πίρσμαν αλλά ο Εραμούσπε απομάκρυνε.

16’ Πλασέ του Λάμπρου στη γωνία απέκρουσε ο Σούλης σε κόρνερ και ενώ η μπάλα βρήκε και στον Κάργα.

19’ Σέντρα του Τσιλιανίδη, σε κόρνερ ο Πίρσμαν με προβολή.

22’ Διαγώνια σέντρα του Σάλιακα δεν μπόρεσε ο Πίρσμαν να γίνει αποδέκτης της μπάλας.

23’ Σουτ του Νέιρα, η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού και κατέληξε άουτ.

25’ Σέντρα του Τσιλιανίδη, άουτ.

30’ Σέντρα του Τσιλιανίδη, άουτ η μπάλα.

32’ Φάουλ του Σάλιακα μπλόκαρε ο Βάτερμαν.

34’ Σέντρα σουτ του Τσιλιανίδη, σε κόρνερ απέκρουσε ο Σούλης καθώς η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία.

35’ Φάουλ από πλάγια του Λάμπρου, άουτ.

37’ Φάουλ του Λάμπρου έξω από την περιοχή, άουτ.

39’ Ο Φαν Ντάινεν στην περιοχή, ο Σούλης απομάκρυνε.

43’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, προσπάθεια του Πίρσμαν, απέκρουσε ο Βάτερμαν.

45’ Σέντρα του Λάμπρου, μπλόκαρε ο Σούλης.

45’+1’ Σουτ του Νέιρα, απέκρουσε ο Σούλης σε κόρνερ.

45’+2’ Σουτ του Νέιρα, άουτ.

46’ Σέντρα του Μπαλογιάννη, άουτ.

48’ Ο Νέιρα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άουτ.

54’ Σέντρα του Γκαγιέγκος, μπλόκαρε ο Σούλης.

54’ ΓΚΟΛ! 0-1! Με ατομική ενέργεια ο Περέα μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα!

58’ Ο Περέα βρήκε με κάθετη τον Μιλιτσεάνου ο οποίος πλάσαρε άουτ στο τετ-α-τετ αλλά είχε υποδειχτεί οφσάιντ.

59’ Διαγώνιο σουτ του Μπαλογιάννη, άουτ.

61’ Από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου, κεφαλιά του Τοράλ στο κάθετο δοκάρι.

63’ Κεφαλιά του Ντουρμισάι, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

64’ Σέντρα του Λάμπρου, μπλόκαρε ο Σούλης.

65’ Σουτ του Τοράλ στην περιοχή, άουτ.

67’ Ο Σάλιακας απομάκρυνε επικίνδυνη σέντρα σε κόρνερ.

68’ Διαγώνιο σουτ του Λάμπρου μπλόκαρε ο Σούλης.

69’ Μακρινό σουτ του Γιαννούλη, άουτ.

72’ Δυνατό σουτ του Μεγιάδο πάνω στον Ντε Γκουζμάν.

76’ Σουτ του Τοράλ η μπάλα κόντραρε στον Ντομίνγκεθ και κατέληξε κόρνερ.

80’ Κεφαλιά του Ντε Γκουζμάν, η μπάλα πήρε ύψος και μπλόκαρε ο Σούλης.

81’ Γύρισμα του Σάλιακα, ο Βούρος πρόλαβε τον Μορέιρα που ήταν έτοιμος να σουτάρει στην περιοχή.

82’ Σέντρα του Γιαννούλη, μπλόκαρε ο Σούλης.

84’ Ο Βάτερμαν πρόλαβε και απομάκρυνε με τα πόδια βαθιά μπαλιά στον Μίνα.

88’ Ο Κάργας ανέκοψε μπαλιά προς τον Καστάνιος.

89’ Σουτ του Μπαλογιάννη στη γωνία μπλόκαρε ο Σούλης.

90’+1’ Διαγώνια σέντρα του Μπαλογιάννη, άουτ.

90’+3’ ΓΚΟΛ! Σουτ του Ναμπί από το ημικύκλιο η μπάλα κόντραρε στον Εραμούσπε και κατέληξε στα δίχτυα!

90’+5’ Σουτ του Μπαλογιάννη πάνω από τα δοκάρια.

• Σε παρωδία εξελίσσεται η 17η αγωνιστική, καθώς μόλις το ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα και το Βόλος-Παναθηναϊκός, δεν αναβλήθηκαν λόγω covid-19!
  • Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΣ αγωνίστηκε με έναν τερματοφύλακα.