2 Μαρτίου, 2021

Συνεχίζεται η “κατάρα των Ζωσιμαδων” (photos)

krimzan fash

Ο ΠΑΣ φέτος δεν έχει εκμεταλλευτεί σε καμία περίπτωση την έδρα του και μοιράζει απλόχερα βαθμούς στους αντιπάλους!

Ο Βόλος είχε την τιμητική του αυτή τη φορά και με δύο μόλις φάσεις στον αγώνα… πήρε το τρίποντο με 0-1 και άφησε τους Γιαννιώτες στους 15 βαθμούς και με απολογισμό μόλις μία εντός έδρας νίκη, και αυτή από τον Δεκέμβριο του 2020!

Ο ΠΑΣ πλήρωσε την κακή εκτίμηση του Εραμούσπε που παραχώρησε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Δουβίκα.

Και μέσα σε όλα τα στραβά, έρχεται και ο κακός καιρός με τις συνεχόμενες βροχές που δεν βοηθάει τόσο τις σωστές προπονήσεις όσο και τους αγώνες!

Με «φτηνό» τρόπο το 0-1

Στο ίδιο έργο θεατές για ένα ακόμη παιχνίδι. Ο ΠΑΣ να πληρώνει λάθος και να δίνει δώρο τα γκολ στους αντιπάλους.
Χωρίς να είναι καλύτερος ο Βόλος, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ενώ απείλησε σε μία ακόμη φάση για το 0-2.
Ο ΠΑΣ ήταν φλύαρος επιθετικά αν και μπήκε ορεξάτος. Όμως η λάθος εκτίμηση του Εραμούσπε στο 12ο, όπου έχασε την μπάλα και ανέτρεψε τον Μπαρτόλο, έφερε το 0-1 άκοπα για τους φιλοξενούμενους, με τον πρώτο σκόρερ του Βόλου, Δουβίκα να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα.
Οι «κυανόλευκοι» είχαν πλέον εκτός από το βαρύ γήπεδο, και το εις βάρος τους σκορ.
Αν και προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, ο Βόλος απείλησε στην κόντρα και άγγιξε το 0-2 με τον Δουβίκα να στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι σε ατομική ενέργεια.
Γενικά μετά το 0-1 υπήρξε εκνευρισμός και έλειπε το καθαρό μυαλό.

saliakas fash

Πιο επιθετικός αλλά…

Στο β’ ημίχρονο οι γρήγορες αλλαγές του Γιαννίκη έδωσαν επιθετικό τόνο στην ομάδα του Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά όσο περνούσε η ώρα και κλεψύδρα άδειαζε… τόσο το γήπεδο γινόταν ακόμη πιο βούρκος, αλλά και ο Βόλος ταμπουρώθηκε πίσω δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο.
Έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν στην αφλογιστία για ένα ακόμη ματς και μοιραία ήρθε μία ακόμη εντός έδρας ήττα.

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας) – Αντώνιος Αναστασάκης (Χανίων)
Τέταρτος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Διαιτητής VAR: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Διαιτητής AVAR: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)
Παρατηρητής: Δημήτριος Κύρκος (Θεσπρωτίας)

kartalhs fash

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε (46′ Λιάσος), Σάλιακας (87′ Νάουμετς), Σιόντης (71′ Μιλιντσεάνου), Κάργας, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (46′ Μπρένερ), Παμλίδης (46′ Λεό), Κρίζμαν.
ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Άνχελ Λόπες): Κλέιμαν, Τέκιο (56′ Ντεντάκης), Φερράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Σάντος (56′ Περέα), Μαρτίνες (66′ Κιάκος), Δουβίκας, Μπαρτόλο (78′ Σάντσες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εραμούσπε, Γκρίλο, Κάργας, Τέκιο, Παντελάκης, Περέα, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Τσόκανης, Μήτογλου

2′ Μακρινό σουτ του Κάργα, πάνω στα σώματα των αμυντικών η μπάλα.
5′ Παράλληλη σέντρα του Σάλιακα, δεν μπόρεσε να πιάσει το «ψαλιδάκι» ο Κρίζμαν στην περιοχή.
5′ «Χλιαρό» σουτ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
9′ Ο Καρτάλης κέρδισε τις κόντρες και έκανε το γέμισμα στην περιοχή με στόχο τον Κρίζμαν, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση.
10′ Ο Παμλίδης ντρίμπλαρε τον Κλέιμαν και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
12′ Ο Εραμούσπε έχασε το κοντρόλ και ανέτρεψε τον Μπαρτόλο, υποδείχτηκε πέναλτι.
14′ 0-1! ΓΚΟΛ! Ο Δουβίκας σκοράρει στο πέναλτι!
15′ Σέντρα του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
18′ Εκτέλεση φάουλ από διαγώνια θέση του Σάλιακα, γυριστή κεφαλιά του Κάργα, άουτ.
19′ Κόρνερ του Σάλιακα, κεφαλιά του Πίρσμαν, άουτ.
25′ Σέντρα του Πίρσμαν, μπλόκαρε προ του Κρίζμαν ο Κλέιμαν.
25′ Σουτ του Μαρτίνες μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
30′ Κόρνερ του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
35′ Ο Καρτάλης «άδειασε» από πλάγια τον αντίπαλο του, πάσαρε στον Ελευθεριάδη ο οποίος σούταρε πάνω στα σώματα.
35′ Ο Δουβίκας βγήκε γρήγορα στην κόντρα με μακρινή μπαλιά, ξέφυγε από την πίεση του Σιόντη και πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι.
36′ Σουτ του Κάργα στα σώματα.
42′ Σέντρα σουτ του Μαρτίνες άουτ.
45′ Σέντρα σουτ του Κρίζμαν, άουτ.
47′ Παράλληλη σέντρα του Μπρένερ, δεν μπόρεσε με το «ψαλιδάκι» να βρει την μπάλα ο Κρίζμαν.
48′ Σουτ του Μπαρτόλο, άουτ.
54′ Φάουλ του Σάλιακα από πλάγια, κεφαλιά του Λιάσου στην «καρδιά» της άμυνας, πάνω από τα δοκάρια.
64′ Φάουλ του Καρτάλη, σε κόρνερ ο Φεράρι.
65′ Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Λιάσου, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
68′ Ο Μπρένερ από πλάγια τη σέντρα, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
70′ «Ψαλιδάκι» του Μπρένερ, άουτ.
72′ Ο Λεό από τα πλάγια τη σέντρα, ο Κρίζμαν δεν μπόρεσε να μπει στη φάση.
75′ Φάουλ του Σάλιακα από διαγώνια θέση, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
83′ Φάουλ του Καρτάλη, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Κλέιμαν.
90’+2′ Ο Λεό στην περιοχή ανακόπηκε.

– Βροχερός και πάλι ο καιρός στα Γιάννινα, και έτσι μία ακόμη αγωνιστική διεξήχθη παιχνίδι σε βαρύ αγωνιστικό χώρο.
– Κατά του ρατσισμού ήταν αφιερωμένη η 18η αγωνιστική, με τους παίκτες των ομάδων να κρατούν πριν την έναρξη του ματς, καρτέλες με τα σχετικά μηνύματα.