11.1 C
27 Νοεμβρίου 2022

Συντριβή με κατάρρευση! Δεν είναι ΠΑΣ αυτός! Ζητείται ελπίς!

Για ένα ακόμη παιχνίδι η κάκιστη αμυντική λειτουργία της ομάδας αφήνει τον ΠΑΣ Γιάννινα χαμηλά στη βαθμολογία.

Το βαρύ 0-4 από τον Άρη στο “Ζωσιμάδες” ολοκληρώνει έναν κάκιστο πρώτο γύρο με μόλις 9 βαθμούς. Θα βαδίσουμε έτσι και στον β΄γύρο;

Ευτυχώς που υπάρχει και το Μουντιάλ! ‘Ένας μήνας διακοπή για να σκύψουν το κεφάλι όλοι οι υπεύθυνοι και να αναλογιστούν πως κατάφεραν ένα σύνολο για το οποίο μιλούσαν όλοι, να γίνεται έρμαιο κάθε ομάδας πλέον!

Αν δεν αλλάξει η κατάσταση στη διακοπή, αν δεν παρθούν σοβαρές αποφάσεις, τότε δύσκολα θα αποφύγει την αλλαγή κατηγορίας ο ΠΑΣ. Η εικόνα του είναι απελπιστική, οι επιδόσεις του το ίδιο! Υπάρχει κάποιος να αναλάβει την ευθύνη;

Για την εικόνα του αγώνα, μόλις σκόραρε ο Άρης με πέναλτι στο 60ο υπήρξε ένα διάστημα που ο ΠΑΣ πίεσε και προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά κόντρα στη ροή ήρθε το 0-2 και η απίστευτη κατάρρευση και η βαριά ήττα.

Άντεξε αμυντικά προσπάθησε με αντεπιθέσεις…

Είχε καλό ρυθμό ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έριξε το βάρος στην αμυντική λειτουργία και κατάφερε να περιορίσει τις επιθετικές ενέργειες του Άρη.

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν αλλά δεν είχαν ολοκληρωμένες προσπάθειες.

0-1, αντίδραση… 0-2 και παράδοση άνευ όρων

Τα πάντα άλλαξαν στην επανάληψη. Ο Άρης μπήκε δυνατά και πίεσε τα καρέ του ΠΑΣ. Ο Μπιμλπάο ανέτρεψε τον Οντουμπάγιο στο 58ο και ο Φαμπιάνο μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ.

Ο ΠΑΣ αντέδρασε και άσκησε ιδιαίτερη πίεση στα καρέ των κίτρινων χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Και αφού δεν ήρθε το 1-1, ήρθε το 0-2 και στη συνέχεια το πάρτι των Αρειανών που έκαναν ότι ήθελαν ως το φινάλε… Παραλίγο να πάρουν και το… αίμα τους πίσω για το περσινό 0-5 (τι θυμηθήκαμε τώρα;).

Διαιτητής: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης)

Τέταρτος διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)

Παρατηρητής: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Μορέιρα, Παμλίδης(88’ Φοφανά), Εραμούσπε, Τζίμας (88’ Τσίρης), Μπαγκαλιάνης (64’ Ροσέρο), Μπαλάν.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Μάνου Γκαρθία (73’ Νταμπό), Ετέμπο (92’ Σγουρός), Ματέο Γκαρσία, Ζερβίνιο (79’ Γκρέι), Καμάτσο (46’ Οντουμπάγιο), Πάλμα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φαμπιάνο, Εραμούσπε, Εμπακατά, Ετέμπο

3’ Αντεπίθεση του ΠΑΣ αλλά η μπαλιά του Παμλίδη προς τον Μπαλάν δεν βρήκε αποδέχτη και πέρασε ανεκμετάλλευτη.

15’ Σουτ του Πάλμα πάνω στα σώματα.

22’ Δυνατό σουτ του Καμάτσο μπλόκαρε ο Αθανασίου.

25’ Παράλληλη σέντρα του Πίρσμαν, ο Ζερβίνιο δεν κατάφερε να μπει στη φάση.

28’ Μακρινό σουτ του Μπιλμπάο αρκετά μέτρα άουτ.

32’ Σουτ του Ματέο Γκαρσία, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

34Ατομική ενέργεια και σουτ από το ημικύκλιο του Σόρια, απέκρουσε ο Κουέστα.

38’ Σουτ του Μπιλμπάο, μπλόκαρε ο Κουέστα.

43’ Διαγώνιο γέμισμα του Πήλιου, δεν κατάφεραν να πιάσουν την κεφαλιά ο Παμλίδης και ο Μπαλάν.

58’ Ο Οντουμπάγιο ανατράπηκε από τον Μπιλμπάο και υποδείχτηκε πέναλτι.

60’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Φαμπιάνο σκόραρε από την άσπρη βούλα!

67’ Σουτ του Πήλιου, άουτ.

70’ Σουτ του Πήλιου στην περιοχή, άουτ.

74’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη ο Ροσέρο, δεν έπιασε το «ψαλιδάκι» απομάκρυνε ο Φαμπιάνο.

75’  Σουτ του Τζίμα απομακρύνει ο Κουέστα, η μπάλα καταλήγει στον Μπάλανο οποίος σούταρε αλλά κόντραρε στον Φαμπιάνο και κατέληξε κόρνερ αν και είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα.

78’ Σουτ του Πίρσμαν, απόκρουση του Αθανασίου.

79′ ΓΚΟΛ! 0-2! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νταμπό κάνει κεφαλιά πάσα και ο Ενκουλού από κοντά σκοράρει με κεφαλιά!

81′ ΓΚΟΛ! 0-3! Σουτ του Νταμπό αποκρούει ο Αθανασίου ασθενώς, και ο Οτουμπάγιο σκόραρε με κεφαλιά παρά την προσπάθεια του Εραμούσπε να απομακρύνει!

84’ Αμαρκάριστος ο Νταμπό σούταρε άουτ.

90’+3’ ΓΚΟΛ! 0-4! Ο Πάλμα μετά από πάσα του Γκρέυ σκόραρε με τη βοήθεια και του κάθετου δοκαριού!

• Παρά την απαγόρευση, περίπου 100 φίλοι του Άρη ταξίδεψαν στα Γιάννινα.