12.9 C
18 Οκτωβρίου 2021

Σφυροκόπησε τον ΟΦΗ αλλά έμεινε στον βαθμό ο ΠΑΣ! (photos)

Η τύχη γύρισε την πλάτη στον ΠΑΣ Γιάννινα και παρά το «σφυροκόπημα» που έκανε στον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς στο «Ζωσιμάδες».

Ο αγώνας έληξε με 1-1 με την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά να κρατάει όμως το αήττητο για τέταρτο παιχνίδι.

Ο αγώνας ήταν ένα μονότερμα για 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Επασί κράτησε τους φιλοξενούμενους όρθιους.

Πρώτη παραβίαση και η απάντηση του Μιλιντσεάνου…

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα., αρκετά κινητικός, προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά αλλά ο ΟΦΗ στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του έφτασε στο γκολ. Ο Εραμούσπε ανέτρεψε τον Λάμπρου στο 9ο και με τη βοήθεια του VAR υποδείχτηκε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Νέιρα. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που ο ΠΑΣ πήγε στη σέντρα για φέτος.

Ο αγώνας απέκτησε ρυθμό στη συνέχεια και υπήρξαν αρκετές τελικές στις δύο εστίες.

Ο Μορέιρα και ο Περέα έφεραν αναστάτωση στα καρέ του ΟΦΗ με τις ενέργειες τους.

Ο ΠΑΣ άγγιξε το γκολ στο 19ο μετά από φάουλ του Σάλιακα και κεφαλιά του Κάργα που απομάκρυνε δύσκολα ο Επασί.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έφτασε στην ισοφάριση 22ο με διαγώνιο σουτ του Μιλιντσεάνου και στη συνέχεια είχε και άλλες ευκαιρίες να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ο ΟΦΗ προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα και κάποια αμυντικά λάθη του έδωσαν την ευκαιρία να φανεί απειλητικός.

Μονότερμα αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε…

Το γήπεδο έμοιαζε να γέρνει για ένα περίπου 25λεπτο στο β’ ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καταπληκτικός και «σφυροκοπούσε» την άμυνα των φιλοξενούμενων δημιουργώντας συνεχώς φάσεις για γκολ.

Κάτι λίγο η αστοχία, κάτι ο Επασί, και ήταν απλά συγκυρία πως οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με κορυφαία τη φάση του 60ο όταν ο Μορέιρα πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Μετά το 70ο και τον φρενήρη ρυθμό του ΠΑΣ, άρχισε να βγαίνει η κούραση και ο ΟΦΗ κατάφερε να ισορροπήσει και απείλησε με μακρινό σουτ του Ντουρμισάι το οποίο βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Δημήτριος-Παναγιώτης Σακκάς (Θεσσαλίας) – Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά)

Τέταρτος διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής VAR: Ευαγγέλος Μανούχος (Αργολίδας)

Διαιτητής AVAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Παρατηρητής: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Σάλιακας, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Σνάιντερ, Περέα (94’ Λιάσος), Μιλιντσεάνου (78’ Π. Τριάδης).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης (56’ λ.τρ. Διαμαντής-65’ Κοροβέσης), Μαρινάκης, Λάμπρου, Νέιρα (83’ Σελίμοβιτς), Βούρος, Γκαλέγκος, Ντουρμισάι, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης (66’ Ντε Γκούζμαν), Βαν Ντούινεν (84’ Γρίβας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαλογιάννης, Πασαλίδης, Γκαλέγκος

1’ Ο Μορέιρα τη σέντρα από τα πλάγια, απομάκρυνε ο Πασαλίδης.

4’ Μακρινό σουτ του Μορέιρα, άουτ.

8’ Ο Πίρσμαν τη σέντρα απομάκρυνε με τις γροθιές τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Κάργα άουτ.

9’ Ο Λάμπρου έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Εραμούσπε. Με τη χρήση VAR υποδείχτηκε πέναλτι.

12’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Νέιρα σκόραρε από την άσπρη βούλα!

16’ Εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα ελάχιστα δίπλα στο κάθετο δοκάρι.

19’ Φάουλ του Σάλιακα, κεφαλιά του Κάργα, και ο Επασί απέκρουσε δύσκολα και απομάκρυνε.

20’ Σουτ του Ντουρμισάι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

22’ ΓΚΟΛ! 1-1! Διαγώνιο σουτ του Μιλιντσεάνου από πάσα του Μορέιρα και ο ΠΑΣ ισοφάρισε!

27’ Ο Περέα μπήκε από πλάγια την σέντρα η οποία ανακόπηκε.

28’ Ο Ντουρμισάι το πλασέ στην περιοχή, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

32’ Ο Εραμούσπε ανέκοψε σε κόρνερ προσπάθεια του Βαν Ντάινεν.

33’ Ωραία πάσα του Μορέιρα στον Μιλιντσεάνου, σέντρα από τα πλάγια και ο Σνάιντερ δεν πρόλαβε να κάνει προβολή.

34’ Κεφαλιά του Περέα άουτ.

37’ Ο Περέα από πλάγια τη σέντρα, απομάκρυνε ο Γιαννούλης.

39’ Σέντρα του Σάλιακά στην περιοχή, δεν μπόρεσε την κεφαλιά ο Περέα.

40’ Ο Νέιρα στην περιοχή την ατομική προσπάθεια ανακόπηκε σε κόρνερ.

45’ Σέντρα του Σάλιακα, κεφαλιά του Σνάιντερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

47’ Ο Σάλιακας βρήκε ωραία στην περιοχή τον Σνάιντερ ο οποίος σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

50’ Σουτ του Πίρσμαν από το ημικύκλιο, άουτ.

52’ Μακρινό συρτό σουτ του Περέα, μπλόκαρε ο Επασί.

54’ Ο Μιλιτσεάνου έκλεψε τη μπάλα από τον Πασαλίδη, μπήκε στην περιοχή και πήρε το κόρνερ από τον Βούρο.

56΄Ο Σάλιακας τη σέντρα, κεφαλιά του Εραμούσπε άουτ.

60’ Ο Πίρσμαν στην περιοχή, από κόψιμο του Γιαννούλη στον Περέα, μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Μορέιρα, το πλάσε σε κόρνερ ο Επασί.

61’ Κόρνερ του Σάλιακα, κεφαλιά του Κάργα άουτ.

64’ Κεφαλιά του Βαν Ντάινεν, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

65’ Σέντρα του Μορέιρα απομάκρυνε σε κόρνερ η άμυνα.

70’ Παράλληλη σέντρα του Σάλιακα, ο Περέα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στην κίνηση.

70’ Σουτ του Λάμπρου μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

71’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Λάμπρου, άουτ.

72’ Μακρινό σουτ του Ντουρμισάι, στο οριζόντιο δοκάρι και σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

75’ Ο Λάμπρου στην περιοχή το σουτ κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

75’ Σουτ του Νέιρα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

79’ Διαγώνιο σουτ του Ντε Γκούζμαν, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

80’ Ο Περέα από τα πλάγια τη σέντρα δεν μπόρεσαν ο Τριάδης και ο Σνάιντερ την προβολή και κατέληξε κόρνερ η μπάλα.

90’+3’ Πάσα του Τριαδη στον Περέα ο οποίος όμως έχασε το κοντρόλ.

• Με τις λευκές εμφανίσεις με τη ρίγα αγωνίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Κάτω από πολύ καλές καιρικές συνθήκες διεξήχθη η αναμέτρηση.
  • Πανό συμπαράστασης στον Κόντε από τους οπαδούς του ΠΑΣ μαζί με τη σημαία της Ισπανίας στην εξέδρα.