9.4 C
2 Δεκεμβρίου 2022

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη… σημαίνει ήττα (photos)

Όταν ξύπνησε ήταν αργά! Ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την ήττα στο Πανθεσσαλικό με 2-1 σε ένα παιχνίδι που πλήρωσε και πάλι κενά στην άμυνα.

Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτός που έπρεπε αλλά…

Μείωση του σκορ, δοκάρι και χαμένες ευκαιρίες που θα μπορούσαν να έφερναν τον βαθμό της ισοπαλίας…

Για ακόμη μια αγωνιστική τα κενά στα άμυνα… φώναζαν με αποτέλεσμα και ο Βόλος να χρειαστεί ένα 5λεπτο για να βάλει τις βάσεις της νίκης.

Παρότι έχει περάσει σχεδόν το μισό πρωτάθλημα η ομάδα του Θανάση Στάικου δείχνει να μην έχει βρει αγωνιστική ταυτότητα δεχόμενη εύκολα γκολ ενώ… πασχίζει να “βρει” δίχτυα.

Εξαίρεση ίσως αποτελεί ο Μπαλαν ο οποίος εκ νέου δεν βρίσκεται στο αρχικό σχήμα ωστόσο δείχνει συνεπής όσον αφορά το σκοράρισμα.

Ίσως μία νότα αισιοδοξίας είναι ότι έρχεται η διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο και εκεί είναι ένας μήνας που θα πρέπει να εκμεταλλευτούν οι άνθρωποι της ομάδας.

Να καθίσουν και να διορθώσουν ότι λάθος είχε γίνει το καλοκαίρι στον σχεδιασμό! Και φυσικά να αναλογιστούν ότι η χρονιά μπορεί να χαθεί αν συνεχίσει να είναι τρωτός σε όλα τα παιχνίδια.

Το βάρος στην άμυνα…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο έριξε το βάρος στην αμυντική λειτουργία σε ένα ημίχρονο που κυριάρχησε κυρίως η τακτική.

Ο Βόλος είχε την κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο, και ότι φάσεις δημιούργησε ήταν προϊόν κυρίως ατομικών λαθών των παικτών του ΠΑΣ.

Πάντως οι κυανόλευκοι ήταν αυτοί που έχασαν με τον Παμλίδη σπουδαία φάση στο 21ο με τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ να επιχειρεί ανάποδο ψαλίδι σε γέμισμα του Τζίμα, αν και ο Ροσέρο ερχόταν με περισσότερες αξιώσεις.

Η ομάδα της Μαγνησίας απάντησε στις καθυστερήσεις με διαγώνιο σουτ του Ντέλετιτς που απομάκρυνε ο Αθανασίου.

Δέχτηκε σοκ, αλλά ξύπνησε όταν ήταν πλέον αργά…

Άλλος ΠΑΣ Γιάννινα στην επανάληψη. Για ένα ακόμη παιχνίδι η άμυνα ήταν… καφενείο και το 1-0 δεν άργησε να έρθει με τον Οζέγκοβιτς ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά στο 47ο.

Και κάπου εκεί χάθηκε πλήρως η αυτοσυγκέντρωση. Ο Βόλος απέκτησε τα ηνία του αγώνα και έφτασε και στο 2-0 στο 55ο με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, που έβαλε την κόντρα σε σουτ του Πάολο Φερνάντες.

Ο ΠΑΣ φάνηκε ζαλισμένος και δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις τα καρέ του Κλέιμαν.

Όμως τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Μπαλάν έφερε το γκολ στο 82ο από τον Ρουμάνο που δείχνει μία αξιόπιστη λύση για τα δίχτυα.

Ο ΠΑΣ πήρε τόνωση από τη μείωση του σκορ και απείλησε για ένα δεύτερο γκολ. Είχε δοκάρι με τον Παμλίδη και άλλες χαμένες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να… κλέψει τον βαθμό.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών) – Χρήστος Κορωνάς (Πειραιά)

Τέταρτος διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)

Διαιτητής VAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής AVAR: Γεώργιος Στεφανής (Καρδίτσας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Λιαχούδης (Μακεδονίας)

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης (9’ λ.τρ. Μεταξάς), Μπαριέντος, Μεθκίδα (46’ Νοκέρ), Φερνάντες (80’ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς (86’ Βίκτορ Φερνάντες), Ντέλετιτς (86’ Πίρινεν).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Μορέιρα, Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας, Μπαγκαλιάνης, Λιάσος (64’ Μπαλάν).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεθκίδα, Σιέλης, Πήλιος, Καραχάλιος (στον πάγκο)

1’ Κεφαλιά του Σιέλη μετά από κόρνερ, πήρε πορεία πως τα πλάγια η μπάλα.

4’ Επικίνδυνη μπαλιά στον Μεθκίδα ανακόπηκε από την άμυνα του ΠΑΣ.

7’ Ο Μορέιρα επιχείρησε να βρει με κάθετη μπαλιά τον Παμλίδη, ήταν δυνατή η πάσα και κατέληξε άουτ.

14’ Μακρινό σουτ του Μεταξά μετά από απόκρουση του Αθανασίου με τις γροθιές, άουτ.

15’ Μακρινό σουτ του Σόρια, άουτ.

21’ Ανάποδο «ψαλίδι» του Παμλίδη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, από κεφαλιά του Τζίμα.

30’ Ο Παντελάκης απομάκρυνε παράλληλη σέντρα του Ντέλετιτς στον Οζέγκοβιτς.

35’ Ο Λούνα γέμισε με το κεφάλι στην περιοχή, απομάκρυνε ο Μπαγκαλιάνης πριν μπουν στη φάση δύο παίκτες του Βόλου.

38’ Κόρνερ του Μπιλμπάο, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

45’+1’ Πλασαριστό διαγώνιο σουτ του Ντέλετιτς, ο Αθανασίου απομάκρυνε.

47’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Οζέγκοβιτς, εκμεταλλεύτηκε παράλληλη σέντρα του Λούνα και σκόραρε με κεφαλιά ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι!

51’ Ο Μορέιρα το σουτ στην περιοχή, κόντραρε στην άμυνα η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

53’ Ο Άλχο μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τζίμας παραχώρησε κόρνερ.

55’ ΓΚΟΛ! 2-0! Σουτ του Πάουλο Φερνάντες στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Οζέγκοβιτς, άλλαξε πορεία και αναπαύτηκε στα δίχτυα του Αθανασίου!

68’ Συρτό σουτ του Ντέλετιτς μπλόκαρε ο Αθανασίου.

77’ Διαγώνιο σουτ του Ροσέρο μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

78’ Ο Πάουλο Φερνάντες στην περιοχή το γύρισμα, μπέρδεμα του Μπαγκαλιάνη που έστειλε την μπάλα πάνω στον Παντελάκη και κόρνερ.

79’ Κεφαλιά του Εσκοβάρ, άουτ.

82’ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Μπαλάν με πλασέ από μακριά σε παράλληλη μπαλιά του Μορέιρα, νίκησε τον Κλέιμαν!

87′ Ο Μπαλάν πέρασε κάθετη στον Ροσέρο, τετ α τετ αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε με τα πόδια. Δόθηκε οφσάιντ, αλλά αν έμπαινε γκολ θα μέτραγε!

90’+1’ Κεφαλιά του Παμλίδη στο δοκάρι.

92’+2’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου πέρασε ανεκμετάλλευτη.

• Καμία δεκαριά φίλαθλοι του ΠΑΣ ταξίδεψαν στον Βόλο για τον αγώνα.