31.9 C
26 Ιουνίου 2022

Τελευταίος χορός με ήττα! Ο ΠΑΣ αξίζει το χειροκρότημα! (photos)

Μία επιτυχημένη σεζόν ολοκληρώθηκε στο “Ζωσιμάδες” για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η αυλαία μπορεί να συνοδεύτηκε από βαριά ήττα με 3-0 από τον Άρη, όμως σε καμία περίπτωση αυτό δεν μειώνει το γεγονός ότι οι κυανόλευκοι βρέθηκαν στις έξι καλύτερες ομάδες της Super League και προσπάθησαν και μόχθησαν δίνοντας ότι περισσότερο μπορούσαν για να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι σε αντιπάλους με πολλαπλάσια μπάτζετ.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έβγαλε μία σεζόν με πολλές δυσκολίες και σε μεγάλο βαθμό ανταπεξήλθε.

Το παιχνίδι με τον Άρη περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς ο αντίπαλος ήρθε με ενθουσιασμό από το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ ο ΠΑΣ σκέφτεται την επόμενη ημέρα και τις αλλαγές που αναμένονται.

Πολλά λάθη και γκολ στο ρελαντί…

Πολύ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο και με δυσκολία ακολούθησε τον ρυθμό του Άρη.

Πολλά λάθη και κακή αμυντική λειτουργία, πρόσφεραν εύκολα γκολ στους «κίτρινους».

Το 0-1 ήρθε μόλις 8ο από τον Φαμπιάνο με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Άρης συνέχισε την πίεση και με τα λάθη των παικτών των γηπεδούχων, έβγαινε με αξιώσεις στα καρέ του Λοντίγκιν.

Έτσι δεν άργησε να έρθει και το 0-2 με πλασέ του Καμαρά.

Ο ΠΑΣ επισκέφτηκε ελάχιστες φορές με αξιώσεις τα καρέ του Κουέστα και η καλύτερη του στιγμή καταγράφτηκε στο 39ο με κεφαλιά του Κύρκου πάνω από τα δοκάρια σε γέμισμα του Σνάιντερ.

Βελτιωμένος στο β’

Κάπως βελτίωσε την εικόνα του στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν περισσότερο τη μπάλα και έφτασαν με αξιώσεις στα καρέ του Κουέστα, με την είσοδο του Κόντε.

Όμως δεν υπήρχαν οι δυνάμεις και ο ΄Άρης ήταν αυτός που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 με τέρμα που σημείωσε ο Εμπακατά στο 81ο.

Παρά το βαρύ σκορ οι φίλαθλοι του ΠΑΣ χειροκρότησαν την ομάδα για την προσπάθεια της αναγνωρίζοντας ότι έκανε υπέρβαση φέτος και κέρδισε εντυπώσεις.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) – Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Διαιτητής VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Διαιτητής AVAR: Ρέιχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)

Παρατηρητής: Κωνσταντίνος Βλάχος (Γρεβενών)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (72’ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι (61’ Κόντε), Καραχάλιος (8’ λ.τρ. Λιάσος), Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Κύρκος, Περέα.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Μπράμπετς, Λέισμαν, Σάκιτς, Μαντσίνι (59’ Γκάμα), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτούρμπε (53’ Γκαρσία), Καμαρά (73’ Δεληζήσης), Πάλμα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:

2’ Από πλάγια θέση σουτ του Ιτούρμπε, άουτ.

6’ Ο Καμαρά πρόλαβε την μπάλα πριν βγει και ο Μαντσίνι κέρδισε το κόρνερ.

8’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Φαμπιάνο με σουτ στην περιοχή, μετά από κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Μαντσίνι, άνοιξε το σκορ.

16’ Γέμισμα του Ποζνάνσκι μπλόκαρε ο Κουέστα.

22’ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Καμαρά, μετά από βαθιά σέντρα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα!

24’ Ο Σάλιακας στην περιοχή γύρισε στον Λιάσο που σούταρε αλλά το διαγώνιο σουτ ήταν χωρίς ισορροπία και κατέληξε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

28’ Σουτ του Πάλμα, η μπάλα κόντραρε στον Ποζνάνσκι και κατέληξε κόρνερ.

29’ Κεφαλιά του Φαμπιάνο, άουτ.

30’ Φάουλ του Ιτούρμπε, άουτ.

32’ Ο Κάργας απέκρουσε σε κόρνερ γέμισμα του Ματίγια.

36’ Ο Πάλμα σούταρε στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

39’ Γύρισμα του Σνάινερ στον Κύρκο, κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45’ Σέντρα του Γκαρντάβσκι, σε κόρνερ απομάκρυνε ο Φαμπιάνο.

45’+1’ Κεφαλιά του Κάργα υπό πίεση, μπλόκαρε ο Κουέστα.

47’ Σέντρα του Γκαρντάβσκι πρόλαβε τον Περέα ο Μαντσίνι και απομάκρυνε.

48’ Μακρινό διαγώνιο σουτ του Γκαρντάβσκι στην γωνία απέκρουσε ο Κουέστα με διπλή προσπάθεια.

52’ Σέντρα του Εμπακατά, ο Κάργας απομάκρυνε σε κόρνερ.

54’ Στην κόντρα βγήκε ο ΠΑΣ, ο Ποζνάνσκι από τα πλάγια τη σέντρα, κόρνερ.

56’ Ο Γκαρσία, από σέντρα του Μαντσίνι, βγήκε τετ-α-τετ, σε ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, αλλά πλάσαρε άουτ.

63’ Κεφαλιά του Εραμούσπε, μπλόκαρε ο Κουέστα.

65’ Ο Μπράπετς έκοψε γέμισμα στην περιοχή στον Κόντε, μετά από ωραίο συνδυασμό.

70’ Ο Πάλμα έκανε reverse τρίπλα στην περιοχή, αλλά ανακόπηκε.

79’ Κεφαλιά του Κόντε πάνω από τα δοκάρια.

81’ ΓΚΟΛ! 0-3! Σουτ του Εμπακατά η μπάλα στα δίχτυα στη γωνιά του Λοντίγκιν!

86’ Διαγώνια σέντρα του Οικονομόπουλου άουτ.

90’ Ο Κόντε στην περιοχή ανακόπηκε από τον Σάκιτς.

90’+1’ Κεφαλιά του Κάργα, μπλόκαρε ο Κουέστα.

• Χειροκροτήθηκε ο Ηρακλής Μεταξάς από τους φιλάθλους του ΠΑΣ Γιάννινα κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.
  • Άτυχος στάθηκε ο Καραχάλιος ο οποίος τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά και αντικαταστάθηκε.