5.9 C
26 Οκτωβρίου 2021

Τον αδικεί (photo)

platanias pas

platanias pasΌταν σκοράρεις τρεις φορές σε εκτός έδρας ματς και έχεις χάσει σωρεία μεγάλων ευκαιριών, η ισοπαλία δεν είναι δίκαιο αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ίσως στο πιο «χορταστικό» παιχνίδι της χρονιάς αναδείχτηκε ισόπαλος με 3-3 στα Περιβόλια κόντρα στον Πλατανιά.
Ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να ήταν νικηφόρο αν δεν υπήρχε ένα νεκρο διάστημα, αν δεν υπήρχε μία εκνευριστική διαιτησία και αν οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.
Ο Πλατανιάς σώθηκε από ήττα κυρίως γιατί εκμεταλλεύτηκε τις όσες ευκαιρίες είχε για γκολ και γιατί είχε έναν εκπληκτικό Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια.

Απόλυτος αιφνιδιασμός και τα.. στημένα!

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε στο ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα. Με αντεπιθέσεις-φωτιά προκάλεσε «ζαλάδα» στους αμυντικούς των γηπεδούχων και πήρε νωρίς-νωρίς κεφάλι στο σκορ με 0-2!
Με κινητήριο μοχλό τον Βιδάλ, ο ΠΑΣ ήταν άπιαστος στο πρώτο 20λεπτο.
Ο Κόντε στο 7′ μετά από μπαλιά του Ζάιρο άνοιξε το σκορ και στο 11′ ο Τζημόπουλος με διαγώνιο σουτ το 0-2.
Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να πάρει σκορ διασυρμού για τον Πλατανιά αν ο Κόντε και ο Ακόστα ήταν πιο εύστοχοι σε μοναδικές ευκαιρίες.
Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η σφυρίχτρα. Τα πολλά… μπασκετικά φάουλ έφεραν τον Πλατανιά στα καρέ του ΠΑΣ.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις στημένες φάσεις και σκόραραν με Γιακουμάκη (32′) και Κάργα (40′).

Κόντε για το “Χ” και πολιορκία που δεν έφερε “2”

Στην επανάληψη ο αγώνας ξεκίνησε στραβά για τον ΠΑΣ. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είχε οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια από το πουθενά ο Σίγκνιεβιτς το 3-2 αντί για το 2-3.
Όμως από εκεί και μετά υπήρχε μόνο ΠΑΣ στον αγωνιστικό χώρο.
Η είσοδος του Μαμπουλού και του Γιάκου βελτίωσαν την εικόνα και ο ΠΑΣ κυριάρχησε.
Ο Κόντε με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 3-3 στο 58′ και μετά το γήπεδο έγειρε.
Όμως ο Σωτηρίου κρατούσε τον Πλατανιά ζωντανό και το τελικό σκορ έμεινε στα έξι γκολ συνολικά.

Διαιτητής του αγώνα ο Αλέξανδρος Τσαμούρης από τον Πειραιά. Βοηθοί η Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) και ο Δημήτριος Ζησιμόπουλος (Πειραιά).
Τέταρτος διαιτητής ο Ευάγγελος Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής) και παρατηρητής ο Γεώργιος Μητροφάνης (Αθηνών).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Πριντέτα, Μπανανά, Κάργας, Βάντερσον, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (72′ Μαραγκός), Μανούσος (86′ Γουνδουλάκης), Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς (81′ Γιορέντε).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Ζάιρο, Βιδάλ (62′ Γιάκος), Κόντε, Τζημόπουλος, Κοζορώνης (57′ Μαμπουλού), Κούτρης, Μιχαήλ, Καρανίκας, Μπέριος, Ακόστα (86′ Κοροβέσης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βιδάλ, Μπανανά, Μουνάφο, Κοζορώνης, Κούτρης, Γιακουμάκης

4′ Σουτ του Ζάιρο στην περιοχή, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
8′ Ο Σίκνιεβίτς γυριστή κεφαλιά, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
9′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Κόντε με πλασέ μετά από μπαλιά του Ζάιρο άνοιξε το σκορ.
11′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Τζημόπουλος με διαγώνιο σουτ σκοράρει! Η φάση ξεκίνησε από ωραία προσπάθεια του Ζάιρο.
13′ Πλασέ του Κόντε, από πάσα του Βιδάλ, ο Σωτηρίου με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.
15′ Σουτ του Μενδρινού μετά από γέμισμα του Στάθη από τα πλάγια, άουτ.
18′ Πλασέ του Ακόστα ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι.
22′ Σουτ του Μουνάφο, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
26′ Φάουλ του Βάντερσον από διαγώνια θέση, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Πασχαλάκη, που απομάκρυνε με δυσκολία.
28′ Ο Σωτηρίου πρόλαβε και απομάκρυνε γέμισμα του Κόντε στον Ζάιρο.
30′ Ο Πασχαλάκης έδιωξε με γροθιές μετά από εκτέλεση φάουλ στην περιοχή του Βάντερσον.
32′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Γιακουμάκης από κοντά πλάσαρε και σκόραρε. Φάση που ξεκίνησε από ένα από τα πολλά φάουλ που είχε κερδίσει ο Πλατανιάς. Και συγκεκριμένα από γέμισμα του Σίγκνιεβιτς και κεφαλιά στην περιοχή.
40′ Κεφαλιά του Μανούσου από παράλληλη σέντρα του Σίγκνιεβιτς ο Πασχαλάκης απομάκρυνε.
40’ΓΚΟΛ! 2-2! Ο Κάργας με σουτ ισοφάρισε.
47′ Σουτ του Σίγκνιεβιτς ο Πασχαλάκης απομάκρυνε στη γωνία.
50′ Κόρνερ του Ακόστα, κεφαλιά του Μπέριου, η μπάλα κόντραρε στον Πριντέτα και στο οριζόντιο δοκάρι.
51′ ΓΚΟΛ! 3-2! Ο Σίγνκιεβιτς από κοντά σκόραρε μετά από πάσα του Στάθη. Κενό στην άμυνα του ΠΑΣ με τον παίκτη των γηπεδούχων να έχει όλο το χρόνο να κάνει και κοντρόλ.
57′ Ο Ζάιρο έκλεψε την μπάλα, ωραία εναλλαγή της μπάλας και σουτ με τον Σωτηρίου να απομακρύνει σε κόρνερ.
58′ ΓΚΟΛ! 3-3! Ο Κόντε στην περιοχή με διαγώνιο σουτ σκοράρει!
63′ Ο Μανούσος από κοντά άουτ.
73′ Από κόρνερ του Ακόστα η μπάλα στρώθηκε στον Ζάιρο που έπιασε το σουτ και ο Σωτηρίου απομάκρυνε δύσκολα στη γωνία.
75′ Σέντρα του Μαμπουλού μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
80′ Σουτ του Μανούσου αρκετά μέτρα άουτ.
84′ Ο Μαμπουλού γύρισε από τα πλάγια, ο Κόντε το τακουνάκι, απομάκρυνε ο Σωτηρίου.
87′ Τετ-α-τετ ο Μαμπουλού δεν μπορεί να πλασάρει τον Σωτηρίου που απομάκρυνε.
90’+1′ Σουτ του Καρανίκα, δύσκολα ο Σωτηρίου σε κόρνερ.
90’+2′ Ο Ζάιρο στην αρχή και Μαμπουλού στη συνέχεια έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Σωτηρίου στην αρχή και τον Μπανανά στη συνέχεια να απομακρύνουν.