9.9 C
20 Μαΐου 2022

Τον λύγισαν οι απουσίες και τα λάθη (photos)

Οι πολλές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών ήταν ένα σημαντικό πρόβλημα που έπρεπε να υπερκεράσει ο ΠΑΣ Γιάννινα στην αναμέτρηση του “Γ. Καραϊσκάκης” κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς με επικράτηση με σκορ 2-0 σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΣ από νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ, και ο βαθμός δυσκολίας μεγάλωσε περισσότερο.

Οι κυανόλευκοι ήταν χωρίς καθαρό μυαλό στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ηρακλής Μεταξάς προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας στο β’ ημίχρονο με τις αλλαγές που επιχείρησε, και εν μέρει το κατάφερε. Όμως φάνηκαν και οι απουσίες βασικών παικτών μεσοεπιθετικά.

Φτηνό γκολ στην αρχή και προβληματική εικόνα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε προβληματική εικόνα στο α’ ημίχρονο. Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά δεν κατάφερε να κυκλοφορήσει τη μπάλα περισσότερο στην κατοχή της, έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να πραγματοποιήσει αρκετές επιθέσεις, και γενικά δεν έδειξε να είναι συγκεντρωμένη και να έχει σιγουριά στις κινήσεις.

Οι ερυθρόλευκοι ευτύχισαν μάλιστα να σκοράρουν νωρίς στον αγώνα καθώς εκμεταλλεύτηκαν λάθος γύρισμα του Σάλιακα στο 4ο. Ο Μασούρας μπήκε στη φάση και με πλασέ σκόραρε για το 1-0!

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και φάνηκε να υπάρχει δυσκολία στη συνεργασία της μεσαίας γραμμής με την επίθεση.

Έτσι ο Ολυμπιακός αποσπούσε εύκολα τη μπάλα και πίεσε δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις για γκολ με κυριότερη στο 27o με τον Μασούρα και στο 35ο με τον Ανδρούτσο να αστοχεί αμαρκάριστος στην περιοχή.

Βελτιώθηκε αλλά ήταν ακίνδυνος

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα εμφανίστηκε βελτιωμένος. Βοήθησαν σ’ αυτό η είσοδος του Μορέιρα και του Λιάσου.

Ο ΠΑΣ κυκλοφόρησε περισσότερο την μπάλα αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά.

Σε γενικές γραμμές το β΄ημίχρονο ήταν χωρίς αρκετές φάσεις και κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο δημιουργήθηκαν φάσεις.

Ο Μανωλάς είχε επικίνδυνη κεφαλιά στο  57ο την οποία απομάκρυνε με κεφαλιά στη γραμμή ο Σάλιακας.

Στο 84ο ο Καραχάλιος είχε καλό σουτ άουτ, ενώ και στο 87ο βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 88ο στο 2-0 με κεφαλιά του Τικίνιο και “σφράγισε” το τρίποντο.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας) – Ηλίας Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

Διαιτητής VAR: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)

Διαιτητής AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής)

Παρατηρητής: Σταύρος Φλώτσιος (Βοιωτίας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Καμαρά Μαντί, Εμβιλά, Ελ Αραμπί (70’ Τικίνιο), Ανδρούτσος, Μασούρας (86’ Λόπες), Μπα, Βαλμπουενά (79’ Βρουσάι), Παπαδόπουλος, Μανωλάς (70’ λ.τρ. Λαλά), Ρέαμπτσιουκ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Οικονομόπουλος (60’ λ.τρ. Ρίζος), Καραχάλιος, Στάνκο, Σιόντης (46’ Λιάσος), Μπρένερ (80’ Μίνα), Τριάδης Π. (60’ Λώλης), Παντελάκης (46’ Μορέιρα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρένερ, Καραχάλιος

3’ Ο Σάλιακας γύρισε με το κεφάλι στον Σούλη και ενώ ο Μασούρας πίεσε τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

4’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Σάλιακας με κεφαλιά επιχείρησε το γύρισμα στον Σούλη, ο Μασούρας μπήκε στη φάση και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

12’ Τάκλιν του Κάργα σε γέμισμα του Βαλμπουενά, κόρνερ.

15’ Μακρινό σουτ του Καμαρά, άουτ.

27’ Ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Μασούρα στην περιοχή, το πλασέ κατέληξε άουτ, αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ.

28’ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα, ο Τζολάκης βγήκε και μπλόκαρε.

32΄Ο Μπρένερ έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά απομάκρυνε ο Μανωλάς.

33’ Σουτ του Κάργα άουτ.

34’ Παράλληλη σέντρα του Ανδρούτσου, μπλόκαρε ο Σούλης.

35’ Ο Ανδρούτσος αμαρκάριστος, με διαγώνιο σουτ στην περιοχή, από πάσα του Ελ Αραμπί, έστειλε τη μπάλα άουτ.

38’ Ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Εμβιλά, το σουτ άουτ.

42΄Ο Ανδρούτσος επιχείρησε να βρει τον Μασούρα, ο Οικονομόπουλος την παρέμβαση και μπλόκαρε ο Σούλης.

45’ Σέντρα του Βαλμπουενά, ο Οικονομόπουλος μπήκε στη φάση και ο Σούλης μπλόκαρε τη μπάλα πριν καταλήξει άουτ.

47’ Ο Σούλης μπλόκαρε προσπάθεια του Ελ Αραμπί.

57’ Κεφαλιά του Μανωλά, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε ο Σάλιακας και ενώ ο ΠΑΣ αγωνίζονταν με 10 καθώς είχε βγει εκτός ο Οικονομόπουλος, που ένιωσε ενοχλήσεις.

61’ Γέμισμα του Μασούρα για τον Ελ Αραμπί ο οποίος δεν μπόρεσε να μπει στη φάση.

84’ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

85’ Κεφαλιά του Τικίνιο, μπλόκαρε ο Σούλης.

87’ Διαγώνιο σουτ του Καραχάλιου η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

88’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Τικίνιο από κοντά σκόραρε με κεφαλιά!

90’+1’ Σουτ του Καμαρά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• Θερμό εναγκαλισμό είχαν ο Ηρακλής Μεταξάς με τον Κώστα Μανωλά, που είχαν συνεργαστεί στην Εθνική.
  • Ντεμπούτο του Ρίζου στη Super League που πήρε τη θέση του Π. Τριάδη.