15.9 C
14 Ιουνίου 2021

Τον νίκησε ο… κορωνοϊός! Ρατσιστική επίθεση στον Κάστρο! (photo)

Ο κορωνοϊός λύγισε τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα στην Λάρισα με την ΑΕΛ να παίρνει τη νίκη με 2-0.

Τα κρούσματα κορωνοϊού ανάγκασαν τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα να παραταχθεί στο Αλκαζάρ με αρκετές ελλείψεις, ενώ έφτασε αυθημερόν στη θεσσαλική πόλη, γεγονός που αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς προπονήθηκε μόλις μία μέρα.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τη ρατσιστική επίθεση του Μπέρτου στον Κάστρο, όπου υπήρξε και σχετική ανακοίνωση της ΠΑΕ.

Οι φετινές υποχρεώσεις των “κυανόλευκων” ολοκληρώνονται την Τετάρτη 19/5 στις 17:15 στο “Ζωσιμάδες” στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη…

Εμφανώς επηρεασμένος από τις απουσίες και την έλλειψη προπονήσεων εμφανίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη αν και είχε την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να αποδώσει δημιουργικά στο παιχνίδι και η ΑΕΛ απλά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του ΠΑΣ, και με ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες, να φτάσει σε δύο γκολ.

Ο Ακούνια σκόραρε με πλασέ στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, στο 22ο ενώ στο 38ο ο Κολομπίνο με σουτ «έγραψε» το 2-0.

Ο ΠΑΣ είχε καλή στιγμή στο 26ο όταν κεφαλιά του Πίρσμαν, απομάκρυνε στη γραμμή ο Νικολιάς.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Κάστρο υποστήριξε ότι δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από τον Μπέρτο στα πρώτα λεπτά, μετά από φάουλ του Κολομβιανού, γεγονός που έφερε αρκετά νεύρα και στη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Είχε την υπεροχή αλλά του έλειπε το γκολ

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την καθολική υπεροχή και κυνήγησε το γκολ, κλείνοντας στα καρέ τους βυσσινί.

Όμως παρά την κυκλοφορία της μπάλας και τις τελικές προσπάθειες που δημιούργησε, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη δεν κατάφερε να πετύχει το ζητούμενο που ήταν να βρει δίχτυα και έτσι όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Ηλίας Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) – Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)

Τέταρτος διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Παρατηρητής: Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Ηλιάδης, Γιακιμόβσκι (65΄Μαϊδανός), Πινακάς (79’ Ντουρμισάι), Χουσίνο, Γρηγορόπουλος (90’ Χαλάτσης), Μπέρτος, Μαξιμενκο, Ακούνια (90’ Δάχτυλας), Κολομπίνο, Νικολιάς.

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Πήλιος (65’ Ελεθευριάδης), Παντελάκης, Σάλιακας, Πανουργιάς (75’ Γροσδάνης), Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Λώλης (83’ Τριάδης), Κρίζμαν, Παμλίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέρτος, Κάστρο, Παντελάκης, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κάργας

13’ Φάουλ του Γιακιμόβσκι, κεφαλιά του Κάργα προς τα πίσω, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, κόρνερ.

22’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ακούνια βγήκε τετ-α-τετ και νίκησε τον Λοντίγκιν! Το γκολ αρχικά είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ αλλά εξετάστηκε από το VAR και μέτρησε!

25’ Ο Παμλίδης στην περιοχή από τα πλάγια τη σέντρα-σουτ ο Μπέρτος απομάκρυνε σε κόρνερ.

26’ Από κόρνερ, κεφαλιά του Πίρσμαν, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε ο Νικολιάς.

30’ Ο Πίρσμαν από πλάγια, απομάκρυνε ο Γιακιμόβσκι.

31’ Σέντρα του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Σουλούκος.

31’ Σέντρα του Γιακιμόβσκι, άουτ.

36’ Σέντρα του Πήλιου, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Σουλούκος.

38’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Κολομπίνο με σουτ έξω από την περιοχή  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

41’ Γέμισμα του Σάλιακα, ο Κρίζμαν το σουτ στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

45’+1’ Σέντρα του Σάλιακα, απομάκρυνε ο Γιακιμόβσκι.

46’ Ο Πινακάς με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Πίρσμαν και κατέληξε κόρνερ.

46’ Κόρνερ του Γιακιμόβσκι, κεφαλιά του Χουσίνο, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

47’ Μακρινό σουτ του Πανουργιά, αρκετά μέτρα άουτ.

48’ Σέντρα-σουτ του Λώλη, άουτ.

49’ Κεφαλιά του Παντελάκη, άουτ.

54’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα, άουτ.

56’ Από κόρνερ, κεφαλιά του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Σουλούκος.

61’ Σέντρα του Σάλιακα από πλάγια, γυριστή κεφαλιά του Παμλίδη, άουτ.

63’ Φάουλ του Σάλιακα, κεφαλιά του Πίρσμαν, άουτ.

66’ Μακρινό σουτ του Νικολιά, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

68’ Ο Παμλίδης δεν μπόρεσε να μπει στη φάση σε γύρισμα του Ελευθεριάδη, και απομακρύνθηκε η μπάλα.

70’ Αδύναμο σουτ του Μαϊδανού, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

78’ Ο Παμλίδης λίγο πριν το ημικύκλιο σούταρε άουτ.

80’ Σουτ του Κάστρο, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Σουλούκος.

85’ Σέντρα του Πίρσμαν, άουτ.

88’ Σουτ του Κρίζμαν, πάνω από τα δοκάρια.

90’+3’ Διαγώνιο σουτ του Σάλιακα, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Σουλούκος.

• Πέντε παίκτες είχε στον πάγκο ο ΠΑΣ Γιάννινα, ανάμεσα τους δύο τερματοφύλακες.
  • Ο Μπέρτος επιτέθηκε φραστικά στον Κάστρο και από τις αντιδράσεις του Κολομβιανού πιθανόν να υπήρξε ρατσιστικό σχόλιο.
  • Ο Κάστρο ήθελε να αποχωρήσει από το παιχνίδι μετά το συμβάν με τον Μπέρτο, αλλά ο διαιτητής του μετέφερε ότι ο Μπέρτος του ζήτησε συγνώμη.
  • Μεταφέρθηκε η πληροφορία ότι οι άνθρωποι του ΠΑΣ ήταν διατεθειμένοι να προχωρούσαν σε μήνυση σε βάρος του Μπέρτου, για το παραπάνω γεγονός.