6.3 C
28 Φεβρουαρίου, 2021

Στο… ίδιο έργο θεατές (photos)

Το «Ζωσιμάδες» συνεχίζει να πληγώνει τον ΠΑΣ και να τον κρατάει χαμηλά στη βαθμολογία!

Και πάλι ένα λάθος που φέρνει γκολ, και πάλι βαρύ τερέν που δυσκολεύει τους γηπεδούχους να φτιάξουν παιχνίδι, και πάλι έλλειψη συγκέντρωσης, έφεραν την ήττα με 0-1 από τον Ατρόμητο.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα… πέταξε στα σκουπίδια τη νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και βλέπει έναν απολογισμό μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες εντός έδρας, να του κάνουν τη ζωή δύσκολη!

Ένα ματς, που παρά τον λασπωμένο αγωνιστικό χώρο, είχε γρήγορο ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν.

Ο ΠΑΣ δεν εκμεταλλεύτηκε ένα καλό διάστημα πίεσης, αλλά κινδύνεψε με δεύτερο γκολ, με τον Λοντίγκιν να δείχνει την αξία του.

«Κρύο» γκολ… πίεση αλλά… Μανδάς!

Το «κρύο» γρήγορο γκολ του Αγκάγιεφ στο α’ ημίχρονο ήταν αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες στο α’ ημίχρονο.

Ο Ατρόμητος άνοιξε νωρίς το σκορ και προσπάθησε να διαχειριστεί το παιχνίδι στη συνέχεια.

Στο 28ο οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-2 με τον Εντομβόγνι να βγαίνει τετ-α-τετ απέναντι στον Λοντίγκιν αλλά να πλασάρει άουτ.
Όμως παρά την «κρυάδα» ο ΠΑΣ βρήκε τη δύναμη και στάθηκε καλύτερα στα πόδια του μετά το 30ο. Οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν, έκλεισαν τον Ατρόμητο στα καρέ, και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Μπρένερ στο 31ο και διπλή ευκαιρία στο 39ο με Κρίζμαν και Λεό που νικήθηκαν στην ίδια φάση από τον Μανδά.

Στο 42ο τρομερό σουτ του Κάστρο και ο γκολκίπερ του Ατρόμητου και πάλι γλύτωσε την ομάδα του.

Το προσπάθησε… δεν είχε καθαρό μυαλό

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ προσπάθησε να βάλει και πάλι στα καρέ τον Ατρόμητο, αλλά ο Ατρόμητος είχε σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα γκολ.

Ο Λοντίγκιν είπε όχι σε Μάτιτς και Ούμπιδες, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Ούμπιδες.

Σημαντική ευκαιρία έχασε και ο Χαρίσης με τον Πήλιο να σώζει στη γραμμή.

Ο ΠΑΣ δεν εκμεταλλεύτηκε την πίεση που άσκησε χάνοντας ευκαιρίες με τον Κρίζμαν και τον Παμλίδη, με τον Γιαννίκη να ρίχνει “φρέσκα” πόδια στην επίθεση.

Όμως όσο περνούσαν τα λεπτά το έργο των γηπεδούχων ήταν ακόμη δυσκολότερο, και ο Ατρόμητος διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι.

Επόμενος σταθμός το Αγρίνιο, όπου τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου θα δώσει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό, όπου η ήττα… απαγορεύεται δια ροπάλου!

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου) – Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

Διαιτητής VAR: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Παρατηρητής: Ιωάννης Τοπούζης (Τρικάλων)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63’ Σάλιακας), Πήλιος, Παντελάκης, Κάργας, Κάστρο (82’ Νάουμετς), Λιάσος (46’ Ελευθεριάδης), Καρτάλης, Μπρένερ (62’ Παμλίδης), Λεό (83’ Μιλιντσεάνου), Κρίζμαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς (91’ Στρούγγης), Νάτσος, Ούμπιδες (94’ Κιβρακίδης) , Σάλομον, Χαρίσης, Ραμπέγιο (92’ Κωτσόπουλος), Αγκάγιεφ (60’ λ.τρ. Γιακουμάκης), Εντομβόνγι (46’ Μάτιτς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λιάσος, Εντομβόγνι, Γούτας, Σάλομον, Κάργας

2’ Παράλληλη σέντρα του Μπρένερ, κεφαλιά του Κρίζμαν, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

3’ Ο Γκαλβάο πρόλαβε με προβολή τον Κρίζμαν, και η μπάλα πέρασε κόρνερ, σε σέντρα του Καρτάλη.

5’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Αγκάγιεφ πήρε την μπάλα, με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σούταρε εύστοχα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

7’ Ο Γούτας έκοψε μπαλιά του Πήλιου προς τον Λεό στην περιοχή.

11’ Παράλληλη σέντρα του Λεό, μπλόκαρε ο Μανδάς.

16’ Ο Λοντίγκιν μπλόκαρε σουτ του Αγκάγιεφ.

17’ Σέντρα του Πήλιου, κεφαλιά του Μπρένερ, ο Τομάσεβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

18’ Κόρνερ του Κρίζμαν, κεφαλιά του Παντελάκη στην «καρδιά» της άμυνας, πάνω από το δοκάρια.

22’ Σέντρα του Τομάσεβιτς, απομάκρυνε ο Παντελάκης.

25’ Μακρινό σουτ του Κάργα, αρκετά μέτρα άουτ.

28’ Ο Εντομβόνγι, βγήκε τετ-α-τετ από μπαλιά του Χαρίση αλλά πλάσαρε άουτ.

31’ Ο Μπρένερ στην περιοχή, μετά από απόκρουση από μπαλιά του Κρίζμαν στον Λεό, σούταρε άουτ.

35’ Ο Μπρένερ το γέμισμα, ο Ούμπιδες πρόλαβε τον Καρτάλη στην περιοχή.

36’ Ο Καρτάλης το διαγώνιο σουτ άουτ.

39’ Νέα μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΣ. Κεφαλιά του Κρίζμαν, αποκρούει ο Μανδάς, στην εξέλιξη της φάσης, σουτ του Λεό πάλι ο Μανδάς απέκρουσε.

42’ Σουτ-κεραυνός του Κάστρο, ο Μανδάς σε κόρνερ.

49’ Σέντρα του Τομάσεβιτς, πέρασε η μπάλα μπροστά από την εστία του ΠΑΣ.

50’ Ο Ραμπέγιο από πλάγια τη σέντρα, κεφαλιά του Μάτις, ο Λοντίγκιν εκτινάχθηκε και απέκρουσε. Ευκαιρία για τον Ατρόμητο.

52’ Ο Λεό στην περιοχή το γύρισμα, απομάκρυνε η άμυνα.

54’ Σέντρα του Πήλιου, ο Γκαλβάο, απομάκρυνε με κεφαλιά τη μπάλα προ του Λεό.

56’ Σουτ του Νάτσου στην περιοχή πάνω από τα δοκάρια.

57’ Ο Πήλιος τη σέντρα, δεν μπόρεσαν να μπουν στη φάση ο Κρίζμαν και Μπρένερ.

63’ Ο Καρτάλης το φάουλ, γέμισμα του Ελευθεριάδη που πρόλαβε το άουτ, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία με τον Κρίζμαν να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά σε κενή εστία.

65’ Φάουλ του Κρίζμαν στο τείχος, νέο σουτ του Κρίζμαν πάνω από τα δοκάρια.

67’ Ο Χαρίσης, συνδυάστηκε με τον Μάτιτς, πλάσαρε αλλά πάνω στη γραμμή έσωσε ο Πήλιος.

68’ Ο Σάλιακας τη σέντρα ο Γκαλβάο πρόλαβε τον Λεό.

71’ Σέντρα του Ούμπιδες από διαγώνια θέση, στο κάθετο δοκάρι η μπάλα.

76’ Φάουλ του Ούμπιδες, ο Λοντόγκιν εκτινάχθηκε στη γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

80’ Ο Παμλίδης στην περιοχή το σουτ στην κίνηση ο Μανδάς απέκρουσε σε κόρνερ.

85’ Συρτό φάουλ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Μανδάς.

90’ Παράλληλη σέντρα του Ούμπιδες, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+5’ Σουτ του Κωτσόπουλου, άουτ.

• Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους την Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου, για τη ρεβάνς του 2-2 στο Κύπελλο Ελλάδας.
  • Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Κάστρο ο οποίος είχε να αγωνιστεί από το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης.
  • Εκτός αποστολής έμεινε ο Στέφανος Σιόντης.