20.5 C
3 Οκτωβρίου 2022

Το προσπαθεί αλλά λείπει το αποτέλεσμα (photo)

Η επίσκεψη στη Ριζούπολη δεν έφερε θετικό αποτέλεσμα στον ΠΑΣ Γιάννινα, και μετά από τρεις αγωνιστικές μένει με έναν βαθμό.

Κόντρα στην ΑΕΚ, ο ΠΑΣ ρίσκαρε, αλλά δεν δικαιώθηκε και γνώρισε την ήττα με 2-0.

Η ομάδα του Θανάση Στάικου φάνηκε βελτιωμένη και διαβασμένη αλλά ακόμη δείχνει να έχει τρωτά σημεία που οι αντίπαλοι τα εκμεταλλεύονται.

Οι κυανόλευκοι έδειξαν καλά στοιχεία και μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε με αξιώσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά έλειπε το κάτι παραπάνω.

Πάντως για να μην γελιόμαστε, η ομάδα θέλει ενίσχυση για να μην βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο.

Καλό στήσιμο αλλά δεν απέφυγε το γκολ

Αν και διαβασμένος ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα.

Η ΑΕΚ άσκησε πίεση αλλά η ομάδα του Στάικου είχε κλείσει τους χώρους και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές, στο 38ο ο Καραχάλιος βρήκε τον Ροσέρο ο οποίος όμως κόπηκε με τάκλιν από τον Γιόνσον.

Οι γηπεδούχοι με το πρέσινγκ στη συνέχεια κέρδισαν τις μπαλιές και έφτασαν τελικά στο 1-0 με σουτ του Πινέδα στο 39ο μετά από απομάκρυνση της άμυνας.

Βελτιωμένος αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός

Οι αλλαγές του Θανάση Στάικου από τον πάγκο βελτιώσαν την εικόνα του ΠΑΣ, ο οποίος μπήκε πιο επιθετικά για να διεκδικήσει κάτι.

Οι κυανόλευκοι φάνηκαν να ελέγχουν τον αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Αντίθετα δέχτηκαν το 2-0 με τον Άμραμπατ στο 87ο που έδιωξε το όποιο άγχος είχαν οι γηπεδούχοι.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων)  – Δημήτριος Βεργέτης (Αργολίδας)

Τέταρτος διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Διαιτητής VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Παρατηρητής: Γεώργιος Λιαχούδης (Μακεδονίας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Χατζισαφί, Τζαβέλας, Σιμάνσκι (71’ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (71’ Μάνταλος), Πινέδα (83’ Μοχαμάντι), Τσούμπερ (77’ Άμραμπατ), Αραούχο (70’ Γκαρσία).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (56’ Ριένστα), Μορέιρα (46’ Τζίμας), Ροσέρο (77’ Σταματελόπουλος), Παμλίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παμλίδης, Σιμάνσκι,, Τζαβέλας

1’ Διαγώνιο σουτ του Πινέδα, μπλόκαρε ο Σούλης με διπλή προσπάθεια.

4’ Ο Σούλης πρόλαβε την μπαλιά του Πινέδα στον Αραούχο στην περιοχή.

8’ Ο Ροσέρο με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το διαγώνιο σουτ το οποίο κατέληξε άουτ.

17’ Διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ, μπλόκαρε ο Σούλης.

22’ Φάουλ του Μορέιρα, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

30’ Σέντρα-σουτ του Χατζισαφί, άουτ.

33’ Ο Εραμούσπε απομάκρυνε σε πλάγιο παράλληλη σέντρα του Ρότα στην περιοχή.

35’ Διαγώνιο σουτ του Πινέδα, ασθενής απόκρουση του Σούλη, ο Παντελάκης πρόλαβε τον Αραούχο πριν προλάβει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

38’ Ο Καραχάλιος έβγαλε τον ΠΑΣ στην κόντρα, ο Γιόνσον όμως πρόλαβε και έκοψε τον Ροσέρο που έμπαινε απειλητικά απέναντι στον Στάνκοβιτς.

39’ Σουτ του Τσούμπερ, μπλόκαρε ο Σουλης.

39’ ΓΚΟΛ! 1-0! Η ΑΕΚ άσκησε πίεση, ο Πινέδα έγινε αποδέκτης της μπάλας από απόκρουση της άμυνας, σούταρε από το ύψος του ημικυκλίου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

46’ Διαγώνιο σουτ του Πινέδα, άουτ.

52’ Ο Σόρια μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Ροσέρο ο οποίος δεν έπιασε καλά το διαγώνιο σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

62’ Φάουλ του Καραχάλιου πάνω στο τείχος.

62’ Ο Εραμούσπε χτύπησε τον Κιάκο στην προσπάθεια να διεκδικήσει την μπάλα. Ευτυχώς ο παίκτης του ΠΑΣ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.

65’ Ο Τζίμας πήρε την μπάλα στην περιοχή αλλά το πλασέ ήταν «χλιαρό» και ο Στάνκοβιτς απέκρουσε.

72’ Διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ, άουτ.

74’ Σέντρα του Ελίασον, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Καραχάλιος.

85’ Ατομική προσπάθεια του Γκαρσία ανακόπηκε με τάκλιν από Εραμούσπε.

87’ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Μοχαμάντι στην περιοχή, βρήκε τον Άμραμπατ ο οποίος σούταρε και σκόραρε!

90’+4’ Γέμισμα του Παμλίδη, ο Βίντα απομάκρυνε σε κόρνερ.

• Τον αγώνα στη Ριζούπολη παρακολούθησε ο Ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Ελλάδας, Γκουστάβο Πουγέτ.