24.9 C
Ιωάννινα
9 Αυγούστου 2022
ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Τρία πανελλήνια ρεκόρ

Έντονο συναγωνισμό που έφερε τρία πανελλήνια ρεκόρ, το ένα από τα οποία, μάλιστα έγινε με ταυτόχρονη άφιξη δύο σωματείων στην πρώτη θέση (καθώς επιτεύχθηκε σε σκυταλοδρομία), αλλά και πολλές ακόμα σπουδαίες επιδόσεις είχαμε στη δεύτερη μέρα των αγώνων της Β’ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κολύμβησης Κατηγοριών (Εφήβων / Νεανίδων, Παίδων / Κορασίδων, Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α’ – Β’) στο συγκρότημα των κολυμβητηρίων του ΟΑΚΑ, την Πέμπτη (14/7) και ιδίως στους απογευματινούς τελικούς.

Αναλυτικά:

Το πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων / Κορασίδων στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. ελεύθερο mixed κατέρριψαν με ταυτόχρονη άφιξη στην πρώτη θέση (χρυσά μετάλλια) ο ΣΚ Ροή με τους Ιάσωνα Ρούτουλα, Γιώργο Τζαβάρα, Κατερίνα Χρόνη, Ν. Καλτεζιώτη – Αντζέλκοβιτς και ο Ωκεανός με τους Θεόδωρο Σερνεσλίδη, Διονύση Ρόμπολα, Στυλιανή Κοντοθανάση, Κωνσταντίνα Γκόβαρη, με 3.45.77 (το προηγούμενο κατείχε το Παλαιό Φάληρο με 3.46.70 από τις 11/7/2019, στο Πανελλήνιο κατηγοριών Θεσσαλονίκη, Βόλος).

Με μια εκπληκτική επίδοση για την κατηγορία, στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. ελεύθερο Παμπαίδων Β’, η ομάδα του Ωκεανού κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ πετυχαίνοντας 3.51.73, το κατέβασε δηλαδή περίπου εφτά δευτερόλεπτα, αφού το προηγούμενο που κατείχε η ίδια ομάδα από τις 12/2/2022 φέτος, στους χειμερινούς κατηγοριών ήταν 3.58.10. Τη συγκεκριμένη ομάδα του Ωκεανού αποτελούσαν οι Φίλιππος Κοσμάς Βιδάλης, Γιώργος Καλανδρός, Φίλιππος Γιώργος Ζαβιτσάνος, Νικόλαος Γιώτης.

Ο Ευάγγελος Εφραίμ Ντούμας του ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης έσπασε το δικό του ρεκόρ Παμπαίδων Α’ στα 100 πρόσθιο όπου τερμάτισε πρώτος στον τελικό της κατηγορίας με 1.07 39 (το προηγούμενο ήταν 1.07.80, από την Α’ φάσης του πρωταθλήματος στην Αλεξανδρούπολη, στις 26/6 φέτος).

Άλλες σπουδαίες επιδόσεις στη δεύτερα μέρα πέτυχαν:

800 μ. ελεύθερο Κορασίδων, Άρτεμις Βασιλάκη (Τρίτ. Ηρακλείου) 8.59.86.

1.500 μ. ελεύθερο Εφήβων, Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης (Άρης Θεσσαλονίκης) 15.46.65.

1500 μ. ελεύθερο Παίδων, Βασίλης Κακουλάκης (Ωρίωνας) 16.11.31.

400 μ. μικτή ατομική Παγκορασίδων Α’, Στυλιανή Ρώτα (ΑΣΚ Ντερή) 5.06.19.

50 μ. ύπτιο Παγκορασίδων Α’, Δέσποινα Πυλίδη (Πανσερραϊκός) 30.25.

200 μ. ύπτιο Εφήβων, Απόστολος Σίσκος (Άρης Θεσσαλονίκης) 2.01.04.

200 μ. ύπτιο Παίδων, Γιώργος Πέκος (ΚΕ Κοζάνης) 2.04.41.

50 μ. ελεύθερο Κορασίδων, Καλλιόπη Ζαϊμη (Παναθηναϊκός) 26.55 και Πηνελόπη Προβίδα (Άρης) 26.78.

50 μ. ελεύθερο Εφήβων, Μάριος Παναγιώτης Χρυσομάλλης (ΝΟ Καλαμάτας) 23.39.

200 μ. ελεύθερο Παμπαίδων Α’, Ευστράτιος Πατσουρέας (ΑΣΚ Ντερή) 1.57.25.

100 μ. πρόσθιο Παγκορασίδων Β’, Σοφία Καραγιαννάκη (ΚΕ Κοζάνης) 1.13.70.

100 μ. πεταλούδα Κορασίδων, Άννα Βεριγενάκη (Μίλων) 1.01.73.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Τους αγώνες παρακολούθησε ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Κυριάκος Γιαννόπουλος, οποίος έκανε και απονομές μεταλλίων στους νικητές.

Απονομές έκαναν επίσης ο Α’ Αντιπρόεδρος Γιώργος Αφρουδάκης, η Ταμίας Ελευθερία Σαραντίδου και το μέλος Νίκος Φιλόπουλος, αλλά και ο πρωταθλητής Ευρώπης Απόστολος Χρήστου.

Το απογευματινό πρόγραμμα του πρωταθλήματος μεταδίδεται καθημερινά απευθείας από το KOE TV ΕΔΩ.

Το πρόγραμμα των υπολοίπων ημερών:

Παρασκευή, 15/7: 09.00 (Προκριματικοί), 16.45, 18.15 (Τελικοί)

Σάββατο, 16/7: 09.00 (Προκριματικοί), 15.45, 17.00 (Τελικοί)

Related posts

Σκάκι στην Πρέβεζα το Σαββατοκύριακο

Κώστας Γεωργιάδης

Παγκόσμιο Κ20: Στην Ελλάδα το πρώτο γκρουπ των αθλητών και αθλητριών μας

Κώστας Γεωργιάδης

Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας ο Ν.Ο.Ι. με το Θανάση Παλαιοπάνο

Κώστας Γεωργιάδης