18.9 C
Ιωάννινα
12 Αυγούστου 2022
ΧΑΝΤΜΠΟΛ

«Τρία στα τρία» για την Εθνική Νέων στο EURO

Εντυπωσιακή η Εθνική Νέων με μία εκ των κορυφαίων εμφανίσεων της τα τελευταία χρόνια, μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι του Α’ ομίλου του ΕURO απέναντι στο Ισραήλ νικώντας με 27-19.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα όχι μόνο έκανε το «τρία στα τρία», αλλά εξασφάλισε και την πρωτιά στον όμιλο της, κάτι που σημαίνει ότι στον ημιτελικό του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει τον 2ο του Β’ ομίλου που πιθανότατα θα είναι η Ρουμανία.

Αύριο (17:00) η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί κόντρα στο Λουξεμβούργο στο τελευταίο παιχνίδι της Α’ φάσης της διοργάνωσης.

Μεγάλη εμφάνιση για την Εθνική πραγματοποίησε ο Δημήτρης Μπαμπατζανίδης με 12/30 επεμβάσεις (40%), ο Νίκος Τζωρτζίνης που ήταν και πρώτος σκόρερ με 8 γκολ, ο Κώστας Κοτσιώνης με 4 γκολ και πολλές ασίστ, αλλά και ο Λευτέρης Παγιάτης (4 γκολ), ο οποίος αναδείχθηκε MVP από τους διοργανωτές και θα βρίσκεται στο Respect Your Talent Programme της Παρασκευής.

Η «γαλανόλευκη» εγκλώβισε τους Ισραηλινούς στην εξαιρετική άμυνα της που εκτός από τον Μπαμπατζανίδη είχε σε φοβερή μέρα τους Δικαιούλια- Παγιάτη. Κυρίως όμως η ομάδα είχε ομαδικό πνεύμα και πάθος, στοιχεία που της έδωσαν αυτοπεποίθηση και ενέργεια.

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΣΡΑΗΛ 27-19
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 6-2, 8-4, 12-6, 14-7 (ημχ.), 15-9, 19-11, 20-14, 21-14, 23-17, 27-19
ΕΛΛΑΔΑ (Γεωργιάδης): Στεφανίτσης 3, Σίνα 3, Παγιάτης 3, Παπαγιάννης 1, Τζωρτζίνης 8, Παπάζογλου, Δικαιούλιας 3, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Αναστασίου, Παναγιώτου, Κοτσιώνης 4, Γερουλάνος 1, Μπατής, Ασλής
ΙΣΡΑΗΛ (Γκιβόν): Πελέντ, Λειμπόφ, Λεβί 1, Μπιτόν 1, Γκουέζ, Οχαγιόν, Σούλμαν 1, Σ. Σόλομον, Καρμόν 4, Ρ. Σόλομον 2, Λίμπγκοτ 1, Μαμάν 2, Αζριέλ, Έντρι, Νταχάν 3, Κόχεν 1.
Διαιτητές: Κούλοβιτς- Σκάλιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 2-8, Πέναλτι: 3/3-2/3

Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
Όμιλοι- Βαθμολογίες

Α’ όμιλος
1. Ελλάδα 6
2. Ισραήλ 4
—————
3. Λιθουανία 2
4. Λουξεμβούργο 2
5. Μεγάλη Βρετανία 2

Β’ όμιλος
1. Ελβετία 6
2. Ρουμανία 4
3. Ουκρανία 3
—————-
4. Βόρεια Μακεδονία 3
5. Κόσσοβο 0

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα
Σάββατο 16 Ιουλίου
Ισραήλ- Λουξεμβούργο 32-26
Ελλάδα – Μ. Βρετανία 37-26
Βόρεια Μακεδονία- Ουκρανία 23-23
Ρουμανία- Κόσσοβο 39-26

Κυριακή 17 Ιουλίου
Λουξεμβούργο- Λιθουανία 22-26
Μεγάλη Βρετανία- Ισραήλ 21-33
Ουκρανία- Ελβετία 24-34
Κόσσοβο- Βόρεια Μακεδονία 29-51

Δευτέρα 18 Ιουλίου
Λιθουανία – Ελλάδα 28-35
Λουξεμβούργο- Μεγάλη Βρετανία 27-21
Ελβετία- Ρουμανία 33-27
Ουκρανία- Κόσσοβο 36-22

Τρίτη 19 Ιουλίου (ρεπό)

Τετάρτη 20 Ιουλίου
Ελβετία- Κόσσοβο 39-16
Ρουμανία- Βόρεια Μακεδονία 31-21
Λιθουανία- Μεγάλη Βρετανία 24-31
Ελλάδα – Ισραήλ 27-19

Πέμπτη 21 Ιουλίου
13:00 Ρουμανία- Ουκρανία
15:00 Βόρεια Μακεδονία- Ελβετία
17:00 Ελλάδα – Λουξεμβούργο
19:00 Ισραήλ- Λιθουανία

Παρασκευή 22 Ιουλίου (ρεπό)

Respect Your Talent Programme

Σάββατο 23 Ιουλίου
10:00 Θέσεις 9-10 (5Α-5Β)
12:30 Θέσεις 5-8 (3Α-4Β)
15:00 Θέσεις 5-8 (4Α-3Β)
17:30 1ος ημιτελικός (2Α-1Β)
20:00 2ος ημιτελικός (1Α-2Β)

Κυριακή 24 Ιουλίου
10:30 Θέσεις 7-8
13:00 Θέσεις 5-6
15:30 Μικρός Τελικός
18:00 Μεγάλος Τελικός
*Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (ehftv.com)

Related posts

Ευρωπαϊκό Εφήβων: Με Ισραήλ στον ημιτελικό η Εθνική

Κώστας Γεωργιάδης

Πρόκριση για την Εθνική Εφήβων παρά την ήττα

Κώστας Γεωργιάδης

Σπουδαία νίκη της Εθνικής εφήβων στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στο Τελ Αβίβ

Κώστας Γεωργιάδης