3 C
12 Απριλίου 2021

Υποταγή… και στους “Ζωσιμάδες” (photos)

Του έχει πάρει τον αέρα ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα του Παναθηναϊκού, και μετά τις δύο νίκες στο Κύπελλο, τρίτωσε το καλό!

Με το 1-0 ήρθαν τρεις ακόμη πολύτιμοι βαθμοί οι οποίοι του δίνουν αέρα για τα play out.

Και δεν είναι μόνο οι βαθμοί όσο η συνολική εικόνα της ομάδας του Αργύρη Γιαννίκη η οποία δείχνει ένα καλοδουλεμένο σύνολο που δυσκολεύει κάθε αντίπαλο, και κερδίζει τον θαυμασμό και τον σεβασμό.

Ο ΠΑΣ φέτος δείχνει έτοιμος για σπουδαία πράγματα.

Άνοιξε λογαριασμό και στο πρωτάθλημα ο Μιλιντεάνου

Καλά πατούσε στο α’ ημίχρονο ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα α’ ημίχρονο που δεν είχε πολλές φάσεις.

Στο 9ο ο Πίρσμαν «άδειασε» με ντρίμπλα τον Σάντσες μέσα στην περιοχή και σέρβιρε στον Σάλιακα ο οποίος σούταρε σε σχεδόν κενή εστία άουτ, που ήταν η πρώτη σημαντική φάση του ΠΑΣ αλλά και του αγώνα.

Στο 12ο ο Κρίζμαν αποχώρησε με πρόβλημα στη γάμπα και ο Μιλιντσεάνου που ήρθε από τον πάγκο, μπήκε… «οπλισμένος» και σκόραρε και το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, καθώς στο 19ο ο Πίρσμαν κέρδισε την κόντρα από τον Αϊτόρ, η μπάλα έφτασε στον Μολδαβό ο οποίος στο τε-α-τετ νίκησε τον Διούδη και άνοιξε το σκορ.

Μετά το ημίωρο έκανε αισθητή την παρουσία του ο Παναθηναϊκός με Πούγγουρα και Αϊτόρ να έχουν τις κυριότερες φάσεις στο 35ο.

Διδάσκει τακτική ο Γιαννίκης!

Συγκεντρωμένος και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα, και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειληθεί από τον Παναθηναϊκό, με τον Λάζλο Μπόλονι να προσπαθεί να βρει λύσεις.

Τακτικά ο Αργύρης Γιαννίκης κατάφερε για ένα ακόμη ματς να κάνει ματ στον Ρουμάνο τεχνικό και ο ΠΑΣ ήταν αυτός που άγγιξε ένα δεύτερο γκολ. Ήταν η φάση του 82ου όταν ο Ντομίνγκεθ έκανε καταπληκτική προσπάθεια και άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Παμλίδη ο οποίος με ωραία ενέργεια σούταρε σύριζα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Με το τρίποντο, ο ΠΑΣ έφτασε τους 28 βαθμούς ενώ παράλληλα φτιάχνει και τη ψυχολογία του για τις μάχες στα πλέι οφ. Η αυλαία της κανονικής σεζόν θα πέσει την επόμενη Κυριακή στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Μιχάλης Καρτσιώτης (Κορινθίας) – Δημήτριος Μαυρούδης (Ηρακλείου)

Τέταρτος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Παρατηρητής: Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτ/νιας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίνγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Παντελάκης, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (73’ Παμλίδης), Ελευθεριάδης (73’ Λιάσος), Κρίζμαν (12’ λ.τρ. Μιλιντσεάνου – 91’ Εραμούσπε).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σένγκεφελντ, Σανκαρέ (37’ λ.τρ. Εγκμπακοτό), Σάντσες, Βιγιαφάνες, Αϊτόρ (66’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (66’ Μακέντα), Πούγγουρας, Μαουρίτσιο, Καμπετσής (77’ Καρλίτος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάστρο, Παντελάκης, Βιγιαφάνες, Πούγγουρας, Εγκμπακοτό, Λοντίγκιν

8’ Ο Καρτάλης βρήκε τον Ελευθεριάδη ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά άνοιξε την μπάλα η οποία πέρασε άουτ.

9’ Ο Πίρσμαν μπήκε από τα πλάγια «αδειάζοντας» τον Σάντσες και σέντραρε, ο Σάλιακας σε κενή εστία σημάδεψε πάνω από τα δοκάρια.

17’ Από πλάγιο του Πίρσμαν, ο Μπρένερ βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ, και πέρασε άουτ η μπάλα.

19’ ΓΚΟΛ! 1-0! Μετά από κόντρα του Πίρσμαν στον Αιτόρ, ο Μιλιντσεάνου βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Διούδη και πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό!

34’ Κόρνερ του Καρτάλη, κεφαλιά του Πίρσμαν άουτ.

35’ Από φάουλ του Βιγιαφάνες, κεφαλιά του Πούγγουρα, η μπάλα κόντραρε στον Παντελάκη και κατέληξε κόρνερ.

35’ Σουτ του Αϊτόρ, άουτ.

49’ Σουτ του Βιγιαφανες, κόντραρε η μπάλα στον Κάργα και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

50’ Ο Ελευθεριάδης μπήκε στην περιοχή και ζήτησε χέρι του Σένγκεφελντ στη διεκδίκηση της μπάλας.

54’ Ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή, αρχικά έκοψε ο Κάργας, και ο Παντελάκης απομάκρυνε σε κόρνερ.

60’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Ελευθεριάδης βρήκε ωραία τον Μιλιντσεάνου, ο οποίος όμως έχασε την μπάλα στην περιοχή και ανακόπηκε.

62’ Πάσα του Ελευθεριάδη, ο Μπρένερ άφησε την μπάλα στον Καρτάλη, το σουτ κόντραρε η μπάλα στον Σένγκεφελντ και κατέληξε κόρνερ.

65’ Φάουλ του Αϊτόρ, κεφαλιά του Ιωαννίδη, άουτ.

69’ Ο Μαουρίτσιο στην περιοχή σούταρε αλλά έπιασε αέρα, απομάκρυνε ο Κάργας.

70’ Δυνατό σουτ του Μαουρίτσιο, ασθενής απόκρουση του Λοντίγκιν αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποιος παίκτης του Παναθηναϊκού.

72’ Φάουλ του Καρτάλη, κεφαλιά του Κάργα άουτ.

74’ Γέμισμα στην περιοχή, ο Χουάνκαρ παραλίγο να βάλει αυτογκόλ στέλνοντας την μπάλα κόρνερ και ενώ έκανε έξοδο ο Διούδης.

80’ Ο Παμλίδης από πλάγια επιχείρησε να βρει τον Καρτάλη, απομακρύνθηκε η μπάλα.

82’ Φοβερή ενέργεια του Ντομίνγκεθ, πάσαρε στον Παμλίδη, ατομική ενέργεια και σουτ το οποίο πέρασε σύριζα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

88’ Ο Σένγκεφελν έκοψε μπαλιά του Πίσρμαν στον Παμλίδη στην περιοχή.

90’+4’ Σουτ του Καρλίτος αρκετά μέτρα άουτ.

• Αφιερωμένη στη μάχη κατά του σχολικού εκφοβισμού η 25η αγωνιστική.
  • Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε στη γάμπα ο Κρίζμαν και αντικαταστάθηκε.