23.9 C
13 Μαΐου 2021

Χαμηλή πτήση στο Περιστέρι (photos)

Μακριά από όλα εκείνα τα στοιχεία που του έδιναν ενέργεια και αποτελεσματικότητα, ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την ήττα ως τυπικά γηπεδούχος από τον ΠΑΟΚ με 2-0.

Στο γήπεδο του Περιστερίου, οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν «χαμηλή» πτήση και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν.

Τα ατομικά λάθη και οι βιαστικές ενέργειες, έφεραν την ήττα, ενώ δημιουργικά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του δικέφαλου.

Αναιμικός στο α’

Σε παθητικό ρόλο περιορίστηκε στο α’ ημίχρονο ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς είχε και τον άνεμο κόντρα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να διαχειριστεί την πίεση του ΠΑΟΚ, ενώ στο δημιουργικό κομμάτι προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο αλλά χωρίς να μπορέσει να γίνει απειλητικός, καθώς ο προπονητής του ΠΑΣ έκανε διορθωτική κίνηση με την είσοδο του Μιλιντσεάνου μετά από τριάντα λεπτά στον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ είχε ως κορυφαία του στιγμή ένα χαμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια ο οποίος το εκτέλεσε άουτ στο 21ο, μετά από χέρι του Οικονομόπουλου.

Προσπάθησε να βρει λύσεις ο Γιαννίκης αλλά τα λάθη κόστισαν πάλι

Στο β’ ημίχρονο ο Αργύρης Γιαννίκης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα και να βρει λύσεις για να γίνει πιο κινητικός ο ΠΑΣ.

Όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει γρήγορα το γκολ. Ήταν ο Ζίβκοβιτς ο οποίος νίκησε με ατομική προσπάθεια τον Λοντίγκιν στο 58ο.

Και πριν προλάβει ο Γιαννίκης να ρίξει Σάλιακα, Ελευθεριάδη και Κάστρο στο ματς, ήρθε το 0-2 μετά από πέναλτι που παραχώρησε ο Οικονομόπουλος στον Τζόλη το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σβαμπ στο 62ο.

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε ένα τρίτο τέρμα με τον Τζόλη όμως να νικιέται από τον Λοντίγκιν στο 64ο.

Οι «κυανόλευκοι» στα επόμενα λεπτά προσπάθησαν να μπουν στα καρέ του ΠΑΟΚ αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν σε μείωση του σκορ για να άλλαζαν τη ροή του αγώνα.

Πλέον ο ΠΑΣ έχει δύο καθοριστικά παιχνίδια με ΟΦΗ εντός και Λαμία εκτός που θα κρίνουν πολλά για την υπόθεση παραμονή.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτ/νιας)

Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)

Διαιτητής VAR: Bruno Esteves (Πορτογαλία)

Διαιτητής AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)

Παρατηρητής: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (63’ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Καρτάλης (63’ Ελευθεριάδης), Λιάσος (63’ Κάστρο), Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (31’ Μιλιντσεάνου), Παμλίδης (82’ Λέο), Κρίζμαν.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς Ζ., Ροντρίγκο, Ίνγκαρσον, Κρέσπο (67’ Βαρέλα), Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Τζόλης (83’ Καγκάβα), Ουάρντα, Ζίβκοβιτς Α. (86’ Λάμπρου), Κρμέντσικ (82’ Σφιντέρσκι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος, Τσιγγάρας

4’ Ο Τζόλης σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

8’ Κόρνερ του Καρτάλη, με γροθιές απομάκρυνε ο Ζίβκοβιτς.

9’ Σουτ του Τζόλη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

11’ Σέντρα του Ροντρίγκο πέρασε ανεκμετάλλευτη.

12’ Μπαλιά του Ουάρντα, ο Κρμέντσικ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

14’ Σέντρα του Βιεϊρίνια, απομάκρυνε ο Παντελάκης με κεφαλιά προ του Ουάρντα.

19’ Γύρισμα του Τζόλη, ο Εραμούσπε πρόλαβε τον Κρμέντσικ στην περιοχή.

19’ Ο Τζόλης σούταρε στην περιοχή, η μπάλα βρήκε το χέρι του Οικονομόπουλου και υποδείχτηκε πέναλτι από τον Διαμαντόπουλο.

21’ Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το πέναλτι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24’ Ο Οικονομόπουλος απομάκρυνε επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή.

26’ Γέμισμα του Ουάρντα από διαγώνια θέση, η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα με τη βοήθεια του άνεμου και ο Λοντίγκιν απέκρουσε σε κόρνερ.

33’ Ο Καρτάλης την σέντρα προς τον Κρίζμαν, ο Ζ. Ζίβκοβιτς έκανε την έξοδο και απομάκρυνε με τα πόδια.

36’ Σουτ του Σβαμπ έξω από την περιοχή, άουτ.

44’ Ο Καρτάλης προσπάθησε να βρει τον Κρίζμαν στην πλάτη της άμυνας, έκοψε ο Ροντρίγκο.

45’ Φάουλ του Καρτάλη πέρασε ανεκμετάλλευτο.

45’+3’ Σε γέμισμα στην περιοχή ο Κρμεντσικ από κοντά δεν έπιασε καλά την μπάλα και ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

46’ Μακρινό σουτ του Κρίζμαν, κόντραρε η μπάλα στον Τσιγγάρα και κατέληξε κόρνερ.

52΄Ο Οικονομόπουλος ανέκοψε επικίνδυνη πάσα του Κρμέντσικ.

53’ Ο Κρίζμαν δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί λάθος του Βιεϊρίνια, και ο Κροάτης θα μπορούσε να μπει επικίνδυνα στα καρέ του ΠΑΟΚ.

55’ Σωτήριο τάκλιν του Εραμούσπε στον Τζόλη.

56’ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Α. Ζίβκοβιτς με ατομική ενέργεια και σουτ στην περιοχή σκόραρε!

60’ Ο Οικονομόπουλος ανέτρεψε τον Τζόλη στην περιοχή, πέναλτι.

62’ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Σβαμπ ήταν εύστοχος!

64’ Ο Τζόλης βγήκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε σε κόρνερ με τα πόδια.

68’ Σουτ του Παμλίδη η μπάλα βρήκε τον Βαρέλα.

68’ Ο Παμλίδη δεν μπόρεσε να βρει τον Κάστρο στην περιοχή.

74’ Ο Ελευθεριάδης στην περιοχή την προσπάθεια να γίνει απειλητικός, ανακόπηκε από τον Ροντρίγκο.

74’ Κεφαλιά του Μιλιντσεάνου, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

76’ Σουτ του Κρμέντσικ έξω από την περιοχή, πάνω στον Εραμούσπε.

76’ Σουτ του Τζόλη στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

78’ Σέντρα του Σάλιακα πέρασε ανεκμετάλλευτη.

79’ Κάθετη πάσα του Ντομίνγκεθ, δεν μπόρεσε να γίνει αποδέκτης της μπάλας ο Ελευθεριάδης που κατέληξε άουτ.

81’ Σέντρα του Μιλιντσεάνου ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε προ του Κρίζμαν.

87’ Σουτ του Ελευθεριάδη πάνω στους αμυντικούς.

90’ Πάσα του Καγκάβα, γυριστό του Ουάρντα άουτ.

– Στη μάχη κατά του παιδικού καρκίνου ήταν αφιερωμένη η 22η αγωνιστική της Super League, και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν φορώντας σχετικά μπλουζάκια και κρατώντας ταμπέλες με το μήνυμα «ο παιδικός καρκίνος μπορεί να ιαθεί».