9.5 C
16 Μαΐου 2021

“Χ” στον Βόλο με δοκιμές Γιαννίκη (photos)

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για το γόητρο καθώς έχουν ήδη εξασφαλίσει την παραμονή, ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκε ισόπαλος στο Πανθεσσαλικό απέναντι στον Βόλο ΝΠΣ.

Η αναμέτρηση έληξε με 1-1, με τον Αργύρη Γιαννίκη να αφήνει εκτός ενδεκάδας βασικούς ποδοσφαιριστές και να δοκιμάζει τους νεαρούς.

Ο ΠΑΣ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση μετά το 20 λεπτό ενώ στην επανάληψη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και κυνήγησε την νίκη.

Κακό ξεκίνημα αλλά είχε την απάντηση…

Δύσκολες στιγμές πέρασε ο ΠΑΣ Γιάννινα στα πρώτα λεπτά.

Αν και είχε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Κάστρο μόλις στο 1ο λεπτό το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ, στη συνέχεια ο Βόλος κυριάρχησε για περίπου 20 λεπτά.

Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ στο 4ο με κεφαλιά του Σάντσες μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στη συνέχεια, με καταιγιστικό ρυθμό, είχε δύο δοκάρια με Περέα και Νίνη στο 6ο και το 12ο λεπτό αντίστοιχα.

Ο ΠΑΣ μετά το αρχικό μούδιασμα ισορρόπησε το ματς και κυκλοφόρησε περισσότερο τη μπάλα, ενώ άρχισε να αναπτύσσεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Και στο 29ο έφτασε στην ισοφάριση όταν μακρινό σουτ του Κάστρο, απέκρουσε με τις γροθιές ο Κλέιμαν και ο επερχόμενος Λιάσος ισοφάρισε από κοντά.

Και τα επόμενα λεπτά είχαν καλό ρυθμό και ξεχώρισε ένα καλό σουτ του Περέα που απέκρουσε στη γωνία σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης στο 36ο, και μία κοντινή κεφαλιά του Μπρένερ στο 42ο το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ του Βόλου.

Είχε τον έλεγχο στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και παίχτηκε περισσότερο παιχνίδι κέντρου.

Ο ΠΑΣ στο β’ 45λεπτο είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δέχτηκε ελάχιστη πίεση.

Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ και είχαν μία καλή στιγμή με σουτ του Γροσδάνη που κατέληξε άουτ στο 83ο.

Με τον βαθμό που κατέκτησε στον Βόλο, ο ΠΑΣ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή, και δεν κινδυνεύει να μπλέξει με τη θέση για το μπαράζ, τρεις αγωνιστικές πριν την αυλαία των play out.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου) – Κούλα Χασάν (Ξάνθης)

Τέταρτος διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)

Παρατηρητής: Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτ/νιας)

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Ανχελ Λόπες): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Μήτογλου, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (86’ Κιάκος), Νίνης, Κρητικός (82’ Μπάλλας), Ρενάτο (60’ Μπαρτόλο), Περέα.

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς (46’ Σάλιακας), Κάστρο (68’ Ντομίνγκεθ), Λιάσος, Καρτάλης (69’ Γροσδάνης), Μπρένερ (69’ Λώλης), Παμλίδης (88’ Δούμτσης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρένερ, Πανουργιάς, Πήλιος, Μπαριέντος, Παντελάκης, Οικονομόπουλος

1’ Ο Καρτάλης έστρωσε την μπάλα στον Κάστρο, το σουτ έξω από την περιοχή πέρασε συρτά άουτ.

4’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Σάντσες με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, άνοιξε το σκορ!

6’ Γυριστό σουτ του Περέα, στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από απόκρουση του Εραμούσπε σε σέντρα του Φεράρι.

8’ Σέντρα του Ρενάτο, άουτ.

12’ Ο Ντεντάκης γύρισε με το κεφάλι με ρίσκο στον Κλέιμαν και ενώ παρακολουθούσε τη φάση ο Πήλιος.

12’ Σέντρα του Φεράρι, κεφαλιά του Νίνη στο κάθετο δοκάρι.

14’ Ο Πήλιος στην περιοχή ανακόπηκε σε κόρνερ από τον Ντεντάκη.

22’ Ο Οικονομόπουλος ανακόπηκε στην περιοχή από τον Φεράρι, ο οποίος φάνηκε να χρησιμοποιεί και το χέρι του.

23’ Σέντρα του Ντεντάκη, πέρασε μπροστά από την εστία του ΠΑΣ άουτ.

29’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κάστρο σούταρε έξω από την περιοχή, ο Κλέιμαν απέκρουσε ασθενώς και ο Λιάσος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση στην επαναφορά της μπάλας και από κοντά ισοφάρισε!

34’ Γέμισμα του Κάστρο για τον Μπρένερ, βγήκε και μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

35’ Σέντρα από τα πλάγια του Οικονομόπουλου, ανάποδο ψαλίδι του Μπρένερ, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

36’ Μακρινό σουτ του Περέα ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε κόρνερ και αφού η μπάλα «έσκασε» μπροστά του.

40’ Ο Μπρένερ στην περιοχή την ατομική προσπάθεια αλλά ανακόπηκε.

42’ Κοντινή κεφαλιά του Μπρένερ μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

43’ Διαγώνια σέντρα του Οικονομόπουλου, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

49’ Μακρινό σουτ του Σάλιακα, άουτ.

50’ «Ψαλιδάκι» του Παμλίδη, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

59’ Σουτ του Ντεντάκη από το ημικύκλιο, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

66’ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Εραμούσπε, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

83’ Ο Πήλιος έκλεψε την μπάλα και μετά από κούρσα τροφοδότησε τον Γροσδάνη ο οποίος από διαγώνια θέση σούταρε άουτ.

85’ Φάουλ του Σάλιακα, άουτ.

87’ Ακυρώθηκε γκολ του Σάλιακα ως οφσάιντ κάτι που επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

90’+2’ Ο Μπαρτόλο στην περιοχή, σούταρε άουτ.

• Αλλαγή της τελευταίας στιγμής καθώς ο Μιλιντσεάνου αντιμετώπισε πρόβλημα στο ζέσταμα και στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε ο Παμλίδης.