31.9 C
25 Ιουνίου 2022

Όρθιος και πάλι! Σηκώνει ανάστημα και στα play off!

Τρίτη αναμέτρηση στα πλέι οφ  και ο ΠΑΣ και πάλι κατάφερε να πάρει βαθμό. Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά κατάφερε με λευκή ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης»  να διατηρήσει για τρίτο παιχνίδι το αήττητο κόντρα στον Άρη.

Ο ΠΑΣ άντεξε στις επιθέσεις κατά κύματα των γηπεδούχων στο β’ ημίχρονο και πήρε με καρδιά ένα θετικό αποτέλεσμα που του διατηρεί το δικαίωμα να ελπίζει για μία ευρωπαϊκή θέση.

Χωρίς ρυθμό…

Καλοστημένος ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο.

Οι «κυανόλευκοι» δεν επέτρεψαν στον Άρη να γίνει απειλητικός.

Παρόλα αυτά ούτε και ο ΠΑΣ κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα, και έτσι το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μετρημένες φάσεις στα καρέ και χωρίς ρυθμό.

Άντεξε στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Μπούργος έκανε μαζεμένες αλλαγές για να αλλάξει εικόνα ο Άρης, ο οποίος έγινε πιο απειλητικός.

Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στα καρέ του Λοντίγκιν αλλά ο ΠΑΣ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Η καλά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων απέτρεψε τα γεμίσματα στην περιοχή με τους ποδοσφαιριστές του Άρη να προσπαθούν κυρίως με σουτ.

Ο Άρης είχε δοκάρι σε σουτ του Γκάνεα στο 51ο σε μία από τις κυριότερες φάσεις των “κίτρινων”.

Από την πλευρά του μπορεί ο ΠΑΣ να είχε κυρίως αμυντικό ρόλο στο β’ ημίχρονο αλλά είχε καλή στιγμή στο 89ο με κεφαλιά του Κάργα.

Με τη λήξη του ματς οι παίκτες του ΠΑΣ κατέθεσαν λουλούδια στη μνήμη του Άλκη.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Χασάν Κουλά (Ξάνθης) – Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

Παρατηρητής: Κωνσταντίνος Βλάχος (Γρεβενών)

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Μπεναλουάν (56’ Μπερτόλιο), Σάσα (46’ Ντουκουρέ), Εντιαγέ (46’ Μαντσίνι), Μπράμπετς, Ματίγια, Λέισμαν, Γκάνεα, Καμαρά, Ιτούρμπε (46’ Γκαρσία), Εμπακατά (80’ Σούντγκεν).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ (73’ Παντελάκης), Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ (84’ Λιάσος), Περέα (93’ Μορέιρα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραχάλιος, Μπελανουάν, Μαντσίνι, Ντομίνγκεθ, Λοντίγκιν

4’ Τάκλιν του Μπελαουάν ανέκοψε τον Γκαρντάβσκι στην περιοχή.

10’ Φάουλ του Ιτούρμπε αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.

15’ Ο Περέα πήρε την μπάλα αλλά ανακόπηκε από τον Ματίγια.

16’ Παράλληλη σέντρα του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κουέστα.

17’ Δυνατό μακρινό σουτ του Σάσα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

30’ Διαγώνια σέντρα του Εμπακατά, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

32’ Παράλληλη σέντρα του Γκαρντάβσκι, σουτ του Σνάιντερ από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

41’ Γέμισμα του Ποζνάνσκι, μπλόκαρε ο Κουέστα.

47’ Κεφαλιά του Μπράμπετς, πάνω στον Σάλιακα. Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του Άρη αλλά ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ είχε κολλημένο με το σώμα το χέρι.

49’ Παράλληλη σέντρα του Περέα, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

50’ Ο Κάργας σταμάτησε ατομική προσπάθεια του Μαντσίνι.

51’ Σουτ του Γκάνεα στην περιοχή, στο κάθετο δοκάρι και άουτ.

52’ Σουτ του Μαντσίνι, άουτ.

54’ Από διαγώνια θέση φάουλ του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κουέστα.

56’ Διαγώνιο σουτ του Γκάνεα, άουτ.

59’ Παράλληλη σέντρα του Γκάνεα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

61’ Σουτ του Φαμπιάνο, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

62’ Ο Ποζνάνσκι μπήκε στην περιοχή και σούταρε, ο Εμπακατά την κόντρα και κόρνερ.

63’ Σουτ του Μπερτόλιο έξω από την περιοχή, άουτ.

64’ Σουτ του Μαντσίνι στην περιοχή, πάνω στον Ποζνάνσκι, νέο σουτ του ίδιου, άουτ.

68’ Σουτ του Εμπακατά έξω από την περιοχή, άουτ.

72’ Διαγώνιο γέμισμα του Καμαρά στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

74’ Κεφαλιά του Καμαρά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

75’ Ο Περέα επιχείρησε να βγάλει τον Σνάιντερ σε θέση βολής ο οποίος όμως δεν έκανε κοντρόλ και έχασε τη μπάλα.

81’ Διαγώνιο σουτ του Ματίγια, άουτ.

83’ Φάουλ του Μαντσίνι, κεφαλιά του Καμαρά, άουτ.

85’ Σουτ-κεραυνός του Μαντσίνι, άουτ.

89’ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κάργα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90’+1’ Σουτ του Ντουκουρέ, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

• Η θύρα των επισήμων στο «Κλεάνθης Βικελίδης» πήρε την ονομασία «Άλκης Καμπανός», στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου.
  • Μάλιστα στο 19ο χειροκροτήθηκε και ακούστηκε σύνθημα, αφού ήταν 19 χρονών όταν δολοφονήθηκε.
  • Και φίλαθλοι του ΠΑΣ Γιάννινα παρακολούθησαν τον αγώνα οι οποίοι άφησαν στεφάνι στη μνήμη του Άλκη.