4.9 C
3 Φεβρουαρίου 2023

Όρθιος στη Λαμία και ελπίζει για ένα καλύτερο 2023 (photos)

Βαθμός που τον κρατάει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού κατέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Λαμία.

Με το 1-1 η ομάδα του Θανάση Στάικου έκλεισε το 2022 με 11 βαθμούς ισόβαθμος με ΟΦΗ και Λεβαδειακό.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα δέχεται τέρμα και πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθεί αμυντικά αν θέλει να γλιτώσει τις περιπέτειες.

Όμως ο ΠΑΣ είχε και ορισμένες κλασικές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να του δώσουν τη νίκη, όπως το δοκάρι του Παντελάκη και ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Σταματελόπουλου.

Δοκάρι ο Παντελάκης

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο στο «Αθανάσιος Διάκος».

Η Λαμία ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο 20λεπτο, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο και είχε σημαντική ευκαιρία στον αγώνα στο 29ο σε κεφαλιά του Παντελάκη στο κάθετο δοκάρι.

Γενικά στο πρώτο 45λεπτο κυριάρχησε η δύναμη.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά έσωσε την παρτίδα! Μπορούσε και νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό με δύναμη αλλά πιο άγριο.

Η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του ΠΑΣ φαινόταν να έχει τον έλεγχο, αλλά και πάλι μία αδράνεια ήταν αρκετή για να βρεθεί και πάλι.. στα σκοινιά!

Ήταν το 66ο όταν από γέμισμα στην περιοχή και παρέμβαση του Γιακουμάκη, ο Μπεχαράνο ξεχάστηκε από την άμυνα, και με προβολή σκόραρε για το 1-0.

Ο ΠΑΣ στη συνέχεια, παρά την ψυχρολουσία, βγήκε μπροστά και δικαιώθηκε στο 74ο όταν από εκτέλεση φάουλ του Σόρια και κεφαλιά του Παντελάκη, ο Κορνέζος μπήκε άτσαλα στη φάση και σημείωσε το αυτογκολ.

Τα επόμενα λεπτά άνηκαν στους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν τη μεγάλη στιγμή να πάρουν τον αγώνα στο 78ο με ατομική ενέργεια του Σταματελόπουλου ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα τον Σαράνοφ!

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) – Γεώργιος Χριστοδούλου (Ημαθίας)

Τέταρτος διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας)

Διαιτητής VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Παρατηρητής: Ελένη Λαμπαδαριού (Πειραιά)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Νούνιες, Γιακουμάκης, Μανούσος (84’ Μπάμπης), Ντε Βινσέντι (65’ Σλίβκα), Σιμόν, Μπεχαράνο (88’ Βασιλακάκης), Γκοράνοφ, Κορνέζος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος):  Σούλης, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μορέιρα, Ροσέρο (17’ λ.τρ. Σταματελόπουλος-86’ Μπάλαν), Παμλίδης, Εραμούσπε, Ριένστρα, Λιάσος (72’ Τζίμας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μορέιρα, Γκοράνοφ, Μανούσος, Τζανδάρης, Βασιλακάκης

11’ Διαγώνιο σουτ του Πήλιου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

12’ Σέντρα σουτ του Ντε Βινσέντι, σε κόρνερ ο Σούλης.

12’ Ο Παμλίδης μπήκε στην περιοχή αλλά καθυστέρησε και ανακόπηκε.

14’ Κόντρες στην περιοχή του ΠΑΣ από κεφαλιά του Γιακουμάκη, απομάκρυνε ο Λιάσος προ του Ντε Βινσέντι.

17’ Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Σιμόν, η μπάλα πέρασε άουτ.

19’ Σέντρα σουτ από πλάγια του Γιακουμάκη, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του ΠΑΣ.

29’ Κόρνερ του Σόρια, κεφαλιά του Παντελάκη στο κάθετο δοκάρι.

45’+1’ Μακρινό σουτ του Καραχάλιου, ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

56’ Μακρινό συρτό σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

62’ Σουτ του Τζανδάρη, η μπάλα κόντραρε στον Καραχάλιο και κατέληξε κόρνερ.

66’ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μπεχαράνο στην περιοχή σκόραρε ανενόχλητος με προβολή καθώς αδράνησε η άμυνα σε γέμισμα του Γιακουμάκη! Η φάση εξετάστηκε στο VAR για οφσάιντ αλλά μέτρησε κανονικά το γκολ!

74’ ΓΚΟΛ! 1-1! Από φάουλ του Σόρια, κεφαλιά του Παντελάκη, ο Κορνέζος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Και αυτό το γκολ εξετάστηκε στο VAR!

78’ Κούρσα του Σταματελόπουλου, έφτασε τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ αλλά πλάσαρε άουτ.

90’+6’ Διαγώνια σέντρα σουτ του Σόρια, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

90’+7’ Σουτ του Γιακούμάκη από το ύψος του ημικυκλίου, άουτ.

• Ενοχλήσεις ένιωσε ο Ροσέρο στον μηρό και αποχώρησε.