5.9 C
30 Νοεμβρίου 2021

Όρθωσε ανάστημα! Ο Ολυμπιακός τους βαθμούς ο ΠΑΣ το χειροκρότημα! (photo)

Την 6η αγωνιστική έσπασε το αήττητο του ΠΑΣ Γιάννινα στη Super League με δράστη τον Ελ Αραμπί!

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά, όρθωσε ανάστημα απέναντι στον Ολυμπιακό και γνώρισε στις λεπτομέρειες την ήττα με 2-1 στο «Ζωσιμάδες» με γκολ που ήρθε στο 84ο από τον συνήθη παίκτη που ξελασπώνει τους ερυθρόλευκους.

Ο ΠΑΣ άφησε πολύ καλή εικόνα και θα μπορούσε να πάρει για μία ακόμη αγωνιστική θετικό αποτέλεσμα.

Οι ποδοσφαιριστές των κυανόλευκων έκαναν κατάθεση ψυχής και δίκαια κέρδισαν το χειροκρότημα των φιλάθλων για την αξιέπαινη προσπάθεια.

Κυκλοφόρησε τη μπάλα αλλά το γκολ ήρθε από τους “ερυθρόλευκους”

Αρκετά καλή ήταν η παρουσία του ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο. Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και προσπάθησαν να δημιουργήσουν καταστάσεις στα καρέ του Βατσλίκ.

Όμως έλειψε η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός είχε την ουσία αφού βρήκε το γκολ με ωραίο σουτ στην κίνηση του Αγκιμπού Καμαρά στο 17ο με την μπάλα να πάει στο «Γ» της εστίας του Λοντίγκιν.

Σε γενικές γραμμές ο ΠΑΣ δεν έδειξε να φοβάται τον αντίπαλο του και κυνήγησε στα ίσια τις όποιες ευκαιρίες.

Ισοφάρισε ο Εραμούσπε αλλά πλήρωσε ένα στιγμιαίο λάθος

Το παιχνίδι «ζωήρεψε» ακόμη περισσότερο στην επανάληψη.

Βοήθησε και το γκολ της ισοφάρισης του ΠΑΣ στο 61ο με εκτέλεση πέναλτι του Εραμούσπε σε χέρι του Ρέαμτσουκ.

Οι «κυανόλευκοι» παρά την πίεση που προσπάθησε να ασκήσει ο Ολυμπιακός, φάνηκε να ελέγχουν το παιχνίδι και ήταν κοντά στη διατήρηση του αήττητου.

Όμως μία λάθος εκτίμηση της άμυνας που δεν κατάφερε να απομακρύνει, έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί, που καιροφυλακτούσε, να σκοράρει από κοντά για το 1-2 στο 84ο.

Τα λεπτά που απέμειναν δεν έφεραν ανατροπή του σκηνικού ενώ συγκινητική ήταν η προσπάθεια του Σάλιακα ο οποίος παρά το γεγονός ότι ένιωσε τράβηγμα στον προσαγωγό, έσφιξε τα δόντια και συνέχισε ως το φινάλε.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Διαιτητής  VAR:  Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Διαιτητής AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)

Παρατηρητής: Ιωάννης Τοπούζης (Τρικάλων)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Σάλιακας, Σνάιντερ, Ντομίνγκεθ, Καραχάλιος (88’ Μπρένερ), Γκαρντάβσκι, Περέα (86’ Τριάδης), Μιλιντσεάνου (76’ Μορέιρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Ρέαμπτσιούκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ονιεκούρου (46’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης (66’ Ελ Αραμπί), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (78’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (88’ Παπαδόπουλος), Μασούρας (78’ Γκάρι Ροντρίγκες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρντάβσκι, Παπασταθόπουλος, Αγκιμπού Καμαρά, Σνάιντερ, Ρέαμτσουκ, Περέα, Μαντί Καμαρά

2’ Ο Παπασταθόπουλος έκοψε μπαλιά προς τον Σνάιντερ.

4’ Ο Ονιεκούρου μπήκε στην περιοχή και σούταρε αλλά μπλόκαρε στη γωνία ο Λοντίγκιν.

9’ Σέντρα του Λαλά, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

10’Ωραία μπαλιά του Γκαρντάβσκι, γύρισμα του Πίρσμαν, απομάκρυνε ο Παπασταθόπουλος στην περιοχή.

11’ Παράλληλη σέντρα του Γκαρντάβσκι, ο Περέα έβαλε το κεφάλι αλλά η μπάλα δεν πήρε πορεία προς το τέρμα.

17’ ΓΚΟΛ! 0-1! Γέμισμα του Μασούρα, ο Αγκιμπού Καμαρά με σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, άνοιξε το σκορ!

25’ Μακρινό σουτ του Γκαρντάβσκι άουτ.

29’ Ο Σνάιντερ τροφοδότησε τον Κάργα στην περιοχή ο οποίος σούταρε άουτ.

31’ Σουτ του Μαντί Καμαρά, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

33’ Ο Περέα την προσπάθεια στην περιοχή από τα πλάγια, το σουτ και η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

35’ Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα αλλά η προσπάθεια του Ονιεκούρου ανακόπηκε.

38’ Διαγώνιο σουτ του Γκαρντάβσκι, άουτ.

42’ Γέμισμα στην περιοχή, ο Γκαρντάβσκι πλάσαρε στην κίνηση στέλνοντας όμως τη μπάλα σε τροχιά μακριά από την εστία.

44’ Μακρινό σουτ του Γκαρντάβσκι άουτ.

50’ Σουτ κοντά στο ημικύκλιο του Μπουχαλάκη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

52’ Σέντρα του Λαλά, κεφαλιά του Μασούρα, άουτ.

56’ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα και ο Περέα ανακόπηκε σε κόρνερ.

59’ Χέρι του Ρέαμτσουκ από μπαλιά του Σάλιακα, πέναλτι!

61’ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Εραμούσπε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι!

64’ Σέντρα του Ρέαμτσουκ, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

69’ Κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο κάθετο δοκάρι.

70’ Σέντρα του Αγκιμπού Καμαρά, ο Μασούρας έπιασε την μπάλα η οποία κατέληξε άουτ.

78’ Σουτ στην κίνηση του Ελ Αραμπί, άουτ.

84’ ΓΚΟΛ! 1-2! Ο Ελ Αραμπί από κοντά σκόραρε εκμεταλλευόμενος τις κόντρες και το γεγονός ότι δεν απομακρύνθηκε η μπάλα!

90’+4’ Σουτ του Ροντρίγκεζ μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

90’+5’ Ο Ελ Αραμπί είδε εκτός θέσης τον Λοντίγκιν και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» άουτ η μπάλα.

• Αρκετός ο κόσμος στις εξέδρες.
  • Τον αγώνα στο «Ζωσιμάδες» παρακολούθησε ο Ζντένκο Μουφ, καθώς τη Δευτέρα υπάρχει το παιχνίδι των βετεράνων του ΠΑΣ Γιάννινα και της ΑΕΚ στο Πανηπειρωτικό.
  • Στον πάλαι ποτέ άσο του ΠΑΣ δόθηκε φανέλα από τον Γιώργο Χριστοβασίλη και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους της ομάδας με το γνωστό σύνθημα που δονούσε το «Ζωσιμάδες» τη δεκαετία του ’90.
  • Με μπλε εμφανίσεις αγωνίστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Κάποιο πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε και πάλι ο Μιλιντσεάνου και αποχώρησε.
  • Πρόβλημα στον προσαγωγό αντιμετωπίζει ο Σάλιακας ο οποίος όμως συνέχισε να αγωνίζεται στα τελευταία λεπτά.