13.9 C
24 Οκτωβρίου 2021

Μίλησε ο Βιδάλ! (pic)

arxhgoi

arxhgoiΉρθε από τον πάγκο και… καθάρισε! Ο Βιδάλ χόρεψε σάμπα στην Κέρκυρα και έδωσε το διπλό με 0-1 στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι θα ολοκληρωνόνταν με… κουλούρια.
Ο ΠΑΣ έφτασε στη νίκη με Βραζιλιάνικη υπογραφή σε ένα παιχνίδι που η Κέρκυρα είχε περισσότερες τελικές αλλά δεν κατάφερε να κάμψει τους κυανόλευκους.

Ακίνδυνος στο Α’

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν αναπτύξει μία επιθετική πρωτοβουλία και να κυνηγούν το γκολ με κυριότερη την προσπάθεια του Ντουαλά στο 10′ και την κεφαλιά του Ντιμιτρόφσκι στο 43ο λεπτό.
Ο ΠΑΣ από την πλευρά του κυκλοφόρησε τη μπάλα (είχε το ποσοστό της κατοχής), αλλά δεν κατάφερε να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του πλην ενός σουτ του Κοζορώνη στο 45ο.

Άνοιξε λογαριασμό ο Βιδάλ

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ είχε Βιδάλ! Ο Μαμπουλού ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο δίνοντας τη θέση στον Βιδάλ. Αυτός ήταν ο παίκτης που έκρινε το ματς.
Και όλα αυτά την ώρα που το παιχνίδι συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο. Ο ΠΑΣ προσπαθούσε να βγει με αξιώσεις, η Κέρκυρα είχε αποκτήσει την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική απέναντι στον Περιστερίδη.
Και όλα αυτά μέχρι το 80′. Ο Βιδάλ έδειξε γιατί φέτος περιμένουν πολλά από αυτόν. Ο νεαρός Βραζιλιάνος με φοβερό αριστερό σουτ νίκησε τον Αραμπατζή και… «έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά».
Ο αγώνας μετά το γκολ ζωντάνεψε και χάθηκαν και σημαντικές ευκαιρίες με Ζάιρο, Τουράμ και Επστάιν αλλά το σκορ δεν άλλαξε.
Έτσι ήρθε το πρώτο διπλό για φέτος και το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γεώργιος Γιαννουλάκης από τα Χανιά. Βοηθοί ο Ιορδάνης Δημητριάδης από την Καστοριά και ο Νικόλαος Γεωργαράκος (Αθηνών).
Τέταρτος διαιτητής ο Ανδρέας Παππάς (Αθηνών) και παρατηρητής ο Εμμανουήλ Παπαδάκης (Λασιθίου).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου) : Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης (84′ Κόντος), Ιωάννου, Ζορμπάς (76′ Γεωργακόπουλος), Γκόμες, Ντουαλά (65′ Χιντζίδης), Σιόντης, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Κόντε, Ζάιρο (90′ Κούτρης), Ναδάλες, Κοζορώνης (73′ Γαρουφαλιάς), Γιάκος, Σκόνδρας, Μαμπουλού (52′ Βιδάλ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμες, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας

9′ Ο Περιστερίδης έκανε το βολέ, ο Αραμπατζής έκανε λάθος εκτίμηση όταν η μπάλα έσκασε μπροστά του, αλλά αυτή κατέληξε άουτ.
10′ Ο Τουράμ άλλαξε με τον Επστάιν, πάσα στον Ντουαλά ο οποίος σούταρε αλλά ο Περιστερίδης μπλόκαρε.
18′ Ο Τζημόπουλος ανέκοψε τον Τουράμ στην περιοχή.
18′ Σουτ του Ντιόγκο πάνω από την εστία.
24′ Σουτ του Ζορμπά, άουτ.
37′ Μακρινό φάουλ του Κοζορώνη, βγήκε και μπλόκαρε ο Αραμπατζής.
43′ Σέντρα του Ζορμπά από πλάγια, κεφαλιά του Ντιμιτρόφσκι, άουτ.
45′ Σουτ του Κοζορώνη μπλόκαρε ο Αραμπατζής.
47′ Σουτ του Σιόντη, εύκολα ο Περιστερίδης.
49′ Σουτ του Τουράμ, άουτ.
50′ Φάουλ του Τουράμ, μπλόκαρε στη γωνία ο Περιστερίδης.
52′ Ο Σκόνδρας απέκρουσε με το σώμα σουτ του Γκόμες.
68′ Αδύναμο σουτ του Ζορμπά, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
70′ Σουτ του Ζορμπά, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
80′ ΓΚΟΛ! 0-1! Εκπληκτικό σουτ με το αριστερό του Βιδάλ και ο ΠΑΣ σκοράρει!
82′ Κακό σουτ του Χιντζίδη αρκετά μέτρα άουτ.
85′ Σουτ του Γιάκου δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
87′ Ο Ζάιρο βγήκε σε θέση βολής αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
89′ Σουτ του Τουράμ ελάχιστα άουτ.
90’+2′ Σουτ του Βιδάλ, κόντραρε η μπάλα και βγήκε κόρνερ.
90’+4′ Σουτ του Επστάιν πάνω από την εστία.

– Αρκετοί οι Γιαννιώτες που ταξίδεψαν στην Κέρκυρα με τις καιρικές συνθήκες να είναι καλές.
– Με την φωσφοριζέ κίτρινη εμφάνιση ο ΠΑΣ.
– Οι chear leaders της Κέρκυρας έδωσαν το δικό τους χρώμα στην αναμέτρηση.