13 Ιουνίου 2021

ΠΑΣτελώνει σαν… ΠΑΣας (Photos)

goal conte

goal conteΈνας απολαυστικός ΠΑΣ Γιάννινα μετέτρεψε σε περίπατο στο «Ζωσιμάδες» στο παραδοσιακό ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν χάρμα ιδέσθαι και διέλυσαν την αντίπαλο τους με 4-0 συνδυάζοντας με πάρτι την επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά από 22 ημέρες.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κόντε που αναδείχτηκε και MVP. Ο Ισπανός ήταν… κίλλερ και πέτυχε χατ-τρικ ενώ σπουδαία απόδοση είχε και ο Ζάιρο με τον Γιάκο σε μία βραδιά που κανένας δεν υστέρησε.

Αποτελεσματικός στο πρώτο 45λεπτο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και περιόρισε σε παθητικό ρόλο την ΑΕΛ.
Βοήθησε σε αυτό και το γρήγορο γκολ του Κόντε στο 10′, προϊόν της ωραίας προσπάθειας από τα πλάγια του Ζάιρο και την σέντρα του Γιάκου, την ώρα που η άμυνα της Λάρισας έδειχνε αναποτελεσματική.
Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν και στο 2-0 μετά από εντυπωσιακό άδειασμα των αμυντικών από τον Γιάκο.
Ο ΠΑΣ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο ενώ η ΑΕΛ ήταν εντελώς ακίνδυνη.

Πάρτι στην επανάληψη

Όμως παρά το 2-0 του πρώτου 45λεπτου, ο ΠΑΣ δεν χαμήλωσε ταχύτητα. Στην κυριολεξία έκανε ότι ήθελε στην επανάληψη δημιουργώντας κλασσικές ευκαιρίες πλην τα δύο ακόμη γκολ του Ισπανού στο 52′ και το 74′.
Το 4-0 ήρθε εντελώς φυσιολογικά σε μία θριαμβευτική βραδιά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτριος Καραντώνης από την Ημαθία.
Βοηθοί ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) και Στέφανος Παρασίου (Ημαθίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο Αθανάσιος Νικολακόπουλος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπέριος, Ναδάλες, Μπουκουβάλας, Λίλα, Γιάκος (77′ Δώνης), Κοζορώνης (75′ Κούτρης), Κόντε, Ζάιρο (69′ Μαμπουλου).
ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς (58′ Κουτσιανικούλης), Φάρκας, Ναβάρο (46′ Κόντορ), Ουρτάδο, Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό, Ντέλετιτς (46′ Αβραάμ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοζορώνης, Φατιόν, Κόντε

goal giakou

6′ Ο Κόντε διεκδίκησε τη μπάλα από πάσα του Μπουκουβάλα, πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον Καβουσάκη, άουτ η μπάλα.
8′ Φάουλ του Ντέλετιτς πάνω από τα δοκάρια.
10′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Κόντε από κοντά σκόραρε μετά από ωραία προσπάθεια του Ζάιρο και γέμισμα του Γιάκου
14′ Σέντρα του Ντοντό, προ του Νασλίδη απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μπέριος.
21′ Φάουλ από πλάγια θέση του Κοζορώνη, ο Τζημόπουλος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και ενώ ήταν αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας. Άουτ η μπάλα.
27′ ΓΚΟΛ! 2-0! Με υπογραφή Γιάκου ο οποίος με ατομική προσπάθεια απέφυγε τέσσερις παίκτες και με σουτ σκόραρε!
35′ Μακρινό σουτ του Γιάκου αρκετά μέτρα άουτ.
46′ Σουτ του Ουρτάδο άουτ.
52′ ΓΚΟΛ! 3-0! Ο Κοντέ μετά από ωραία μπαλιά του Ζάιρο με πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ!
55′ Από κόρνερ του Ζάιρο, ο Κόντε έπιασε σουτ που βρήκε πάνω στα σώματα των αμυντικών.
60′ Σέντρα του Ζάιρο, ο Ναδάλες σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
66′ Ο Καβουσάκης αποκρούει με τα πόδια πλασέ στην κίνηση του Ναδάλες.
66′ Σουτ του Ζάιρο άουτ.
69′ Σουτ του Ουρτάδο, άουτ.
73′ Μακρινό σουτ του Τζημόπουλου άουτ.
74′ ΓΚΟΛ! 4-0! Ο Κόντε χατ-τρικ! Ο Κόντε στην καρδιά της άμυνας με πλασέ σκόραρε μετά από παράλληλη σέντρα του Μπουκουβάλα.
90’+2′ Σουτ του Ναζλίδη άουτ.

– Περίπου 10 φίλαθλοι της ΑΕΛ ταξίδεψαν στα Γιάννινα και τοποθετήθηκαν στην σκεπαστή.
– Μήνυμα για το τι θα πρέπει να κάνουν οι φίλαθλοι σε περίπτωση σεισμού είχε έτοιμο η ΠΑΕ.
– Χειροκροτήθηκε ο Άγγελος Αναστασιάδης. Οι φίλοι του ΠΑΣ δεν ξέχασαν την προσφορά του.